Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope yükseltme izlenimleri

Başlatan heartsmagic, 02 Şubat 2009 - 01:43:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Konunun başında peşin peşin belirteyim. Şu an sistem alfa aşamasında ve alfa 3 yakında yayımlanacak. Bu nedenle birçok sorun mevcut. Bu nedenle denenmesini kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Dün gece biraz ext4 biraz da 9.04 merakından yükseltme denemesi yaptım. Yükseltme esnasında birden fazla defa yükseltmeyi kesti. Sürekli yeniden tekrarlamak zorunda kaldım. Arada görüp de ilgimi çekenler arasında:

1. lilo kurma girişimi :)
Bunu hiç anlamadım. Grub varken neden lilo? Bir ara aklıma acaba Grub'da problem var da Lilo mu deneyecek diye düşündüm. Düşündüğüm gibi çıkmadı. Grub sorun vermedi ve ben lilo'yu kaldırdım.

2. Kaldırdığım paketlerin yeniden kurulması

Yükseltme yapmadan önce bazı uygulamaları kaldırıp vakit kazanmak istedim. Evolution, gnome-games gibi paketleri kaldırdım. Fakat yükseltme esnasında yeniden kuruldular. (ubuntu-desktop meselesi olabilir)

3. nvidia sorunu
Arada sistemin nvidia-177 serisini kaldıracağını fark ettim. Yükseltmenin devam etmesi için buna izin verdim ve kaldırdı. Sonrası ise biraz muamma :)

4. xorg sorunu
Yükseltme sonunda xorg paketleri ile biraz uğrşmak zorunda kaldım. Öncelikle birçok xorg paketini sistem kaldırdı. Biraz uğraşla kurdum ancak bu sefer de Nvidia sorun verdi. Ne 177 ne de 180 serisi kurulsa bile çalışmıyordu. nv ile sistemi açıp bir hayli uğraşarak önce xorg ile vakit harcayıp ardından nvidia meselesini çözdüm ancak xorg.conf içine bir işleme gerekti. Bütün bunları nasıl ve hangi sırada yaptığımı istesem de anlatamam :) Bu nedenle uzak durulmasını tavsiye ediyorum. Nvidia ve yeni xorg sürümü arasında ufak bir anlaşmazlık var, bunun ileride halledileceği düşünülüyor.

5. Touchpad sorunu

Touchpad yükseltme aşamasından sonra çalışmayı durdurdu. Ubuntu hata bildirim sayfalarında bulduğum bir tane synaptics paketi ile şimdilik sorunu aştım. Sadece tıklama (tapping) çalışmıyor ki onu da kullanmayan biri olarak şimdilik sorun yapmıyorum.

Özet:
Şu ana kadar alfa aşamasında geçtiğim en sorunlu sürüm bu :D Fakat adı üzerinde alfa. Sistem ayağa kalktı, videolar genelde sorunsuz ancak arada bir gstreamer hatası döndürüyor. ext4 dönüşümünü henüz denemedim. En kısa zamanda onu da deneyerek burada yazmayı planlıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

Arkadaşlar belki yeri değil ama lilo nedir grub ön yükleyicisi gibi * bir şey mi acaba bilmiyorumda  :o

Ayrıca heartsmagic hız konusunda nasıl ? Gerçi anladığım kadarıyla ext4'e geçmemişsin genede yeni sürüm okuduğum kadarıyla hızlı olucaktı
gerçi ubuntu yavaşta olsa vazgeçmeyiz o ayrı  :D  :D

atomkarinca

@xxx3, eskiden Grub yerine Lilo kullanıyordu çoğu dağıtım, şu anda hala daha kullanan dağıtımlar fakat insanlara sanıyorum Grub daha kolay geliyor. Bazı forumlarda halen daha tartışılır hangisinin daha kullanışlı, kolay vs. olduğu. Bence yoğurt yiğişe göre değişiyor, herşeyin tek bir cevabı olacak değil ya.

xxx3

Gimp Uzmanı

Lilo Bilgisayar açılırken komut girmene izin verir diye biliyorum. Liloda böyle bir durum yok.

xxx3

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 02 Şubat 2009 - 22:32:33
Lilo Bilgisayar açılırken komut girmene izin verir diye biliyorum. Liloda böyle bir durum yok.
Grub demek istedin herhalde  :D

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: xxx3 - 02 Şubat 2009 - 22:42:38
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 02 Şubat 2009 - 22:32:33
Grub demek istedin herhalde  :D

Haklısın. Karıştı Grub olacaktı.

hasansahin

Sıfırdan günlük imajlar ile bir kurulum deneyen varmı?
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

Öhöm :)
ext4 geçişi birazcık facia ile sonuçlandı :D

Aslında dönüşüm açısından bir sorun olmadığını düşünüyordum. Fakat gecenin bir köründe denediğimden dolayı fstab meselesini dönüşümden sonra nasıl yapacağımı planlamamıştım :) Zira ext4 destekleyen bir kernel bulmak pek kolay değildi. Dönüşümü başka bir dağıtım üzerinden yaptım ve olay bittiğinde kafama dank etmişti. fstab dosyasını nasıl düzenleyecektim! Çünkü ext4 bağlayamıyordum :)

Kolları sıvayıp Grub'a rootfstype=ext4 ile sistemi aç dedim ve açtı. Nasıl yaptığını anlamadım, normal şartlar altında fstab dosyasından dolayı mızmızlanması gerekiyordu fakat bunu yapmadı ve GDM bile gördüm. Giriş yapmadan konsol üzerinden fstab dosyasını ext4 olarak düzenledim ve sistemi yeniden başlattım.

İşte ne olduysa bu andan sonra oldu. Grub menüsü yerine hata konsoluyla karşılaştım ki bu hiç beklemediğim bir şeydi. Grub neden bu hale gelmişti? Hata konsolundan gördüğüm kadarıyla Ubuntu kurulu bölümde yapılandırma yerli yerinde duruyordu. Tekrar Grub'u kurdum ve sistemi yeniden başlattım, ancak o her seferinde hata konsoluna düştü. Başka bir dağıtıma ait Grub'u MBR'ye tekrar çaktığımdaysa sorunsuzca Grub menüsü karşıma geliyordu. Oradan Ubuntu'yu açmaya çalıştığımdaysa sistem bir türlü kurulu olan bölümü görmüyordu, görmüyor :)

Velhasılı kelam ext4 geçiş denemesi: Başarısızlık :)

Şu an taze taze 9.04 ISO'su inmekte. Bir de onunla göreyim sistemi.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: bytan - 04 Şubat 2009 - 02:22:44
Bu macera burada bitmeyecek gibi...  :)

Olan canım Ubuntu'ma oldu :) Ben alfa kullanmaya alışığım aslında. Birçok sürümü alfa seviyesinden kararlı duruma kadar getirmişliğim var. Ancak hiçbirini bu şekilde kaybetmemiştim. Canım buna sıkılıyor kısacası. Fakat sorun cidden Ubuntu ile mi yoksa ext4 dönüşümüm ile mi alakalı anlayabilmiş değilim. Hele hele Grub neden o hale geldi hiçbir fikrim yok.

Çağlar

We got a badass over here!

bytan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Şubat 2009 - 02:25:16
Alıntı yapılan: bytan - 04 Şubat 2009 - 02:22:44
Bu macera burada bitmeyecek gibi...  :)

Olan canım Ubuntu'ma oldu :) Ben alfa kullanmaya alışığım aslında. Birçok sürümü alfa seviyesinden kararlı duruma kadar getirmişliğim var. Ancak hiçbirini bu şekilde kaybetmemiştim. Canım buna sıkılıyor kısacası. Fakat sorun cidden Ubuntu ile mi yoksa ext4 dönüşümüm ile mi alakalı anlayabilmiş değilim. Hele hele Grub neden o hale geldi hiçbir fikrim yok.

Tazecik iso'yu kullanarak, kanımca, Grub konusundaki püf noktayı öğrenicez bir-iki gün içinde.  :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

eren

Yarın 9.04 Alpha 4 yayınlanacak. Direk bununla başlayabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

%50'ye gelmiş ISO :) Artık güncellemeye dayanacağım, umarım bariz bir problem yoktur Alfa 3 için.

zulfikar

Bende kendimce deneyimlerimi aktarayim.

Suan 64 bit Kubuntu 9.04 alfa 3 un en guncel halini test etmekteyim, kurlumu sifirdan yaptim ve soyleyecegim harika olmus. Neredeyse hic problem yasamadim birkac ufak hata disinda onlarda onemli degil. Acilis hizi soylendigi kadar hizlanmis oldugu fark ediliyor, dosya transferide gozle gorunur oranda hizlanmis, belki bu hizlanma ext4 un bir getirisidir bunun disina ext4 ile ilgili benim veya son kullanicinin fark edebilecegi bir fark goremedim, kde4.2 e gelirsek bendeki kotu kde imajini duzelmeye yetti. Artik compizede gerek kalmadi, kde ekibi efekt isini ciddiye almis ve guzel seyler cikartmislar. Gerci efekt benim icin pek onemli degil.

Eger kubuntu ekibi guncellemelerle bozmazsa benim acidan kararli bir yapisi var suanki sistemin. Tabi eksikleride yok degil, nisanda eksikleri tamamlanmis bir kubuntunun guzel olacagina inaniyorum.

Birde ekran goruntusu vereyim.

[IMG]http://img13.imageshack.us/img13/9222/ekrangrnts1ci2.th.png[/img]

heartsmagic

Dün sabaha karşı ben de 9.04 Alfa 3 kurdum. Kurulum gayet başarılıydı. Sistem Intrepid' nazaran yaklaşık 8-10 saniye daha hızlı açılmakta. Ancak @zulfikar'ın da dediği gibi çok fazla bir hız artışı beklememek lazım. Henüz dosya kopyalama, taşıma hızını denemedim. Bariz bir şekilde fark ederse burada belirtirim.

Sistem alfa bir sürüme nazaran oldukça kararlı görünmekte. Hemen gözüme çarpan bir iki eksiklik şunlar.

1. Firefox bazen saçmalıyor.
2. Envyng çalışmıyor.
3. mplayer kurulmuyo.
4. Sanki Gnome oturumu Intrepid'e göre daha yavaş açılmakta. Fakat Gnome'un sürümünün 2.25.x olduğunu ve kararsız Gnome serilerinin cidden baş belası olduğunu düşündüğümüzde bu çok da büyük bir mesele değil. İleride düzelme ihtimali çok ama çok yüksek.
5. Kulaklık ve hoparlörden beraber ses gelmesi sorunum devam ediyor :) Çözümü forumda mevcut.
6. LCD parlaklığı sorunu devam ediyor. Parlaklık uygulamacığını kullanarak sevye sıfıra getirilince parlaklık azami seviyesine geliyor :)

Son iki sorun benim makineye has sorunlar.

celebron

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2009 - 02:08:01

6. LCD parlaklığı sorunu devam ediyor. Parlaklık uygulamacığını kullanarak sevye sıfıra getirilince parlaklık azami seviyesine geliyor :)
Aynı sorum benim lcdimdede war yalnız değilsin bu konuda :D
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Şubat 2009 - 02:08:01
...
5. Kulaklık ve hoparlörden beraber ses gelmesi sorunum devam ediyor :) Çözümü forumda mevcut.
...

Ubuntu ekibi ya da ALSA tayfası, bu kulaklık-hoparlör-ses seviyesi sorununu bir türlü çözemedi. Sorunun çözümü alsa-base dosyasına elle müdahaleden geçiyor, ama sistem ses kartını otomatik olarak tanıyarak, bu parametreleri bize bırakmadan kendisi eklemeliydi.

heartsmagic

ALSA derlemesi olmadan fayda vermeyebilir eklenmesi. Zira her kernel güncellemesinde bizim ses ve kulaklık meselesi yine karışıyor :) Haliyle özel derlenmiş bir ALSA gerekiyor bize sanırım.

matafleur

Alıntı yapılan: zulfikar - 04 Şubat 2009 - 16:16:52
Bende kendimce deneyimlerimi aktarayim.

Suan 64 bit Kubuntu 9.04 alfa 3 un en guncel halini test etmekteyim, kurlumu sifirdan yaptim ve soyleyecegim harika olmus. Neredeyse hic problem yasamadim birkac ufak hata disinda onlarda onemli degil. Acilis hizi soylendigi kadar hizlanmis oldugu fark ediliyor, dosya transferide gozle gorunur oranda hizlanmis, belki bu hizlanma ext4 un bir getirisidir bunun disina ext4 ile ilgili benim veya son kullanicinin fark edebilecegi bir fark goremedim, kde4.2 e gelirsek bendeki kotu kde imajini duzelmeye yetti. Artik compizede gerek kalmadi, kde ekibi efekt isini ciddiye almis ve guzel seyler cikartmislar. Gerci efekt benim icin pek onemli degil.

Hehe artık oturup gnome kullananlar düşünsünler yok şurası patlıyor yok burası patlıyor diye (((:

bytan

Çok merak ediyorum, 8.10'da anlamsızca ortaya çıkan kamera sorunları 9.04 ile çözüme kavuşacak mı? Zaten şu 8.10'a bir türlü kanım kaynamadı. Heartsmagic'in kobay makinasının durumuna göre ( :) ), alfaya geçiş yapabilirim.  :)

PF @ ST

heartsmagic

@matafleur, dikkat edersen Gnome için kararsız Gnome serisi dedim. Gnome genelde kararlı olmadan piyasaya çıkmaz. Çıktığındaysa genelde sorun yapmaz. Piyasaya çıkıp da patlayan masaüstlerinin kulakları çınlasın :)

Neyse, konumuza dönersek. Ben sorun yaşadıkça burada belirtirim @bytan. Kendi kameram Intrepid üzerinde sorunsuzca tanındığı için Jaunty ile de sorun yapacağını sanmıyorum. Elimde başka bir kamera olmadığından deneme fırsatım da yok ne yazık ki :)

eren

KDE patlıyor ama KDE olmasaydı ben dahil bir çok insan Linux dağıtımı kullanmazdı. Örneğin sadece Gnome olsaydı, KDE olmasaydı (LXDE yoktu eskiden) bende Gnome ile başlasam ve sorun yaşasaydım (ki yaşıyorum) bu Linux ne biçim şey der bu işlere hiç girişmezdim. Patlasa da 1.X - 2.X ve onların takipçisi 3.X çok şey kattılar Linux dünyasına. 4.X için bir yorum yapamıyorum çünkü ilk 3 seri ile uyumlu değil, farklı bir yapı ve oturmadı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

@Eren benim zaten bir sözüm yok KDE'ye. Fakat Gnome'a söz söylendiğinde bir yanım ister istemez savunmaya geçiyor/geçecek :)

Ayrıca sert bir eleştiri olacak belki ama (ve hatta yeri burası değil), KDE'nin karşısında Gnome olmasaydı lisansı bu günlerdeki gibi olmayabilirdi!

Başlık yine KDE-Gnome başlığına dönmesin, eğer dönecekse baştan ayıralım :)