[Çözüldü] root hesabını kapattım, açamıyorum

Başlatan acemiubuntucu, 25 Ocak 2009 - 13:15:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acemiubuntucu

Uçbirim'i açıp:

sudo passwd rootkomutunu yazıp yönetici parolamı belirledim. ardından:
sukomutunu yazdım. parola istedi. yazdım ve root yetkisine sahip oldum. ardından:
sudo passwd -l rootkomutunu yazıp root hesabını devre dışı bıraktım. böylelikle belirlediğim root parolam silindi. ardından tekrar:
sudo passwd rootkomutunu yazıp yeni bir yönetici parolası belirledim. tekrar:
sukomutunu yazıp belirlediğim yeni yönetici parolamı girdim ve böyle bir hata ile karşılaştım:
Hesabınızın süresi doldu; lütfen sistem yöneticinizle bağlantıya geçin
su: Yetkilendirme hatası
bu sorunu nasıl çözebilirim?

ironic

root hesabını açmanıza gerek yok. sudo ve gksu ile geçici yetkilendirme alıp çoğu işleminizi yapabilirsiniz. Hangi işlemi yapmak istediğiniz de bu hatayı aldınız?

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ocak 2009 - 13:19:49
root hesabını açmanıza gerek yok. sudo ve gksu ile geçici yetkilendirme alıp çoğu işleminizi yapabilirsiniz. Hangi işlemi yapmak istediğiniz de bu hatayı aldınız?
hayır, ben yeni root parolası belirleyip, belirlediğim parolayı silip, tekrar root parolası belirlediğimde, bana parolayı sorup root parolasını girdiğimde bu hatayı aldım, düzeltmek istiyorum.

ebubekirs

Bunun için

sudo su

yazmanız gerekli. "su" ile "sudo su" birbirinden farklıdır.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: ebubekirs - 25 Ocak 2009 - 13:27:50
Bunun için

sudo su

yazmanız gerekli. "su" ile "sudo su" birbirinden farklıdır.
evet öyle kullanıcı şifremi girerekte root yetkisine sahip olabiliyorum fakat benim istediğim o değil. bu arkadaşta aynı sorunu yaşamış ama çözüm bulunamamış:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3459.msg38142.html#msg38142http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3459.msg38142.html#msg38142

ironic

Sanırım geçici bir süre root engelleniyor.

Geçici yetkilendirme alıyorsanız işlemleri root haklarıyla yapabilirsiniz. Bu noktaya çok takılmayın. Emin olun root hesabınızı açmanıza gerek yok. Ayrıca güvenlik sorunu oluşturur.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: ironic - 25 Ocak 2009 - 13:44:50
Sanırım geçici bir süre root engelleniyor.

Geçici yetkilendirme alıyorsanız işlemleri root haklarıyla yapabilirsiniz. Bu noktaya çok takılmayın. Emin olun root hesabınızı açmanıza gerek yok. Ayrıca güvenlik sorunu oluşturur.
işte o geçici bir süre yeniden root şifresi belirleyip kullanabilmem uzun sürecek mi? çünkü ben su yazıp root şifremi girip işlemlerimi öyle yapıyorum.

heartsmagic

sudo passwd -u root

Ayrıca merak ettim bu komutları nerede gördün ve neden önce devredışı bırakıp ardından bağlanmaya çalışıyorsun? Hani devre dışı bırakıyorsan zaten root olmak istemiyorsun demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ocak 2009 - 14:06:19
sudo passwd -u root

Ayrıca merak ettim bu komutları nerede gördün ve neden önce devredışı bırakıp ardından bağlanmaya çalışıyorsun? Hani devre dışı bırakıyorsan zaten root olmak istemiyorsun demektir.
Evet hocam verdiğin komutu yazdım sorun ortadan kalktı. Artık su yazdıktan sonra belirlediğim root parolamla yetki alabiliyorum:
x@x:/home/x#
komutları denerken böyle bir hata ile karşılaştım bunu yapmamın sebebide merakımdan olsa gerek maksat tamamen denemek amaçlı, hatayı yaptığımda bir daha geri dönebiliyor muyum görmek istedim.

heartsmagic

Linux üzerinde birçok hatanın geri dönüşü mümkündür ancak elbette kendisi de kul yapımı ve bazı ciddi hataların dönüşümü imkansız olabilir. Bu nedenle bir şey uygularken iyice araştırman gerekir. Sisteminde değerli veriler tutmuyorsan/yedek alıyorsan, vakit sıkıntım olmaz tekrar kurarım diyorsan en güzel öğrenme yoluysa senin yaptığın şeykilde boz-yap uygulamasıdır.

Sorun çözüldüğüne göre başlığı etiketleyip kapatıyorum.

Bu arada balığı verdik yanlıi yaptık, tutmasını öğretmek lazımdı:

man passwd

acemiubuntucu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ocak 2009 - 14:37:11
Linux üzerinde birçok hatanın geri dönüşü mümkündür ancak elbette kendisi de kul yapımı ve bazı ciddi hataların dönüşümü imkansız olabilir. Bu nedenle bir şey uygularken iyice araştırman gerekir. Sisteminde değerli veriler tutmuyorsan/yedek alıyorsan, vakit sıkıntım olmaz tekrar kurarım diyorsan en güzel öğrenme yoluysa senin yaptığın şeykilde boz-yap uygulamasıdır.

Sorun çözüldüğüne göre başlığı etiketleyip kapatıyorum.

Bu arada balığı verdik yanlıi yaptık, tutmasını öğretmek lazımdı:

man passwd
bu komutu passwd komutunun nasıl kullanılacağı hakkında daha detaylı bilgi almak için kullanıyoruz sanırım.

heartsmagic

Kesinlikle öyle birçok komut için man dosyaları mevcuttur. Konuyu artık kapatabiliriz.