[Çözüldü] Ubuntu 8.04 de keyboard sorunu

Başlatan Shawn, 28 Ocak 2009 - 12:59:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shawn

Bir hafata kadar önce Fujitsu&Siemens Amilo Pro 2040 dizüstüne Ubuntu 8.04 kurdum. (Büyük bir hevesle) Kullanımını da çözmeye başladım yavaş yavaş.

Önceki gün forumlardaki arkadaşlardan etkilenerek Compiz Fusion Desktop'ı kurdum

Ki bundan sonra Ubuntu'ya olan hayranlığım daha da arttı. (Küp sayesinde)

Ancak, Compiz'i kurduktan sonra fark ettim ki keyboard da

m, k, l, ş, o ve p tuşları yukarıdan aşağıya doğru 0,1,2,3.. şeklinde rakamlar olarak değişmiş.

Klayve ayarlarından (Futijtu&Siemens için tanımlı 3 tane seçenek var) tanımlı bütün keyboard türlerini denedim.

Dil seçeneklerinden alternatifler denedim. Default olarak ISO 9000 küsürlü * bir şey vardı onun dışındaki birçok şeyi denedim. En azından ingilizce olsun istedim yine olmadı.

Bunun Compiz'le bir bağlantısı var mı bilmiyorum ancak çok can sıkıcı.

Yardım ederseniz sevinirim

Note: bu forumu yazmak için vistayı kullanmak zorunda kaldım  :-[
Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

erginemr

O tuşlar, ayrı sayısal (nümerik) tuş takımı olmayan dizüstü bilgisayarlarda, Fn + NumLock ile etkinleştirilen sayısal tuş takımı olarak kullanılıyor. Bu konu üzerine odaklanın:
Fn + NumLock tuş bileşimi ile sayısal tuşları kapatabiliyor musunuz? Klavye modelini de; "Standart 105 tuşlu (uluslararası) PC" olarak seçin.

Shawn

Çözüldü

ama format atmak zorunda kaldım. :(

windows tan kalma bir hamle olsa da sorunu çözdü

compiz ve conky kurduktan sonra Ubuntu hayranlığım bir kat daha arttı :)

Azıcık olasılık dışı olmak her zaman gereklidir.

erginemr

Geçmiş olsun. Hazır yeni format attığınıza göre, güncel versiyon olan Ubuntu 8.10'u da kurup kullanmak isteyebilirsiniz.