[Çözüldü] güncelleştirme sonrası ses sorunu

Başlatan Raynold, 31 Ocak 2009 - 13:24:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Raynold

bilgisayarım lenovo ideapad Y530 geçenlerde sitede arama yaparak kulaklık ve hoparlörden aynı anda ses gelmesi sorununu düzelltim(belki bununla alakalı değildir tam bilemiyorum)... ancak bugün güncelleştirmeleri yükledikten sonra ubuntu ses kartımı tanımamaya başladı... ses denetimine tıkladığımda ise ;
----
Ses denetimi, denetlemek için hiçbir öğe ve/veya aygıt bulamadı. Bu doğru bir GStreamer eklentisi yüklemediğiniz ya da ses kartınızı doğru yapılandırmadığınız anlamına gelir.

Ses denetimini panelde hoparlör simgesinin üstüne sağ tıklayarak ve menüden "Panelden Kaldır"ı seçerek kaldırabilirsiniz.
----
gibi bir uyarı aldım yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler...

erginemr

"Kulaklık ve hoparlörden aynı anda ses gelmesi" sorununu nasıl çözdünüz?

Ayrıca, konsolda şu komutların çıktılarını buraya aktarır mısınız?
aplay -l
lspci | grep -i audio
cat /proc/asound/cards
amixer info

Raynold

buradan yararlanarak kulaklık sorununu giderdim... http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

çıktılar şöyle;
gurur@gurur:~$ aplay -l
aplay: device_list:215: ses kartı bulunamadı...
gurur@gurur:~$
gurur@gurur:~$ lspci | grep -i audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
gurur@gurur:~$ cat /proc/asound/cards
--- no soundcards ---
gurur@gurur:~$ amixer info
amixer: Control device default open error: No such file or directory

bytan

Eski kernelinize dönerseniz, ses almaya başlarsınız. Fakat şu anki kerneliniz içinde aynı işlemleri yapmalısınız.

Aşağıdakinin çıktısını da verir misiniz?

getent group | grep audio
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Raynold

gurur@gurur:~$ getent group | grep audio
audio:x:29:pulse
--------
eski karnelime nasıl dönebilirim (:

erginemr

@bytan doğru tespitte bulunmuş. Bence eski çekirdeğe dönmektense, yeni çekirdek etkinken aynı işlemleri tekrar etmeniz daha doğru olur.

bytan

Alıntı yapılan: Raynold - 31 Ocak 2009 - 18:29:39
gurur@gurur:~$ getent group | grep audio
audio:x:29:pulse
--------
eski karnelime nasıl dönebilirim (:

Ses grubuna dahil değilsin sanki?

Aşağıdakini uygula, eğer yeniden başlattığında bile ses çıkmıyorsa derleme yapabilirsiniz:

sudo adduser gurur audio

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Raynold

peki bu işlemleri ubuntum ses kartını görmüyorken yapabilirmiyim?

erginemr

@bytan,

Ubuntu altında bende de aynı sonucu veriyor. /etc/group dosyasında sorun yokmuş gibi görünüyor.

bytan

Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ocak 2009 - 18:37:02
@bytan,

Ubuntu altında bende de aynı sonucu veriyor. /etc/group dosyasında sorun yokmuş gibi görünüyor.

:o Bende aşağıdaki gibi bir sonuç var:

audio:x:29:bytan,bytan2,bytan3

Bu farklılık nereden kaynaklanıyor olabilir ki?

PF @ ST

Raynold

çok teşekkür ederim işlemleri tekrarlayınca düzeldi (: peki ben her güncelleştirmeden sonra bu işlemleri tekrarlamalımıyım?

bytan

Alıntı yapılan: Raynold - 31 Ocak 2009 - 18:47:29
çok teşekkür ederim işlemleri tekrarlayınca düzeldi (: peki ben her güncelleştirmeden sonra bu işlemleri tekrarlamalımıyım?

Derleme yaparken aşağıdaki pakedi kullandığınızdan dolayı, her kernel değişiminde yapmanız gerekebilir:

linux-headers-`uname -r`

PF @ ST

Raynold

tamamdır çok teşekkür ederim (:

erginemr

heartsmagic

Bkz:

Alıntı YapBir sonraki kernel güncellemesinden sonra muhtemelen bu işlemleri tekrar yapmak zorunda kalabiliriz. Bu nedenden ötürü paketlerin bu dizinde bulunması fena olmayacaktır.

:)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.