Yetkili kullanıcı kipi çalışmıyor

Başlatan colibasil, 10 Ocak 2009 - 18:48:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

colibasil

normal kullanıcı bende önceden root yetkisindeydi sanırım kullanıcı hesaplarına grafik arayüzden girebiliyordum ama naptıysam şimdi ne synaptic'e girebiliyorum ne de kullanıcı hesaplarına. hiçbir kurulum gerçekleştirmiyor.

heartsmagic

Açılmıyor mu kurulum mu gerçekleştirmiyor? Şunu deneyip sonucu bize bildir ancak bu konuyu bölüyorum zira başka bir başlıkta konuşalım.

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

colibasil

örneğin synaptic'i açmak istedim şifreyi girdim

/usr/sbin/synaptic komutu root kullanıcısı olarak çalıştırılamadı.

Arkaplanda çalışan doğrulama düzeneği (sudo), bu uygulamayı çalıştırmanıza izin vermiyor. Sistem yöneticinizle iletişim kurun.

hatası verdi.

heartsmagic

Sen bir dediklerimi dene. Sonuçları buraya aktar.

colibasil

verdiğiniz komutu çalıştırdım. linux-headers paketini kuruyor şuan

heartsmagic

Bu durumda sudo kullanabilliyorsun demektir. Parola sordu mu?

Ayrıca bu problem sadece synaptic'te mi oluyor?

sudo synaptic

ne diyor?

colibasil

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ocak 2009 - 19:24:00
Bu durumda sudo kullanabilliyorsun demektir. Parola sordu mu?

Ayrıca bu problem sadece synaptic'te mi oluyor?

sudo synaptic

ne diyor?

önce su komutuyla root kullanıcısına geçtim.

sonra sudo komutunu çalıştırdım.

colibasil

benim sorunum sistem>yönetim>kullanıcı ve gruplar  bölümü gibi yetki gerektiren yerlere de girememek.
bu tarz yerlere giremiyorum. ve localhost a wordpress kurdum izinlerini değiştiremiyorum.

colibasil

sudo synaptic

denedim çalışyor ama grafik arayüzde olmuyor.

heartsmagic

O zaman sorun görsel arayüz olan durumlarda. Buna göre araştırma yapmak gerekecek. Son zamanlarda değiştirdiğin bir ayar var mı? Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun?

sudo visudo içeriğini de bir görebilir miyiz?

colibasil

# /etc/sudoers
#
# This file MUST be edited with the 'visudo' command as root.
#
# See the man page for details on how to write a sudoers file.
#

Defaults        env_reset

# Host alias specification

# User alias specification

# Cmnd alias specification

# User privilege specification
root    ALL=(ALL) ALL

# Uncomment to allow members of group sudo to not need a password
# (Note that later entries override this, so you might need to move
# it further down)
# %sudo ALL=NOPASSWD: ALL

# Members of the admin group may gain root privileges
%admin ALL=(ALL) ALL

Tema değiştirdim Mac4Lin  Mac os X teması icon cursor pencere çoğu görüntü değişti. Ubuntuyu Vmware da kullanıyorum ekran kartı düşük olduğu için compiz fusion gibi eklentileri kullanamıyor. mac os x teması da saydam değil bu açıdan. Bir kademe kurabildim.

bunun haricinde avant window navigator kurdum o da ekran kartı düşüklüğünden açılmadı.

bu kurulumlar yüzünden olabilirmi?

heartsmagic

visudo'da sorun yok gibi. Kurdukların yüzünden doğrudan olur diyemem ancak arada bir yapılandırma değiştiyse bilemiyorum bunu. Burada bir şey netleştirmek gerekir. İlk açılan kullanıcının sudo kullanma yetkisi vardır ve sistem genelinde kendi parolasını kullanarak değişiklikler yapabillir. Senin problem sonradan oluştuğuna göre arada bir sorun olmuş demektir. GÖrdüğüm kadarıyla sudo ile sorunun yok zira terminalden kullanabiliyorsun. Senin sorunun görsel arabirim ile. Buna ne sebep olmuş diye biraz bakınmak gerekiyor. Kabaca baktım fakat bir şeyler yakalayamadım ben, vakit olursa biraz daha bakınmaya çalışırım.

colibasil

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ocak 2009 - 19:45:38
visudo'da sorun yok gibi. Kurdukların yüzünden doğrudan olur diyemem ancak arada bir yapılandırma değiştiyse bilemiyorum bunu. Burada bir şey netleştirmek gerekir. İlk açılan kullanıcının sudo kullanma yetkisi vardır ve sistem genelinde kendi parolasını kullanarak değişiklikler yapabillir. Senin problem sonradan oluştuğuna göre arada bir sorun olmuş demektir. GÖrdüğüm kadarıyla sudo ile sorunun yok zira terminalden kullanabiliyorsun. Senin sorunun görsel arabirim ile. Buna ne sebep olmuş diye biraz bakınmak gerekiyor. Kabaca baktım fakat bir şeyler yakalayamadım ben, vakit olursa biraz daha bakınmaya çalışırım.
teşekkür ederim.

root kullanıcısının görselde şifresini değiştirmiştim şuan kullandığım caglar kullanıcısı ile.
sonra bir adet admin kullanıcısı yarattım onuda administrator grubuna attım.
ondan girince bütün özellikler çalışıyor.

heartsmagic

Sadece bu da sebep olmaz senin kullanıcındaki probleme. Hatta problem bile olmaz. Daha önce sudo ile görsel programlarda problem yaşayanları görmüştük ama onlar terminal ile de sorun yaşıyorlardı. Kısacası sudo ile synaptic açmaya çalışınca da sorun yaşıyorlardı. Sende öyle bir şey de söz konusu değil.

colibasil

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ocak 2009 - 19:53:11
Sadece bu da sebep olmaz senin kullanıcındaki probleme. Hatta problem bile olmaz. Daha önce sudo ile görsel programlarda problem yaşayanları görmüştük ama onlar terminal ile de sorun yaşıyorlardı. Kısacası sudo ile synaptic açmaya çalışınca da sorun yaşıyorlardı. Sende öyle bir şey de söz konusu değil.

büyük ihtimalle kullanıcı grubuyla ya da yetkilendirilmesiyle ilgili gibi görünüyor.

terminalden caglar kullanıcısını root olarak tanımlayabiliyor muyuz?

heartsmagic

root olarak tanımlama diye bir şey sözkonusu değil, kullanıcıyı admin grubuna ekleme diye bir şey söz konusudur ki zaten sudo kullanabildiğin için oraya aitsin demektir. Yetki ile ilgili doğrudan bir sorun olsa sudo kullanamazdın sen. Yetki ve görsel arayüze sahip programlarla ilgili bir durum mevcut ki ben ele gelir bir bilgi bulamadım.