[Çözüldü] macbook ile güçsüz wireless problemi

Başlatan boorch, 28 Ocak 2009 - 19:56:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

boorch

selamlar, ben geçen hafta macbook'uma ubuntu studio 8.10 kurdum ve farkettimki ubuntu'dayken wireless çalışmıyor. bir sürü şey denedim olmadı en sonunda network manager kurdum, onda da "device is unmanaged" diyordu, onu da araştırdım conf dosyasında managed=true yapınca düzeldi fakat bu seferde çok zayıf çekiyordu. biraz internette araştırdım falan çok bir çözüm bulamadım, wireless driver'ını değiştirmemi tavsiye eden yabancı bir forum mesajında ne yazıyorsa yaptım, (sanırım sadece madwifi yükelyip etkinleştiriyordu) fakat bir faydası olmadı. bunu yapmamın hemen ardından aynı macbook'ta kurulu mac os x işletim sisteminde ve windows xp işletim sisteminde de wireless bağlantım acaip zayıfladı. Modem'e 3-4 adım mesafede full çekiyor fakat 5-6 adım mesafede sinyal kritik seviyelere düşüyor, 7-8 adım uzakta da bağlantı tamamen kopuyor. airport kartı için çeşitli updateler aradım bulduğum bazı update'leri yükledim fakat * bir şey değişmedi. daha sonra windowsu yenilerken mbr'de yaşadığım bi problem nedeniyle ubuntu'yu sildim. aslında şöyle birşeyden kıllanıyorum: acaba ubuntu'da wireless'ı çalıştırmakiçin denediğim yollardan biri bir şekidle kartın firmware'inde bir değişiklik falan yapmış olabilir mi? çünkü her zaman performans güzelken ubuntu st 8.10 kurmamla birlikte wireless kartın çekme gücü inanılmaz düştü. bırakın bir yan odayı, 7-8 adım uzakta bile arkanız dönükse kesinlikle çekmiyor. önünüz dönükse de aradan anneniz yürüyerek geçerse bağlantı yine kopabiliyor. router'ımda bir problem olmadığı kesin zira 2 oda yandaki masaüstü pc tertemiz bağlanıyor, hatta eeepc'm evin diğer ucundan %70 falan çekiyor. bu durumdan büyük rahatsızlık duymaktayım, bir fikriniz var mı?

EDIT: arkadaşlar mac os x'in 10.5.6 güncellemesini yüklememle beraber sorun ortadan kayboldu. bu güncelleme paketinin içinde airport extreme için de iki update mevcutmuş. işin ilginci 2 yıldır aynı makineyi kullanıyorum, hiç böyle bir problem yaşamamıştım, aşağı yukarı 1 yıldır da mac os x 10.5.2'en yukarı updat eetmemiştim, hatta ve hatta yeni sistem kuracağım zaman eskiden aldığım temiz yedekleri restore ederdim, dolayısıyla software bağlanmında bir fark olması imkansızdı. bir anda böyle bir problem çıktı ve ve işletim sistmeini update edince geçti. (işin ilginci çok aramama rağmen aynı sorunu yaşayan birini bulamamıştım internette, adreslenmemiş bir sorun olmasına rağmen update ile geçti, biraz da şans sanırım)
heyneyse, herkese sevgiler!

erginemr

Geçmiş olsun. MAC'te yapılan bir yazılım güncellemesinin (eğer işin içine BIOS güncellemesi de girmediyse) Ubuntu'yu etkilemesi garip bir durum, ama önemli olan sorunun çözülmüş olması. Wireless konusunda hep Ubuntu mu günah keçisi olacak, değil mi?  :P

Başlığı kapatalım.