[Çözüldü] Diski Böldüm Ama böldüğüm kısımlardan birine dosya atamıyorum.

Başlatan Kojiro Hyuga, 05 Şubat 2009 - 23:27:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kojiro Hyuga

bi sorun daha var ben elle kurdum ubuntuyu orda diski böldüm şimdi böldüğüm bir 29,4lük klasöre dosya atamıyorum :S izin vermiyor ne yapçam of acaba elle kurmasamıydım :S.

3mr3

O verdiğiniz klasör veya diske yetkin yok demektir. O yetkiyi tam verebilmek için;

sudo chmod -R 777 /klasorum/benim/

diyerek tam yetki verebilirsin. Tabi klasörün yerini biliyorsundur.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

3mr3

Sudo dergisini okumanı tavsiye ediyorum. En azından sorunlarına cevap verebilecek bir dergi :)
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

Kojiro Hyuga

şimdi bi sorunum daha var Envy yüklüyecektim yüklenmedi yeterli disk alanı yok diye bunun gibi şeyler için yüklenecek şeyleri boş alanın olduğu disk bölümüne yönlendiremez miyim ?. Yönlendiremiyorsam format atmadan disk bölümlerinin birleştirebiliyor muyum yoksa son 5 gün içindeki 4. formatımı mı atayım ? :D (ilk defa linux kullanacak biri olduğum için alışmak zor gelmişti)

bytan

İlk başlarda en çok yapılması gereken, format atmak yerine bol bol okuma. Her sorun çıkışında format atılırsa, 5 günde 4 ile kalsa gene iyi. Sorduğun son sorular için forumda biraz araştırma yaparak, yanıt bulamadığındada ayrı bir konu açarak çözüm arayabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

3mr3

Eğer yüklemeden önce düşünmüş olsaydın. Hiç format atmadan karşılaştığın hatalara bile çok güzel çözümler üretirdin ki linux'u böyle öğrenirsin. Tabi disk birleştirme olayı var. Gparted diye arama yapmanı öneriyorum. Uğraşmak senin için çok iyi olur bu konuda. Format atarak bir yere varamazsın bu windows xp içindir. (Gene windowscuları kızdırdık :) ) Alışmak hemen olmuyor biliyorsun zamanla öğrenirsin. Sabırla bu işi yapabileceğine inanıyorum :)

Disk konusunda uyarı yapayım bunu yaparken yedeklerini göz önüne alarak yap. Forumda Gparted ile açılmış konu var oradan sorabilirsin.

heartsmagic

Başlığa neden olan konu çözüldüğü için kapatıyorum. Son soru için kişisel tavsiyem. Son beş gün içinde dört format attıysan beşincisi için üşenme bence. Disk bölümleme planı çok önemlidir. Sen şimdiden yer sıkıntısı çekiyorsan demek ki çok kötü bir plan yapmışsın demektir. Gparted ile de uğraşabilirsin ancak en temizi sıfırdan kurulumdur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.