[Çözüldü]amsn karekter sorunu

Başlatan sdk, 13 Ocak 2009 - 22:28:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sdk

Başlık açmamak için çok çaba gösterdim çok aradım ama bulamadım öncelikle bunu belirtmek isterim arkadaşlar

benim ihtiyaçlarıma karşılık verebilecek en iyi mesajlasma programı olarak amsni seçtim. bunda en büyük etki kamera uygulamasını kullanabilmemdi. fakat bir sorunum var mesaj yazarken türkçe harfleri kullanamıyorum. bunu nasıl aşabilirim yardım ederseniz sevinirim.

heartsmagic

Son denediğimde öyle bir problemi yoktu. Depodakini mi kullanıyorsun yoksa son sürümü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdk

depodan kurdum ama sürüm kontrolü yaptım az önce son sürümü yüklenen

heartsmagic

Diğer arkadaşlarda durum nasıldır peki?

sdk

kimse kullanmıo sanırım :(

Linuxman.

Son kullandigimda sorun yoktu,fakat bende fazla kasiyordu bu yuzde Emesene kurmustum.
Wine ile Msn Messenger veya Windows Live Messenger kullanmak mumkun mu ?
Webcam destegi yazmis arkadas cozum olarak aklima bu geldi de : )
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

btermeli

Sorun yok, ben kullanıyorum.
locale -a
çıktınız ne?  2. olarak amsnde "Enconding" olarak otomatik şeçili mi?
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

MehmetCan

karakter sorunu bende de var turkce karakterleri gostermiyor. Onun yerine `pidgin` ile giriyorum.

packerd

Pidgin ile karakter sorun yok;ama kamera sorunu var.Daha doğrusu Pidgin ile görüntülü görüşme yok.
Başlığı açan @sdk bu sorundan ötürü yardım istemiş fakat 'amsn'de karakterlerle bir hata ile karşılaşmadığım için bilemem.
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,Tekdir ile yola gelmeyenin hakkı kötekdir.

Malik

ben ubuntuyu ilk kurduğumda kurulumda klavye seçeneğini yanlış seçmiştim. o zaman bende amsn de karakter sorunu yaşadım. sonraki ve son kuruşlarımda, kurulumda klavye seçimini doğru yaptım ve şuan bu sorunu yaşamıyorum. şuan ben de amsn kullanıyorum. belki bu bilginin bir yardımı olur diye yazdım. saygılarımla...
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

btermeli

Büyük olasilikla sistemde UTF-8 destegi yoktur. Ben de bir kere destegi kaybetmistim, amsnde Türkce yazamamistim.

sdk

kusura bakmayın başlığı ben açtım ama işyerinde ilgilenemedim biraz yoğun. klavye seçeneği ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum ilk kurulum esnasında doğru seçtim ki sorun olsa sadece amsnde bu sorunu yaşamam diğer uygulamalarda da aynı sorun devam eder gibi geliyor. bir de dil seçimi otomatik ve utf-8 desteği olup olmadığını bilmiyorum ama dil seçeneklerinden macTurkey ve utf-8 ile değiştirip denemiştim dün akşam değişen birşey olmamıştı bunu da belirteyim.

btermeli

amsn biraz garip o acidan, her yaptigin degisikligin olmasi icin ya amsn'i ya da sistemi yeniden baslatman gerekiyor. Haberin olsun.

MehmetCan

getdeb den indirdiğimde herhangi bir problem yaşamadım. Isterseniz getdeb sitesinden indirebilrsiniz. Eski versionlarda problem yok.Buradan indirip deneyebilirsiniz.

sdk

uyguladığım her değişiklikten sonra sistemi yeniden başlattım garanti olsun diye ama sonuç nafile :)  akşam eve gittiğimde getdeb sitesinden denicem bir de bakalım sonuç ne olcak size bildiririm yine teşekkürler

xwes

Sisteminizin dili turkçe degilse turkçe yapin, sorun çozulcektir. Eger zaten turkçe ise.... :)

Gimp Uzmanı

İlginç. Türkçe karakter sorunu ile hiç karşılaşmadım.

sdk

locale -a

çıktısı

C
en_AU.utf8
en_BW.utf8
en_CA.utf8
en_DK.utf8
en_GB.utf8
en_HK.utf8
en_IE.utf8
en_IN
en_NZ.utf8
en_PH.utf8
en_SG.utf8
en_US.utf8
en_ZA.utf8
en_ZW.utf8
POSIX
tr_CY.utf8
tr_TR.utf8

tr dil desteği mevcut utf-8 desteği de var ama hala türkçe harfleri kullanamıyorum :)

heartsmagic

Aslında çok alakalı değil ancak AMSN Türkçe mi?
Ayrıca yapılandırmadan font ayarlarına baktın mı?

btermeli

@heartsmagic, benim ingilizce yüklü ama Türkçe yazabiliyorum.
localede de UTF olduğuna göre tek şeçenek, sen görüntü yazıtipi ile oynuyorsun ama yazma ve gelen mesaj yazı tipinde şeçilli olan Türkçe karakter desteklemiyor. Aklıma da başka şey gelmiyor.
Gönderilen ve alınan yazı tipinin Türkçe karakter içerip içermediğini bir kez daha kontrol et istersen.

sdk

amsn türkçe ve yazı tipiyle hiç oynamadım ama sadece emin olmak için ve arkadaşımın dediğini yapmak için daha eski bir sürümü yükledim kaldırıp şuan kullandığımı ama sonuç yine aynı :D değişen bişey yok

heartsmagic

Yazıtipleri bölümüne bir bakar mısın. Farklı seçenekleri denedin mi ya da, böyle sorayım.

sdk

denedim hepsini hemen hemen ama bi değişiklik yok. yani ana ekranda mail adresinin yazıldığı boşlukta bile yazamıyorum türkçe karekter kaldı ole

heartsmagic

mv ~/.amsn ~/.amsn.yedek yapıp tekrar denesek?
Atışa devam edelim, belki arada biri turar.

sdk

olmadı ya peki wine ile msn messenger çalıştıramazmıyım belki çözümüm o olur :)