[Arşiv][Çözüldü] Xubuntu hakkında birkaç soru??

Başlatan linsis, 17 Nisan 2008 - 11:37:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

linsis

linux işletim sisteminde yeni olmam dolayısıyla birkaç sorum olacak.

1)forumda okuduğum kadarıyla xubuntu öneriliyor.eğer yanlış anlamadıysam.peki neden ubuntu veya kubuntu değil de Xubuntu?

2)google Xubuntu indirme yerine baktım ama birden fazla link var.acaba tam link adresi nedir ve indirme linkindeki ismi?

3)Xubuntu 'nun türkçe dil desteği var mı?

4)siz linux konusunda hangi sistemi önerirsiniz.tecrübelerinize dayanarak

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ederim
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

yogarock

arkadasim xubuntunun diğer ubuntu sürümlerine nazaran daha hızlı olduğunu biliyorum sanırım fazla işlemci ve ram kullanmıyor ayrıca indirebilceğin adres http://www.xubuntu.org/ burdan indirebilirsin bütün ubuntu sürümlerinin türkçe dil desteği var fakat ufak tefek hatalarda olabiliyor çevirilerde....istersen biraz daha bekle 7 gün kadar 8.04 indirip kurabilirsin....kolay gelsin linux dünyasına hoşgeldin....

heartsmagic

1. Forumda doğrudan Xubuntu önerilmez, önerenler ya düşük özelliklere sahip makineler için önerir ya da kendileri XFCE ortamını sevdikleri için.

2. http://www.xubuntu.org/get#gutsy
8.04'ü beklemeni öneririm.

3. Evet. KDE veya Gnome kadar olmasa da vardır.

4. Doğrudan cevabı yok. Kurmak istediğin makineye, yapmak istediklerine, zevklerine göre değişecektir. Linux camiasının en çok sorulan fakat maalesef tek bir cevabı olmayan, bol bol tartışılan bir sorusudur bu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Alıntı yapılan: linsis - 17 Nisan 2008 - 11:37:26
linux işletim sisteminde yeni olmam dolayısıyla birkaç sorum olacak.

1)forumda okuduğum kadarıyla xubuntu öneriliyor.eğer yanlış anlamadıysam.peki neden ubuntu veya kubuntu değil de Xubuntu?

Daha hızlı olduğu için olabilir.

Alıntı Yap2)google Xubuntu indirme yerine baktım ama birden fazla link var.acaba tam link adresi nedir ve indirme linkindeki ismi?

32 Bit sürümü indirmek için tıklayın
64 Bit sürümü indirmek için tıklayın

Alıntı Yap3)Xubuntu 'nun türkçe dil desteği var mı?

Evet var. Eren Türkay XFCE masaüstünün büyük kısmını Türkçe'ye çevirdi ve çevirmeye devam ediyor.

Alıntı Yap4)siz linux konusunda hangi sistemi önerirsiniz.tecrübelerinize dayanarak

Eğer makinenizin konfigürasyonu (yapılandırması) düşük ise Xubuntu idealdir. Eğer yeterli bir sisteme sahipseniz Ubuntu (Gnome masaüstü) ya da Kubuntu (KDE masaüstü) dağıtımlarını deneyebilirsiniz. Ubuntu Gnome kullandığı için biraz daha farklıdır, KDE ise Windows masaüstüne baya benzemektedir.

Alıntı Yapyardımlarınız için şimdiden teşekkürler ederim

Biz teşekkür ederiz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

linsis

ben sistem özelliklerimi yazayım.sanırım hangi sürümün iyi olduğunu daha rahat söyleyebileceksiniz.
bilgisayarda aynı zamanda windows kurulu.linux'a bir anda geçmek istemiyorum.bundan dolayı 6 gb alan ayırdım.
galiba xubuntu daha uygun.

İşlemci Bilgisi
İşlemci (CPU): Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz
Hız: 2.799,98 MHz
Bellek Bilgisi
Toplam bellek (RAM):  462 MB
Boş bellek:  45,8 MB (+ 231,7 MB Önbellek)
Ekran Bilgisi:
Üretici:  Silicon Integrated Systems [SiS]
  Model:   65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter
  Sürücü:   sis (3B desteği yok)
>>  Linux'u bana sevdiren ubuntu-tr.net yönetimi ve üyelerine teşekkür'ü bir borç bilirim  <<

heartsmagic

Evet Ubuntu,Kubuntu,Xubuntu arasından en ideali Xubuntu gibi duruyor. Ancak XFCE Masaüstü için biraz alışkanlık edinmen gerekecek.

linsis

heartsmagic elimde bir tane de ubuntu 7.10 cd'si var.İnternette resmi sitesinden indirip cd'ye yazmıştım.

ancak o zaman en son sürümdü.şimdi de de en son sürümü ubuntu 7.10 mu?

bunu şundan soruyorum bazen karşılaşıyorum örneğin ubuntu 7.10 çıktıktan belli bir süre sonra ubuntu 7.10 live gibi ayrı sürümleride çıkıyor.bu durum ubuntu da da aynı mı?

galiba saçma sorular soruyorum ::)

hasansahin

7 gün sonra yeni sürüm çıkıyor. (Hardy Heron 8.04)
Ubuntu cd.leri hem canlı(live) hemde kurulabilir özelliğe sahiptir. Ubuntu deyince sadece ubuntu olarak algılamayın. Kubuntu,Xubuntu,Edubuntu vs vs...
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

linsis

ubuntu 7.10 sürümünü şimdi kurdum.umarım hayırlı olur. ;D

eren

Alıntı yapılan: linsis - 17 Nisan 2008 - 17:18:12
ben sistem özelliklerimi yazayım.sanırım hangi sürümün iyi olduğunu daha rahat söyleyebileceksiniz.
bilgisayarda aynı zamanda windows kurulu.linux'a bir anda geçmek istemiyorum.bundan dolayı 6 gb alan ayırdım.
galiba xubuntu daha uygun.

İşlemci Bilgisi
İşlemci (CPU): Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz
Hız: 2.799,98 MHz
Bellek Bilgisi
Toplam bellek (RAM):  462 MB
Boş bellek:  45,8 MB (+ 231,7 MB Önbellek)
Ekran Bilgisi:
Üretici:  Silicon Integrated Systems [SiS]
  Model:   65x/M650/740 PCI/AGP VGA Display Adapter
  Sürücü:   sis (3B desteği yok)

Sistem bilginiz Ubuntu için yeterli. Ben bu sistemin biraz üstü ile KDE kullanıyorum hatta Solaris dağıtımı kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum.

Bende XFCE kullanıyorum ama XFCE de bazı hatalar var. Örneğin alt çubuk Gnome ya da KDE de olduğu gibi basit bir şekilde değiştirilemiyor. Gnome ya da KDE de yaptığınız basit işlemler bazen XFCE de işkenceye dönüşebiliyor.

Bence Ubuntu deneyin memnun kalacaksınız.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

Açık konuşayım isterseniz, Celeron 1.7 işlemci, 512ddr ram, geforce ti4200 ekran kartı olan bir makinede 0 ile 1 saniye lag ile kullandım ve kullanıyorum. Xfce şüphesiz ki daha büyük bir performans farkı yaratıcaktır; ama kullandığınız sistem Ubuntu için yeterli. En fazla yiyeceğiniz lag 1 saniye, o da atıyorum firefox'u açarken olsa da olur olmasa da olur yani.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

peki bir sorum daha olacak ayrı başlık açmak istemedim buraya sormak istedim.

windows'ta firefox kullandığım zaman kısayolları yani yer imlerini eklediğim site adresleri firefox donduğunda ya da windows'ta ekran donduğunda bilgisayarı reset ettiğimde firefox'ta kayıtlı olan tüm adreslerin silindiğini görüyorudum.

bunu ubuntu'ta da başıma gelmesi olası mı?

ve explorer'a benzeyen bir internet tarayıcısı var mı?

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

linsis

bu sorum için başlık açıp forumda konu kirliliğine neden olmak istemedim.forumda arama yaptım ancak bulamadım.

şimdi windows'ta bildiğimiz gibi bütün yaptığımız herşeyin kayıdı tutuluyor.çeşitli programları ile bunların bir nevi silinmesini sağlayabiliyoruz.

bunlar örneğin;

CCleaner,Clean Disk Security gibi....

acaba linux'ta yani ubunutu'da da böyle programlara ihtiyaç var mı?
varsa hangilerini kullanmalıyım.
ubuntu'da herşeyin kayıdını windows gibi tutuyor mu?

heartsmagic

Bu Ubuntu Windows meselesi, hatta Linux Windows meselesi değildir. Disk üzerinde aslında hiçbir veri silinmez. Üzerine yazılana kadar her şey yerli yerindedir. Ne zamanki başka bir veri üzerine yazıldı veya biz üzerine 0 yazdık o zaman silindi denilir. (Bu da tartışılıyor aslında). Linux üzerinde muadil program kullanmadım, kullananlar daha iyi cevap verecektir.