[Çözüldü] HDD tanıtma ile ilgili bi problemim var....

Başlatan Codur, 24 Ocak 2009 - 09:05:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Codur

Arkadaslar linux kullanımı ve ubuntu programı hakkında neredeyse hic bisi bilmiyorum ve yardımcı olabiliceğinizi düsünüyorum
forumdaki ve internette ki bi çok kaynağı gezdikten sonra nerede hata yaptığımı bulamaz biduruma geldim simdi sorunum şu

ben  2 harddisk kullanıyorum 1 i eski 40 gb lik bi model buna ubuntuyu kurdum cok da güzel calışıyor güncellemelerimi yaptım diğeri ise 160 gb lik bi hdd ve 4 ayrı partısın halinde hepside ntfs formatlı bu partitionları görmeme rağmen içlerine giremiyorum ve deyişiklik yapamıyorum harddisklerdeki bilgileri kaybetmeden bu tanıtımı nasıl yaparım yardımcı olurmusunuz...

gparted ve ntfs-3g gibi eklentileride kurdum.... ancak programlara hakim olmadığım icin olsa gerek başarılı olamadım birde ntsf yazma destegi yapılandırma aracı yükledi ayarları ile uğrasırken..

fstab dosyası su sekilde görünüyor...

# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda1 :
UUID=a8d9ddb2-e62a-46db-983a-72fc8acfd613 / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=c2cf1aa1-8006-4b0a-a229-b4254a0bc868 none swap sw 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/sdb6 /media/Mp3 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sdb5 /media/BOŞ ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sdb2 /media/Program ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
/dev/sdb1 /media/Game ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 0

umarım derdimi anlata bilmisimdir simdiden tesekkurler

OKAN

Komutları kendi dizinlerine göre düzenle: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5854.msg67045.html#msg67045

Mesela:
sudo chown -R kullanıcıadı /media/Mp3

atomkarinca

NTFS formatlı sürücülerinin satırlarını şu şekilde değiştirmeyi dene:

/dev/sdb6 /media/Mp3 ntfs-3g users,uid=1000,gid=100,fmask=0113,dmask=0002,locale=tr_TR.UTF-8 0 0

Codur

sudo chown -R kullanıcıadı /media/Mp3 bunu su sekilde yazıyorum

sudo chown -R root /media/mp3

aldıgım yanıt su oluyor

chown : "/media/mp3" 'den sonra eksikterim dahafazla bilgi için  chown --help yazın

birde gparted la boş partition u önce linux artition a sonra ntfs ye gericevirdim ve suan o nu kulanabiliyorum ancak digerlerinde dosyalarvar :D onlara yapamadım aynı islemi

Codur

bu kodu kullandıktan sonra
/dev/sdb6 /media/Mp3 ntfs-3g users,uid=1000,gid=100,fmask=0113,dmask=0002,locale=tr_TR.UTF-8 0 0
SDB1 ve SDB5 deki sorunum cözüldü ama diger 2 si hala acılmıyor

Codur

Bihata mesajı bana söyle bi önerme veriyor bunların anlamı nedir..

mount -t ntfs-3g /dev/sdb6 /medi/mp3 -o force

veya diyor

/dev/sdb6 /media/mp3 ntfs-3g force 0 0

Hersey için cok saolun arkadaslar bu önermeler isime yaradı keske en basta tereddüt etmeyip deneseydim suan tüm partitionlarım calısıyor

OKAN

Kullanıcı adı olarak neden root yazdın. Kendi kullanıcı adını yazman gerek.

Codur

Bi önceki baslıkta yazdıgım komut lar calıstı suan tüm hddlerim düzgün bi sekilde calısıyor kullnıcı adı root cunku sifre  sorup duruyordu ve root a gecmek zorunda kalmıstım sanırım bu root kısmı windows un administrator bölümü gibi calısıyor hertürlü deyisikliğe izin veriyor

Çok ama çok teşekkürederim ilgilendiğiniz için acemilerle uğrasmak zor :D

OKAN

Alıntı yapılan: Codur - 24 Ocak 2009 - 10:14:43
Bi önceki baslıkta yazdıgım komut lar calıstı suan tüm hddlerim düzgün bi sekilde calısıyor kullnıcı adı root cunku sifre  sorup duruyordu ve root a gecmek zorunda kalmıstım sanırım bu root kısmı windows un administrator bölümü gibi calısıyor hertürlü deyisikliğe izin veriyor

Çok ama çok teşekkürederim ilgilendiğiniz için acemilerle uğrasmak zor :D

Yazdığın komutların başına sudo yazarsan senden şifre girmeni ister zaten. Çünkü root kullanıcı senin normal kullanıcına izin verir. Şu bağlantıya uğramanda fayda var: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html