Linuxla HDD kullanımı

Başlatan platonix, 16 Nisan 2008 - 22:25:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Selam,
arkadaşlar linuxun kurulu olduğu alan dışındaki hddler genel olarak NTFS formatında
peki linux ile depo alanları için hangi format uygundur, hız ve uyuşma açısından?

munirekinci

Windows ile ortak kullanmayı düşünmüyorsan; ext3.

platonix

Alıntı yapılan: munirekinci - 16 Nisan 2008 - 22:40:25
Windows ile ortak kullanmayı düşünmüyorsan; ext3.

Şu anda kullanmaya mecburum çünki bazi problemler çözülmedi hele kamera olayı içinden çıkılmaz hal aldi,
ondan dolayı hddler NTFS.

Aslında istediğim sadece linux kullanmak ama bunun için de gereken herşeyi yapabilmeliyim.

Şu andaki hedef;

Kamera, web dizayn için Dreamwaver, flash, realdraw ,torrent, emule

yukardakilerden kamerada çakıldım, o da çok önemliydi, msn için felan. :)

munirekinci

O zaman fat32 veya ntfs, fazla bir seçeneğiniz yok ne yazıkki. fat32 ve ntfs arasında seçim yaparken, linux dağtımlarının fat32 sistemini öntanımlı olarak tanıdığını ancak ntfs'de aynı şeyin söz konusu olmadığını belirteyim, seçimi siz yapın.

ufuk_k

NTFS olan diskinizi bilgilerinizi kaybetmeden ufaltıp (shrink) bir ext3 partisyonu yaratabilirsiniz. Bunu kurulum aşamasındaki partisyon editör ile halledersiniz. NTFS olan disklerinizi ise ubuntu görür, bağlar ve yazma desteği verir. Otomatik olarak yapmadıysa da ntfs-3g programı kurularak ayarlanabilir. Ama asıl sorun Windowsun linux diskleri görmesi, okuması ve yazması ise ext2 IFS adlı bir program ile bu windows xpde mümkün. Arkadaşıma kurdum, ilk başta sorun verdi, çünkü Ubuntu sistem düzgün olarak kapatılmamıştı; fakat sonra yeniden başlatınca windows üzerinde ext3 diskleri bağlayıp kullanmak mümkündü.

keylog

Alıntı yapılan: ufuk_k - 17 Nisan 2008 - 04:22:46
NTFS olan diskinizi bilgilerinizi kaybetmeden ufaltıp (shrink) bir ext3 partisyonu yaratabilirsiniz. Bunu kurulum aşamasındaki partisyon editör ile halledersiniz. NTFS olan disklerinizi ise ubuntu görür, bağlar ve yazma desteği verir. Otomatik olarak yapmadıysa da ntfs-3g programı kurularak ayarlanabilir. Ama asıl sorun Windowsun linux diskleri görmesi, okuması ve yazması ise ext2 IFS adlı bir program ile bu windows xpde mümkün. Arkadaşıma kurdum, ilk başta sorun verdi, çünkü Ubuntu sistem düzgün olarak kapatılmamıştı; fakat sonra yeniden başlatınca windows üzerinde ext3 diskleri bağlayıp kullanmak mümkündü.

vistada denedim program çalıştı ext3 volume lere erişim hakkım oluştu ancak belli bir süre sonra görmemeye başlıyor tekrardan kurunca sorun çözülüyor...

heartsmagic

Linux en güzel kendi sistemi üzerinde çalışır. Merak ettin söyleyeyim, Linux aslında ne Fat ne de Ntfs üzerine kurulur. Son zamanlarda bazı arkadaşların kullandığı Wubi de bu bölümlerden kendisine yer ayırıp, ext3 gibi kurulum yapmakta sanırım. Daha farklı bir şey olamaz. Ne Fat ne de Ntfs bu işe uygun değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.