[Çözüldü] Video uygulamalarinda ses sorunu

Başlatan enedwaith, 27 Ocak 2009 - 23:27:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enedwaith

Iyi gunler,

Sistemimde muzik dinlerken ve sistem sesleri gelirken hic bir problem olmamasina ragmen, videolarda ses gelmemesi gibi bir problemim var, ayrica codecleri tekrar kurarsam ses geliyor geri, ancak ertesi gun tekrar gidiyor.

Her gun bastan codec kurmama gerek kalmamam icin yardim edeceklere cok tesekkur ederim :)

erginemr

Synaptic'ten ubuntu-restricted-extras paketini kurmayı denediniz mi? Bu işe yaramazsa, film izlemek için vlc, mplayer, smplayer gibi totem'e alternatif bir video oynatıcısı da kurup deneyebilirsiniz.

enedwaith

Butun video oynaticilarda ayni sorun mevcut :) zaten halihazirda vlc kullaniyorum, o yuzden bir cozumunu bulamadim.
Yine de sagolun oneriniz icin.

zeitgeist

Alıntı yapılan: enedwaith - 27 Ocak 2009 - 23:27:09
Iyi gunler,

Sistemimde muzik dinlerken ve sistem sesleri gelirken hic bir problem olmamasina ragmen, videolarda ses gelmemesi gibi bir problemim var, ayrica codecleri tekrar kurarsam ses geliyor geri, ancak ertesi gun tekrar gidiyor.

Her gun bastan codec kurmama gerek kalmamam icin yardim edeceklere cok tesekkur ederim :)

Benim aklıma açılan oturumda değişikliklerin kayıt edilip edilmemesi ya da kullanıcı haklarıyla ilgili bir sorun olabileceği geliyor ama hangi uygulamayı nasıl sorulayacağımız hakkında fikir yürütemiyorum.

Veyahut alsa ile ilgili olabilir mi acaba? Videolardan ses aldıktan sonra
sudo alsactl store
komutu sorunu çözebilir böyle bir ihtimal varsa.

"Hergün baştan codec kurma" derken kastınız erginemr'in belirttiği ubuntu-restricted-extras paketini mi kurmak?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

enedwaith

Sorunun cozumunu buldum, hatta baska bir arkadasin basina da gelirse diye yazivereyim:

Bugun farkettim ki xmms de muzik dinledikten sonra videolarda ses kaybi yasiyorum, xmms in ayarlarini kontrol edince, alsa yerine oss mixer kullandigini farkettim sesler icin, ancak video yazilimlari alsa kullaniyordu

xmms in aygitini oss yerine alsa ile degistirip restart attim, artik videolarda bir ses problemi kalmadi
sorun cozuldugune gore, moderatorler konuyu kilitleyebilirler :)

cabaniz icin tesekkurler

erginemr

Tahmini zor olan, ilginç bir problemmiş. Xmms'in bu tarz bir olaya sebebiyet verebileceğini öğrendiğimiz iyi oldu. Geçmiş olsun.

Başlığı kapatalım.