[Çözüldü] password Hata

Başlatan poXavincS, 12 Ocak 2009 - 17:28:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

poXavincS

uçbirime bu kodu yazdıktan sonra;

sudo dpkg --configure -a

password istiyor, password u yaziorum

bash: ***********: command not found

diyor.. Halbuki Bilgisayari acarken passwordu giriorum bilgisayar aciliyor...

Teşekkürlerr,

heartsmagic

Komutu yanlış yazıyorsun muhtemelen. Tam olarak yazdığın şekliyle buraya kopyala bir bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

poXavincS

3mr3

Root hakkına tekrar şifre atayıp tabi farklı bir şifre ver. Öyle dene bakalım.

Eğer acemi ise şöyle yapacaksın;

sudo passwd root

iki kere şifre soracak aynısını yazıp tamamlayacaksın. Sonra bir daha dene komutları.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

poXavincS

bash: ******: command not found
[sudo] password for ******:
*******Sorry, try again.

:S

3mr3

Bende boşuna yazmayım dedim yukarıdan bak yazdım tekrar. Yok önemli değil.

Valla onu bende anlamadım. Onu ustalara bırakalım en iyisi. Bi bildikleri vardır muhakkak.
Ben, seninle ben oldum. | Başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever...

cxerpw57

Root sifresini degistirebilmen icin yani sudo passwd root komutunu calistirabilmen icinde oncelikle root sifresini bilmen gerekiyor. Ancak sanirim sen root unutmus olabilirsin, sisteme baglaniyorum diyorsun, sisteme root olarakmi baglaniyorsun?.

Eger root olarak baglaniyorsan asagidaki komutu terminal uzerinden calistirabilirmisin birde.

sudo su -

Bu komutta sana root sifresini soracaktir ve eger root sifresini dogru girer isen sistemde root yetkilerine sahip olursun. Aksi halde root sifreni yanlis giriyorsundur.  Birde who komutunu calistirip ciktisini bize verebilirmisin. Iyi calismalar.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

bytan

Alıntı yapılan: poXavincS - 12 Ocak 2009 - 18:18:39
bash: ******: command not found

Bu hatayı vermesi demek, yıldızlarla kapattığın kelimenin komut olarak algılanamadığı demektir. Sudo şifresine gelirsek, tekrar şifre almak için recovery mode ile sistemini açabilirsin ve şifre alabilirsin. Fakat sistemini şifre girerek açtığını söylediğine göre, terminale şifreni yazarken bir hata yapıyor olmalısın. Ya Num Lock, ya Caps Lock, ya hatalı bir tuş vs..
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

poXavincS

Tekrar tekrar teşekkürler,

bytan

Alıntı yapılan: poXavincS - 12 Ocak 2009 - 18:42:53

Tekrar tekrar teşekkürler,

Sorunun halloldu mu?

Bu arada mert, sağ üstte adın yazıyor onu da bulandırırsan tam olur  ;)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

poXavincS

:):)

Malesef Olmadi Recovery Deniyecegim Şimdi...

poXavincS

RECOVERY DEN ROOT U SECERE ACTIM.

sudo passwd root

YAZDIM.
2 TANE SIFRE ISTEME YERI CIKTI AMA SIFRE YAZMA YERINE BIR SEY YAZMADIM.
CUNKU YAZILMIYOR... ARKADASLAR,

TEKRAR TEŞEKKÜRLER,

heartsmagic

Başlık ilginç bir gelişim göstermiş :) Benim gördüğüm o ki sen parolanı yanlış yazıyorsun. "Incorrect password attempt"ten bunu anlıyoruz.

Normal şartlar altında Ubuntu'da root hesabı aktif değildir. su ile işlem yapmaya gerek yok, sudo ve kendi kullanıcı hesabımızın parolası yeter.

Son olarak @akif'in sorusunu cevaplayalım. Hayır bu eleştiriyi hak etmiyor. Sistemde bir root hesabı olsa ve su ile iş yapsan ne fark ederdi diye düşünecek olursan @akif, bu eleştiriyi hak etmediğini anlarsın. Ha, eğer sunucu yöneteceksen zaten bir tane sudo'ya hükmeden kullanıcın olur, diğer kullanıcılara bu hakkı vermezsin olur biter. Diğer dağıtımlardan hiçbir farkı yok yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: poXavincS - 12 Ocak 2009 - 19:11:38
RECOVERY DEN ROOT U SECERE ACTIM.

sudo passwd root

YAZDIM.
2 TANE SIFRE ISTEME YERI CIKTI AMA SIFRE YAZMA YERINE BIR SEY YAZMADIM.
CUNKU YAZILMIYOR... ARKADASLAR,

TEKRAR TEŞEKKÜRLER,

Şimdi anlaşıldı neden terminal ekranında da şifre kabul ettiremediğiniz. Sizin şifreyi değiştirmenize gerek yok. Terminal içerisinde de şifrenizi yazarsınız ama ekranda yazdığınız görülmez.

Recovery mode ile yine de şifre değiştirecekseniz mert kullanıcısı için, yazmanız gereken şudur:

passwd mert

Daha sonra iki kere yeni şifrenizi girmeniz gerekecek.

PF @ ST

poXavincS

Hepinize teşekkür ederim. Sizide yordum kusura bakmayın, ben yaptım...

recovery den root bolumune

sudo dpkg --configure -a

Bunu yazdim root bölümünden güncelleştirmesini yaptim ve girdim...