Open Office Java ve Zemberek Sorununun Çözümü

Başlatan pisican, 25 Ocak 2009 - 22:57:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisican

Merhaba arkadaşlar. Daha öce de ubuntu kurduğumda open office üzerine zemberek imla denetimini yükleyememiştim. KDE 4'e olan yaklaşımımdan olsa gerek bilgisayarıma tekrardan kubuntu'yu kuruverdim. Ancak gördüm ki aynı sorun halen devam ediyor. Daha önce araştırma yapmama rağmen çözümü bulamamıştım. Ancak bu sefer çözüme ulaştım. İstedim ki bu sorunla karşılaşanlarda ubuntu sayfası üzerinden sorunlarını çözebilsinler. Open office adında bir başlık olmaması nedeniyle konuyu bu bölüme açtım. Eğer böyle bir başlık var ise oraya taşınabilir. Öcelikle bu sorunu aşmamda yardımcı olan arkadaşa teşekkürü bir borç biliyorum. Ve yazısını hiç değiştirmeden aşağda sunuyorum.

Not:Synaptic Paket Yöneticisi Kubuntu ile birlikte gelmiyor. Ben sun java paketini yükleyince oda otomatik olarak kuruldu. Tavsiyem öncelikle sun java paketinin kurulması. Arama kısmına sun java yazarsanız ulaşabilirsiniz.

Not2: Zemberek paketini www.openoffice.org.tr adresinden indireceksiniz. ve java yükleme işlemi bittikten sonra open office den Araçlar>Eklenti Yöneticisi Yolunu takip ederek ekleyeceksiniz.

Çözüm

Ubuntu 8.04 üzerinde Open Office 2.4 kullanırken, Türkçe imla denetleme ihtiyacı duyan pek çok kullanıcı gibi zemberek yüklemeye çalışırken, bireysel olarak karşılaştığım problemler ve çözümleri:

Zemberek yüklemek için google araması yaparken openoffice.org sitesinde şöyle bir yazı buldum. Belirtildiği gibi bu dosyayı indirdim ve eklemeye çalışırken bazı Java bölümlerinin yüklenemediğini belirten uyarılar aldım.

Hemen Araçlar -> Seçenekler -> Java kısmını kontrol ettim.
Herhangi bir Java çalıştırma ortamı bulunmuyordu. Mecburen elle ekleme yapmak zorundaydım.
Fakat benim sistemde open java, sun java jdk, sun java jre gibi bir çok java kurulu olduğundan, çoktan unuttuğum jre'nin yolunu bulmam, bunu da programa tanıtmam icab ediyordu.

Konsoldan; update-alternatives –list java diyerek jRE'nin yolunu buldum. ( Komutu da bu siteden kopya çektim ).

Tekrar Araçlar -> Seçenekler -> Java deyip, jre'nin yolunu gösterdiğimde bizim open office burada geçerli bir JRE uygulamasının bulunmadığını iddaa etmeye başladı.

Sistemde java kaynıyordu, bir sürü java programı çalışıyordu ama bunu open office'e anlatamıyordum.

Aynı konudan şikayetçi diğer internet kullanıcılarının bulduğu başka bir çözüm de; $HOME/.openoffice.org2/user/config/javasettings_Linux_x86.xml dosyasını silip, programın JRE'yi kendi kendine aramasını sağlamaktı.
Yerler -> Başlangıç ( Görünüm -> Gizli dosyaları göster ) ->...

Denedim ama işe yaramadı. Biraz daha araştırma ve geliştirme faaliyetinden sonra openoffice.org-java-common paketinin yüklenmiş olması gerektiğini geç de olsa anladım.
Mecburen Sistem -> Yönetim -> Synaptic Paket Yöneticisi ile paketi seçip, yüklemeyi tamamladım.
Open office'i tekrar açıp java kontrolü yaptığımda ne var, ne yok bulmuş, hangisini kullanmak istediğimi soruyordu.

Bundan sonraki adımları sitesinde anlatıldığı gibi yaptığımda zemberek tıkır, tıkır çalışmaya başladı.

KAYNAK: http://www.globalekonomi.com/fvolkany/ubuntu-open-office-zemberek/
Yazan : FVolkanY

heartsmagic

Forumda bir yerlerde çözüm için bir bağlantı veriliyordu ancak sanırım doğrudan anlatım yoktu. Teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ironic

Paylaşımınız için teşekkürler. Ben OpenOffice Türkiye sitesindeki anlatıma göre kurmuştum. Onu da ben paylaşayım.

Alıntı Yap
Yükleme Notu:  

Zemberek eklentisini indirdikten sonra OpenOffice.org'u açın. Araçlar / Eklenti Yöneticisi seçeneği tıklayın. Karşınıza gelen pencereden Ekle düğmesini tıklayın. Burada indirdiğiniz Zemberek eklenti dosyasını seçin ve Aç düğmesine tıklayın. Eklenti yöneticisi eklentiyi otomatik olarak yükleyecektir.

Zemberek eklentisini etkinleştirmek için Araçlar / Seçenekler / Dil Ayarları / Yazım Yardımı seçeneğinde Kullanılabilir dil modülleri kutucuğu altında Zemberek Yazım Denetleyicisi ve Zemberek Heceleyici seçeneklerini işaretleyin.Diğer seçeneklerdeki işaretleri kaldırın.

Daha sonra Yazım Yardımı seçeneğinin üstünde bulunan Diller seçeneğini tıklayın. Buradaki seçenekleri de aşağıdaki gibi ayarlayın.

Kullanıcı arayüzü: Türkçe
Yerel Ayarlar: Türkçe
Batı Dilleri: Türkçe

OpenOffice.org'u kapatıp tekrar açtığınızda Türkçe imla denetimi yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Kaynak

heartsmagic

@ironic bunu en son ne zaman uyguladın? Zira Ubuntu'da Zemberek desteği almaya çalıştığımda yukarıdaki sorunla ben de karşılaşmış ve @pisican'ın buraya geçtiği yöntemle sorunumu çözmüştüm. Kısacası doğrudan Zemberek kurmak yeterli olmuyor zira OpenOffice Java'yı görmüyor.

ironic

Bir iki aydır kullanıyorum. Hiç bir sorun da çıkarmadı. Yalnız ben OpenOffice 3 'ü kurmadan önce 2.4 'ü tamamen kaldırdım. (Normal kaldırma işleminde sistemde kalan bileşenler falan dahil)

Java olarak da güncellemelerle gelen javayı kullanıyorum.

heartsmagic

infofatihozturk

Herkese Merhabalar,

Öncelikle doğru bir biçimde ve doğru kanaldan mı yazıyorum, bilmiyorum. Ancak forma genel olarak cevap bulmak istediğim sorunlar için mesaj atma ile ilgili bir yer bulamadım. Çözüm bulmak istediğim konuda zemberek eklentisi olduğu için buradan yanıtla şeklinde sorunumu yazmayı düşündüm. Henüz bu formu kullanmada çok yeniyim. Bu yüzden hoşgörünüze sığınırım.

Sorunum ise 000 2.4 den ooo 3.0' a yükseltmelerimi yaptım. Zemberek eklentisini kurmaya çalıştım ama nafile. Bir türlü olmuyor. Forumda bu konu ile ilgili ne kadar başlık varsa hepsini taradım. Yazılanları tek tek yaptım.Hiç bir hata ile karşılaşmadım ancak, ooo 3.0 ayarlar-seçenekler-eklenti yöneticisinden zembereği kurmam mümkün değil. Her defasında java yüklü değil gibi upuzun bir pencere listesi veriyor. Ancak bununlada ilgili forumda bulduğum çözümü de uyguladım. Java uygulamasını kaldırdım bir daha kurdum. Yine de başarılı olamadım. Velhasıl kelam, Zemberek eklentisini kurmaya muktedir olamadım, bir şekilde.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, eğer forumun kurallarını ihlal etti isem uyarmanızı rica ederim.

Sevgi ve saygılarımla

heartsmagic

Openoffice açıksa kapat.

sudo aptitude install openoffice.org-java-common
rm ~/.openoffice.org/3/user/config/javasettings_Linux_x86.xml

Openoffice'i aç, zembereği yüklemeye çalış. Yükledikten sonra Openoffice çökebilir, sorun yapma. Tekrar açtığında çalışıyor olacaktır.

infofatihozturk

Sayın Heartsmagic,

Çok teşekkür ederim, ilgi ve alakanıza. Ancak özellikle bu çözümü defalarca denedim lakin bir sonuç alamadım. Hala aynı pencere ile karşılaşıyorum. Sanırım java uygulamasının olmadığını belirtiyor. Uzunca bir yazı kümesi. Kısır bir döngü gibi günlerdir bu çözümleri uyguluyorum. Şimdi siz yine gönderince bir kez daha denedim ancak sonuç olumsuz. Ekran görüntüsünü aldım ancak zaten bu forumdaki çözüde bu görüntü vardı. Doğrusu tuhaf bir durum. 1 haftadır bu konu ile uğraşıyorum. Daha önce Ubuntu kullanmıştım. Bu açılardan sanki daha kullanıcı dostu gibi geliyor.

Sevgi ve saygılarımla

heartsmagic

Beş dakika önce uyguladım ve sorunsuzca çalıştı Zemberek. Araçlar-Seçenekler-Java altında jre görünüyor mu? Eğer görünüyorsa onu seçip, tamam dedikten sonra işlemleri tekrarlar mısın?

infofatihozturk

Heartsmagic,

İki tane gözüküyor java uygulaması. İkisinide denedim.Hiçbir şekilde olmuyor.1. ve seçili olan 1.6.0_10, 2. ise; 1.6.0_0 isimli erişilebilir lik desteği olan. İkisinide defalarca denedim. Bir yerlerde ooo 2.4 kalıntısı kaldıda acaba ondan olur mu diye düşündüm ama ( çok uzman olmamakla birlikte) bu sürüme ait dosya da bulamadım.

heartsmagic

sudo update-alternatives --config java dediğinde hangisi seçiliyse diğerini seçmeyi dener misin? Yanında * olan seçilidir. Sen diğerinin sayısını kullanacaksın.

infofatihozturk

Olmuyor. Ama bir şey soracağım dediğiniz konutu yazınca ekranda aşağıdaki ibareler çıkıyor.
Bunu sormamın amacı acaba indirdiğim dosyalar mı yanlış. ( Gerçi formdaki adresleri kulladım ama indirmek için).Çünkü Java'yı web sitesinden kontrol ettiğimde de javayı algılamıyor. ( Siteye gidince "test et" butonuna tıklayınca yönergeye göre 10-60 saniye arasında ekranın yenilenmesi gerekiyormuş. Bu bende olmuyor.

Selection    Alternative
-----------------------------------------------
*         1    /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java
+        2    /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java

Press enter to keep the default
  • , or type selection number:

heartsmagic

Şu an sanırım ilki etkin durumda. Sen 1 dediğinde sana ne diyor?

infofatihozturk

kalimba@kalimba:~$ sudo update-alternatives --config java
İlk komutu verdiğimden 1 numaralı seçili idi. Ben sizin talimatlarınızla 2.'yi seçmiştim. Şimdi tekrar yaptım ( 1. yi seçtim) ve terminalde yazanları aşağıya yapıştırdım. Bir hata kodu çıktısı alınmıyor.

kalimba@kalimba:~$ sudo update-alternatives --config java
There are 2 alternatives which provide `java'.

Selection    Alternative
-----------------------------------------------
*         1    /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java
+        2    /usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java

Press enter to keep the default
  • , or type selection number: 2
    Using '/usr/lib/jvm/java-6-openjdk/jre/bin/java' to provide 'java'.
    kalimba@kalimba:~$

infofatihozturk

İnsanın çıldırası geliyor. Diğer bilgisayarımda Ubuntu yüklü. Aynı işlemleri orada yaptım. Yani Zemberek eklentisini ekledim, (ooo 3.0 kurduktan sonra ,ki; bu kurulumu yaparken ooo 2.4'ü kaldırmadım) her şey sorunsuz çalıştı. Ama Kubuntu' nun kurulu olduğu bilgisayarım ısrarla hiç bir hata vermeden bu eklentiyi kurmuyor. Yurtdışı kaynaklardan da bir haftadır araştırdım. Her şeyi olması gerektiği gibi yaptım, hem de defalarca. Ama olmuyor. Olamıyor:). Gülerim ağlanacak halime >:(
Belkide ( daha önce denememe rağmen bir kez daha) ooo 3.0'ı ve javaları kaldırıp. Önce ooo 3.0 ardından da zembereği tekrar kurayım diye düşünüyorum ama bu hafta 3. olacakbu.  :P

heartsmagic

@infofatihozturk,

dpkg -l | grep java ne diyor. Buna göre jdk olanı kaldıracağız. Ardından tüm OoO paketlerini sileceğiz. Tekrar kuracağız ki bu benim bu başlıktaki iletimde geçen common paketini de içeriyor. OoO'yu açacağız, Java'yı seçeceğiz, ardından malum dosyayı sileceğiz. Kısacası işlemleri yeniden yapacağız.

infofatihozturk

Yardımlarınız için bir kez daha teşekkürler.
İlgili komut çıktısı aşağıda.

kalimba@kalimba:~$ dpkg -l | grep java
ii  ca-certificates-java                       20080712ubuntu4                             Common CA certificates (JKS keystore)                         
ii  java-common                                0.30ubuntu3                                 Base of all Java packages                                     
ii  libaccess-bridge-java                      1.24.0-0ubuntu2                             Java Access Bridge for GNOME                                   
ii  libjaxp1.3-java                            1.3.04-3ubuntu2                             Java XML parser and transformer APIs (DOM, S                   
ii  libjaxp1.3-java-gcj                        1.3.04-3ubuntu2                             Java XML parser and transformer APIs (DOM, S                   
ii  libjline-java                              0.9.94-1ubuntu1              Java library for handling console input
ii  libxalan2-java                             2.7.1-2              XSL Transformations (XSLT) processor in Java
ii  libxalan2-java-gcj                         2.7.1-2              XSL Transformations (XSLT) processor in Java
ii  libxerces2-java                            2.9.1-2ubuntu2              Validating XML parser for Java with DOM leve
ii  libxerces2-java-gcj                        2.9.1-2ubuntu2              Validating XML parser for Java with DOM leve
ii  openoffice.org-java-common                 1:2.4.1-11ubuntu2.1              OpenOffice.org office suite Java support arc
ii  sun-java6-bin                              6-10-0ubuntu2              Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar
ii  sun-java6-jre                              6-10-0ubuntu2              Sun Java(TM) Runtime Environment (JRE) 6 (ar
ii  sun-java6-plugin                           6-10-0ubuntu2              The Java(TM) Plug-in, Java SE 6
ii  tzdata-java                                2009b-0ubuntu0.8.10              time zone and daylight-saving time data for

heartsmagic

Bir de

dpkg -l | grep openjdk

çıktısı görebilir miyiz?

infofatihozturk

Heartsmagic,

İstanbul dışında olduğumdan cevap veremediğim için özür dilerim.Laptop da yanımda değildi. En son istemiş olduğunuz çıktıyı aşağıya ekliyorum.

Teşekkürler.
dpkg -l | grep openjdk çıktısını istemiştiniz.
kalimba@kalimba:~$ dpkg -l | grep openjdk
ii  openjdk-6-jre                              6b12-0ubuntu6.1              OpenJDK Java runtime, using Hotspot JIT
ii  openjdk-6-jre-headless                     6b12-0ubuntu6.1              OpenJDK Java runtime, using Hotspot JIT (hea
ii  openjdk-6-jre-lib                          6b12-0ubuntu6.1              OpenJDK Java runtime (architecture independe

infofatihozturk

ALPasya,
Çok teşekkür ederim. Ancak bu denediğim bir metoddu ve çözmemişti. Benim asıl kafamın almadığı bu sorun bir bug değilde bir uygulamanın eksikliği gibi gözükmesi. Makinem java kaynıyor:)
Tekrar çok teşekkür ederim.

erginemr

Fazla mal göz çıkartmaz ama fazla Java göz çıkartır mı acaba? :)

Aslında Openjdk'nın yaptığı her şeyi Sun-java6 da yapıyor. OpenOffice ısrarla Openjdk'yı görüyor olabilir. Bence Openjdk'yı sistemden kaldırıp bir denemelisiniz.

infofatihozturk

Herkese Merhabalar,
Arkadaşlar sorunum zemberek kurulumundan sonra farklı bir şekilde devam ettiği için tekrar buraya yazıyorum. Umarım bir yanlışım olmaz.
Ubuntuma 000 3.0 yükledim. Önce 2.4 paketlerini synaptic'ten openoffice diye aratıp buldum ve kaldırdım. ooo 3.0 başarı ile kuruldu. Zemberek eklentisini ekledim. ooo 3.0 sağ üst köşeye hızlı başlatıcı yerleşti. Dil ayarlarını yaptım. Sonra ooo 3.0'ı kapatıp açtım. Ve açılmadı:).Konsol üzerinden openoffice ve ooffice komutlarını verince hiç alışık olmadığım 000 2.4 penceresi çıktı. Ve tabiki Uygulamalar- Ofis altında ooo 3.0 hiç bir şekilde yok. Formda ooo 3.0 çökecek korkmayın yeniden açtığınızda başlayacak diyordu:):):). Bu konu ile ilgili forma bir şey buldum ancak brebir benimle aynı olmadığı için uygulamadım. Sayın İhtiyar Said' in başına gelen.:):).
Sevgi ve saygılarımla

infofatihozturk

Sayın Alpasya,

Çok teşekkür ederim yardımalrınız için. Göstermiş olduğunuz metod ile çözebildim.