[Çözüldü] grubu göremiyorum

Başlatan Malik, 30 Ocak 2009 - 23:42:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Malik

iyi akşamlar arkadaşlar...
ben ubuntu 8.10 kullanıyorum. geçenlerde büyük bir hata yaptım ve hardiskkimin bir bölümüne xp yükledim. şimdi tekrar burdan http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,192.0.html grubu yüklemeye çalışıyorum fakat grub menüsü gelmeden hemen ubuntu açılıyor. sadece siyah ekranda 2 saniye kadar ''grub yükleniyor bekleyin diyor'' o sırada esc ye tıklayınca bir grub menüsü geliyor ama orda da sadece ubuntu görünüyor. grubu görmem için ne yapmam gerekiyor acaba?

find /boot/grub/stage1

kodunu yazınca bende (hdo,o) çıkıyor grub kurulumuna devam ettim ama olmadı.
dediğim gibi 8.10 kullanıyorum ama grubu 8.04 ile kuruyorum bundan kaynaklanan bişey olabileceğini dşünmüyorum ama gene de bu bilgiyi yazayım dedim.

sudo fdisk -l

çıktısı

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x4a234a22

Aygıt Açılış  Başlangıç  Bitiş BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1       1    2550  20482843+ 83 Linux
/dev/sda2      2551   17536 120375045  5 Ek
/dev/sda3 *   17537   19456  15422400  7 HPFS/NTFS
/dev/sda5      2551   17412 119378983+ 7 HPFS/NTFS
/dev/sda6     17413   17536   995998+ 82 Linux takas / Solaris
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

(hdo,o) değil (hd0,0) olacak o. Kısacası harf olan o değil, sayı olan 0. Eğer bahsettiğin belgeyi sakin sakin uygularsan sorun olmadan Grub'u tekrar kurarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Malik

tamam bende '' 0 '' ile yaptım. buraya aktarırken yanlış aktarmışım özür dilerim. ama yine de iki kere daha denedim 0 ile yazdım yine olmadı.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

heartsmagic

Peki bir hata döndürdü mü? Ya da Grub kuruldu da hızlıca mı geçiyor? Doğru mu anlıyorum?

Malik

yok herhangi bir hata döndürmedi. grubu kurarken izlediğim yol:

sudo grub

sonra

find /boot/grub/stage1

sonra

root (hd0,0)

sonra

setup (hd0)

sonra

quit

yaptığımda mı acaba bir yanlışlık var?

restart yaptığımda anakart gösteriminden sonra bi ekran geliyor. ekranın en üstünde ''grub loading stage 1.5'' yazıyor. onun biraz altında ''grub loading please waiting yazıyor'' hemen altında da press esc, enter the menu'' yazıyor. bu ekra 2 saniye kadar kalıp sonra hemen ubuntuya geçiyor. ama esc ye basarsam 3 seçmeli bir liste geliyor fakat bunda hepsi ubuntu sürümü. ubuntu 8.10 kernel gibi şeyler yazıyor. xp görünmüyor.

heartsmagic

Bu durumda Grub "hidden" seçeneği ile geliyor. Ubuntu'yu aç:

sudo gedit /boot/grub/menu.lst ile dosyayı aç ve

hiddenmenu satırını bul:

#hiddenmenu olarak değiştir.

Eğer Windows listede yoksa kendin eklemen gerekecektir. Örnek bir giriş orada mevcut zaten. Windows'un hangi bölümde kurulu olduğunu da düşünerek o girişi kendine göre değiştirebilirsin.

Malik

önce dediğiniz gibi hiddenmenu nun önüne # koydum grub geldi.

sonra

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title        Other operating systems:
root

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title        Microsoft Windows XP Professional
root        (hd0,2)
savedefault
makeactive
chainloader    +1

bunu en alta ekledim ve sorun çözüldü. saniyeyi de ayarlamayı öğrendim bu arada:)

bu soruyu gece sordum, sizce belki 5 dakkalık birşeydir ama ben tam 7 saat civarı uğraştım ve gün aydınlandı ben daha yeni çözdüm :) kendime gülsem mi ağlasam mı karar veremedim :)  grubu kurarken root (hd0,0) olarak kuruyodum burdaki root (hd0,2) olacakmış. en az 10 tane rakam denedim oraya :) her seferinde ayrı bir error hatası aldım. error 13, error 17 error 21 vs .... sonunda sizin sayenizde çözüldü çok şükür :)

sıkılmadan yol gösterip, yardımcı olup aydınlattığın için de çok teşekkür ederim heartsmagic.

heartsmagic

Keşke yedi saat uğraşmasaymışsın. Buraya sorduğun andaki saat: 11:42, ilk aldığın cevap için saat 11:48 :) Uğraşın, araştırın derken elbette yedi saati kast etmiyoruz. Bir süre sonra çekinmeden soru sorabilirsiniz.

Ne güzel, başlık etiketlenmiş ve kapatılmış.