Ext3 kısmını windows kullanmasın

Başlatan esrama, 14 Ocak 2009 - 23:53:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Aynı pc yi birkaç kişiyle kullanıyoruz. Onlar winzort kullanıyor. Onların benim dosyalarıma erişmeleri program sayesinde mümkün. En yakında zamanda benim dosyalarımı görmemelerini sağlamam lazım. Bu konuda ne yapabilirim ? Sadece / içindekiler değil ayrı bir yedek ext3 bölüm açtım. Onunda içindekileri görmemeleri gerekiyor. Hatta bunu sadece ext3 için değil yakında ext4 e geçersekte (inşallah 9. sürümde) hazırlıklı olmam gerek. :)

munirekinci

Dosyalarda herhangi bir şifreleme kullanılmadığı sürece sadece dosya sistemine güvenerek tam gizlilik asla sağlanamaz.

heartsmagic

Windows üzerindeki ext2fs gibi programlar Linux dizinlerini her şekilde görebiliyorlardı zamanında. Bunu Ubuntu üzerinden doğrudan engellemek sanırım mümkün değil. Belki Truecrypt ile olabilir ancak o iş de biraz dikkat gerektiriyor. Şifrelenen bir bölüm sorun çıkartırsa oldukça sıkıntı verecektir. Hiç denemediğimi belirterek bu konunun dediğim gibi uç nokta olarak kabul edilmesi gerekiyor.

Not: @munirekinci benden önce davranarak özet bir yorum yapmış bile :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Windows'tan yapılan erişimlerde chmod falan kalmıyor haliyle değil mi?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

munirekinci

Alıntı yapılan: Verbatim - 15 Ocak 2009 - 00:01:29
Windows'tan yapılan erişimlerde chmod falan kalmıyor haliyle değil mi?

Root olarak mount ettiği için, evet. Kaldı ki fiziksel erişim olduktan sonra chmod gibi yöntemlerle dosya güvenliği sağlanmaz. Ubuntu Live ile açıp root olan biri yine görebilir dosyaları. :)

@heartsmagic
Selamlar. :)

esrama

şifreleme hakikaten dikkat gerektiriyor tehlikeli olabilir.
ama ubuntu live veya başka bir linux dağıtımı kullanarak açmazlar. winzorttaki programların bir çaresine bakmam lazım... daha derin bir araştırma nereden yapabilirim ? çok önemli :( :( :( :(

heartsmagic

Araştırma yapsan da engelleyemezsin durumu. Ya dediğim programlar gibileri kurulmayacak (veya engellenecek) ya da şifreleme yapmadığın sürece verilerin genele açık olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Sanki Ubuntu'nun "Ubuntu Alternate CD" ile kurulumunda sabit disk şifrelemesi seçeneği vardı diye hatırlıyorum.

Ayrıca makale biraz eski olsa da, TrueCrypt ile şifreleme için;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1533.msg36918.html#msg36918

Bedreddin

Bunu Ubuntu üzerinden sağlamak yerine Windows'taki güvenlik yazılımınızdan ilgili dosyayı engellesiniz daha kolay olacak sanırım.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

esrama

Şifreleme konusunda pek güvenemiyorum.    İlginize teşekkür ediyorum.

Good False

Peki linux u özel şifrelenmiş disk bölümlerine kurabilir miyiz. Eğer olursa Jaunty i öyle kuracağım.

erginemr

Alıntı yapılan: Good False - 20 Mart 2009 - 22:13:40
Peki linux u özel şifrelenmiş disk bölümlerine kurabilir miyiz. Eğer olursa Jaunty i öyle kuracağım.

Eskiden, Alternate Install CD'de "Linux'ü şifreli disk bölümüne kur" şeklinde bir seçenek vardı diye hatırlıyorum. Ubuntu Alternate CD'yi indirip VirtualBox ile denemek gerek.