Cinelerra kullanimi

Başlatan xwes, 17 Ocak 2009 - 16:55:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bildiginiz gibi cinelerra gelimiş bir video duzenleyicidir. Fakat yaklaşik bir senedir bir çok sisteme kurmama ragmen bir turlu cinelerradan verim alamadim. Programin çok guzel ozellikleri var fakat nedense bende garip davranişlar sergiliyor. Ornegin ilk bir kaç videoda sorun yokken birden ekledigim videolari yavaş çekimde ve sessiz oynatmaya başliyor (onizleme ekraninda)  hal boyle olunca duzenleme yaptiginiz videonun ne hale geldigini de anlayamiyorsunuz. Sonra diyelim ki bu aşamada bir sorun çikmadi, bu kez de videoyu "render" edip kaydetmeye kalktigimda çok siklikla program birdenbire çokuyor. Acaba aramizda cinelerra'yi verimli bir şekilde kullanabilen var mi?

xwes

Şimdi biraz daha kurcalayinca ses ve yavaş çekimde on izleme problemini sanirim çozdum. Audio ve Video çikişlarini degiştirince sorun çozuldu gibi ancak hala bir kaç adimdan sonra program yanit vermemeye başliyor.

eren

Güzel bir yazılıma benziyor. Avidemux kullanmatı denediniz mi?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xwes

Evet denedim. Ama pek begenmedim :) Cinelerra tam aradigim şey ama maalesef verim alamiyorum. Bir de bu alanda begendigim kdenlive var, o da gayet hoş ama mesela videonun belli yerlerinde işikla oynamaya kalkarsaniz veya basitçe sesi alçaltip arttirmak isterseniz ugraşmaniz gerekiyor. Evet oluyor, ama ugraştiriyor. Cinelerra'da ise bu tur şeyler çocuk oyuncagi :) Ah bi de kullanabilsem...

eren

Cinelerra kurdum biraz önce ama Avidemux'dan sonra oldukça karışık geldi. Özellikle menü renkleri hoş değil. Bende şu an bir sorun gözükmüyor. Biraz kurcalayayım bakalım sorun çıkartacak mı? :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

localhost

@xwes  Programi hic kullanmadim. Programi Terminalden calistirarak cikan sonuclar dogrultusunda gelistiricilere ciktilar ile beraber sorununu yazarsan genis bir bilgi edinirsin belki.
Linux LPIC1 - MCSA

atomkarinca

Cinelerra yapısı gereği çok fazla işlemci ve hafıza kullandığı için bazen düzensizlik (unstablity) yaşayabiliyor. Tabii ki böyle olmaması gerekiyor fakat şu anda bu yazılım yoğun bir şekilde geliştirildiği için biraz mazur görmeniz gerekiyor. Dosyalarınızı sık sık kaydederseniz bir sorun yaşamazsınız sanıyorum.

xwes

@Kirmizi dediginizi deneyecegim.

@atomkarinca  dediginiz dogrudur fakat ben program hiç çokmesin demiyorum. Ben şu an programla neredeyse hiç* bir şey yapamiyorum. Videoyu import ediyorum, bazen zaman çizelgesine ikinci tiklamamda program donuyor. Defalarca işlemi elle oldurup herşeyi tekrarlamam gerekiyor.

lecha

ben cinelerra kurdum gzl bir programa benziyor ama video açtığımda (virtual quick time video decode gibi hatalar veriyor) bir de lives yükledim o da fena değil güzel eğer cinelerra zor geldiyse sana lives kur derim cinelerra dan daha az ram yiyor

xwes

Tavsiyeniz için teşekkurler.
Lives, kdenlive, kino, open movie editor, avidemux gibi programlarin çogunu denedim. Ancak hiçbirinin cinelerranin eline su dokebilecegini sanmiyorum. Zaten bu nedenle cinelerrada israr ediyorum :)

lecha

cinelerra gerçekten güzel ama ben kurdum sonra video açim dedim garip bir hata verdi o neden acabacodec mi yüklemem gerekiyor
(virtual quick time frame read decode) gibi böyle bir uzun hata yardımcı olursanız sevinirim?????

xwes

Video açtigimda derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz, video eklerken mi, eklediginiz videoyu izlemeye ya da export etmeye çaliştiginizda mi? Kodeklerle ilgili bir sorun olacagini sanmiyorum. Video çikiş formatinda israrla degişiklikler yapin, bu sorun çozulecekir :)
Fakat ilerde farkli bir çok hatalar alacaksiniz muhtemelen.

lecha

tam video eklerken bu hatayı veriyor virtual int FileMOV::read_frame(VFrame*): quicktime_read_frame/quicktime_decode_video failed, result:

xwes

Maalesef bu konuda bir fikrim yok. Aklima gelen tek şey, eger surukle-birak şeklide eklemeye çalişiyorsaniz bir de menuden eklemeye çalişmaniz.

lecha

ben video yu file açıp load dan yüklüyorum ama o dediğim hatayı veriyor

xxx3

Arkadaşlar kurulumu nasıl yaptınız ben bir keresinde kurmak istemiştim ama beceremedim ben de cinelerra'yı denemek isterim görüşlerimide hata olup olmadığınıda buraya yazarım ama nasıl kurulucak depo adresi filan var mı ? Yoksa elle mi derliyeceğiz sitesine filan baktım ama kurulumdan bir şey anlamadım yardımcı olursanız sevinirim  :(

atomkarinca

Burada nasıl yükleneceği anlatılmış.

Gimp Uzmanı

@atomkarinca kurulumu oldukça basitmiş. Şu anda kuruluyor.

Gimp Uzmanı

http://akiradproject.net/repository

Burada yüklenmesi gereken ek depolarmı verilmiş bilmiyorum ama ben bunlarıda kurdum. Sorunsuz çalışıyor. Videoda yükledim resimde. Şahane bir program.

Benim bulduğum hata bazı efektler video oynarken açıp kapatılırsa program kendini kapatıyor. Fazla kurcalamamak lazım. :D