[Çözüldü] Ubuntuyu Kurunca Windows Xp den NTRLD eksik hatası aldım.

Başlatan etoo, 29 Ocak 2009 - 02:53:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

etoo

Arkadaşlar merhaba.Yaklaşık 1 senedir ubuntu kullanma çabası içindeydim.Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn) ile başladım.Şu ana kadar fazla ilgi göstermememden dolayı ve forumlardan kopyala yapıştır gibi acizane bir fikirle hareket etmemden dolayı ubuntu tecrübem 3/1 bile değil.Ama artık ubuntuyu detaylı olarak kullanmak istiyorum.Şuan Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) sürümündeyim.1 sene içersinde ubuntuyu 10-15 kez kurdum.Bu kez xp ile beraber kullanmak istedim.Önce xp yi kurdum,daha sonra ubuntuyu kurdum.kurulum bitince grub gözükmedi.Bende grubu elle tekrar yükledim.Ubuntum açıldı fakat grub da xp gözükmesine ramen açılmıyor.Ntrld eksik hatası alıyorum.Xp yi kurtarmanın bir yolu yok mu.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Tekrardan windows kurmaya korkuyorum.Bu kezde ubuntu zarar görür.xp kurmak 5 dklık iş (ghost) ile ama ubuntu ayarları uzun iş biraz.malum kopi pasta.Teşekkür ederim arkadaşlar.

atomkarinca

Uçbirimden

sudo fdisk -l

kodunun çıktısını buraya yapıştırabilir misiniz?

etoo

Disk /dev/sda: 320.0 GB, 320072933376 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xef245da8

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1       12803   102840066    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           12804       25857   104856255    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda3           25858       38913   104872320    7  HPFS/NTFS
/dev/sda5           12804       25857   104856223+   7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 80.0 GB, 80060424192 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 9733 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x40cbf328

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdb1   *           1        5100    40965718+   7  HPFS/NTFS
/dev/sdb2            5101        9733    37214572+   5  Ek
/dev/sdb5            5101        9537    35640171   83  Linux
/dev/sdb6            9538        9733     1574338+  82  Linux takas / Solaris

sudo fdisk -l çıktısı bu şekilde görünüyor.Zaten hiçbişe anlamadım yazanlardan.Gece artık bunaldım için konuyu açmak zorunda kaldım.Yanlış yere açtıysam veya ubuntu ile ilgili değilse özürdilerim.
    Makınamda 2 adet hdd bulunuyor.80 gb samsung sata + 320 gb seagete sata 2 olarak.80 gb samsungu 40+40 olarak 2 ye böldüm.önce xp yi kurdum.ubuntu kuracak olduğum bölümü biçimlendirmedim.
Daha sonra ubuntuyu;http://http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=106.0 Sypro arkadaşın anlattığı şekilde kurdum.Tüm hdd lerin bölümlerini görebiliyorum.Grub da da gözüküyor xp ama ntrld eksik die açamıyorum.Aslında o kadar çok önemli değil tekrardan xp kurabilirim.Fakat daha önce çok başıma geldi ubuntu ve xp yi aynı bilgisayara her kurdugumda ya grub * ya da bu hata yüzünden vazgeçmek zorunda kalmıştım.Bir çaresi var ise hem öğrenmek hemde birdaha böyle bir hata ile karşılaştığımızda çözümü bilelim diye sordum.Kusur ettiysek Aff-ı ihsan buyurun arkadaşlar.Herkese teşekkürler.

atomkarinca

Bir de

cat /boot/grub/menu.lst

çıktısını verebilir misin?

Yalnız eğer yanlış görmüyorsam şu anda makinende iki tane Windows işletim sistemi kurulu. 80 GiB olanda bir adet Windows ve bir adet Linux görünüyor, ilginç olanı ise bir Windows da 320 GiB olanda görünüyor.

ns

aynı sorun bendede olmuştu pardus kurduktan sonra . başka forumlarda çeşitli geçici çözüm yolları vermişlerdi ama tek kalıcı çözüm yolu xp yi formatlamak. zaten format sonrasi disk seçiminde bir yanlişlik yapmazsan sadece grub silinir onu da tekrar kurmasi çok kolay.

yinede @atomkarınca'nın  dediklerini yapıp cevabını beklemeni şiddetle tavsiye ediyorum.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

etoo

xp yi formatlamak kolay arkadaşlar.eğer çözümü xp yi formatlayıp sonra grubu tekrardan kurmaksa ve xp yi formatladıktan sonra kesin olarak xp ve ubuntu çalışacaksa oda olur.ama eğer grub u kurduktan sonra tekrar xp çalışmayacak ise en güzel çözüm yolu gösterin.birde @atomkarıncanın dediği 2 tane windows kurulu ibaresini nasıl hallederim bununda çaresini gösterirseniz iyi our.

garafatma

XP yi sen 320 ye kurduysan eğer

menu.lst dosyasının en altında

title Microsoft Windows XP Professional
root (hd 0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

şeklinde değiştirirsen sanırım olacak.

80 gb kurulu eksik bir işletim sistemi sanırım o yuzden boot edemiyor sanırsam
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

etoo

xp 80 gb da kurulu.40 gb bölümde xp,40 gb bölümde ubuntu kurulu.320 de kurulu sistem yok.hatta ubuntuyu kurmadan önce xp yi kurdum 80 gb diski 2 ye böldüm formatladım.xp çalışıyordu.ondan sonra ubuntu kurdum.

garafatma

o zaman söyleidğim değişkilikleri yapmana gerek yok, 80 lik disk ikinci disk olarak görünüyor, anakartın boot bölümünden ikinci harddiskten başlatacak şekilde ayarlarmısın?

etoo

teşekkürler @keiser_soze.dediğin gibi yaptım.80 gb lık hdd yi 2.hdd olarak tanıttım ve windows açıldı.ubuntu açılıyormu diye daha denemedim.yalnız anlamadığım nokta şu;xp de 80 lık hdd yi 2. hdd olarak tanıtırsam açılmaz fakat ubuntu kurulunca bu şekilde nasıl oldu.bu acemilik çok kötü bişe.her daim bıos a bakan adam ( ben) bu kez bakmadım.forum kirliliğine yol açtım.sorunumu şimdilik çözdüm.ubuntuda bu şekilde açılırsa sorun tmm dır.emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ederim.birsonraki sorunla karşılaşmak üzere.herkeze kolay gelsin. :D

garafatma

ubuntuda muhtelemelen çalışacaktır diye tahmin ediyorum ama belli olmaz :)

sorunun çözüldüyse ne mutlu. kirlilik yaratmadın tabiki burası bunun için var yönetici arkadaşlarında söylediği gibi,

kolay gelsin

heartsmagic

Ubuntu'nun açılmama ihtimali var. Eğer açılmazsa disk meselesini eski hale getirip şu ipucu denenebilir: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5679.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

etoo

Evet arkadaşlar herkese teşekkür ederim.Şuanda ubuntucum da xp de çalışıyor.bıos la sorun çözüldü.Başlıa çözüldü ibaresini eklemeyi bilmiyorum.Yönetici arkadaşlar benim adıma eklerse veya bir yol gösterirlerse ben yapim.herkese teşekkürler.

Edit:Buldum arkadaşlar,burnumun dibindeymiş. :'(

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.