K/Ubuntu 7.10 Gutsy'den K/Ubuntu 8.04 Hardy'ye yükselme

Başlatan heartsmagic, 16 Nisan 2008 - 14:25:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

1. Alt+f2 yapıp şu komutu giriyorsunuz.
kdesu "adept_manager --dist-upgrade-devel"
https://help.ubuntu.com/community/HardyUpgrades/Kubuntu?action=AttachFile&do=get&target=1.png

2.Adept açılıyor ve versiyon yükseltmeyi seçiyoruz. Karşımıza çıkana next/ileri evet/yes diyoruz.  Yeni sistem internetten indirilmeye başlıyor. İnternet hızınıza ve paket sayınıza göre 1 saatten fazla sürecektir. Ubuntu sitesinde kahve içmeniz tavsiye ediliyor, ben ise film izleyin diyorum :) İndirme işlemi bitince yeni dosyalar ayarlanıyor. Apache, samba gibi sistemler için eski ayarları tutmak isteyip istemediğiniz soruluyor. Bunları cevapladıktan sonra oblosete paketleri kaldır diyorsunuz(isteyen saklayabilir), sistem yeniden başlatılıyor.

Kolay gelsin... Ben sorunla karşılaşmadım ama yedeklerimi önceden almış olduğumu belirtirim.

Ubuntular ise;alt+f2 ile
update-manager --devel-release
komutunu kullanabilirler.

Yazar: Repla
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sedefsiz_masrapa

heartsmagic

Sanırım Xubuntu Synaptic veya Adept kullanıyorsa geçerlidir. Yoksa eski dost olan sources.list'i düzenleme yoluyla da yükseltme rahatlıkla yapılabilir.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapYoksa eski dost olan sources.list'i düzenleme yoluyla da yükseltme rahatlıkla yapılabilir.
nasıl düzenliyecez?

heartsmagic

Sen yukarıdaki komutları bir dene, olmazsa onu da tarif edeyim ancak kabaca şöyle:
sources.list dosyası açılır, tüm gutsy girişleri hardy yapılır, depolar güncellenir, aptitude ile dist-upgrade yapılır.

Dediğim gibi sen yukarıdakini dene olmazsa komutlarla tekrar anlatırız. Denemeden bir anlamı kalmıyor.

sedefsiz_masrapa

yukarıdaki komutları denedim. ilk adımda alt f2 yapıp kodu girdikten sonra bir pencere açılıyor. şifremi o pencereye giriyorum. ama ondan sonra birşey olmuyor malesef..

heartsmagic

Valla Xubuntu kullanan arkadaşlar bir şey söylemeyecekse ben diğer yolu tarif edeyim.

sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.gutsy
ile yedek alalım.
sudo mousepad /etc/apt/sources.list
ile dosyayı açalım. Tüm gutsy girişlerini hardy yapalım. Kaydedip kapatalım.

sudo aptitude update
sudo aptitude dist-upgrade

komutlarını yürütelim, gelen soruya Enter diyerek devam edelim.

Not: Bu işlem haliyle çok fazla paketi günceller ve her sürüm yükseltilişinde sorunların olma ihtimali vardır. Lütfen bunu göz önünde bulundur.

sedefsiz_masrapa

Sypro

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Nisan 2008 - 14:08:17
Tüm gutsy girişlerini hardy yapalım.

elle uğraşmak istemezseniz kısaca Ctrl + H ile açılan pencereye önce aradığınız değeri sonra yeni değerini girerek tek hamlede yapmanız mümkün.
(bu gayet standart bir durumdur; ama xubuntu'nun metin editör yazılımı hakkında bilgi sahibi değilim.)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

Xubuntu Synaptic kullanıyor. Güncelleme açısından Ubuntu ile bir farkı yok.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapXubuntu Synaptic kullanıyor. Güncelleme açısından Ubuntu ile bir farkı yok.
evet ama alt f2 yapıp kodu girdikten sonra, şifremi de girince herhangi birşey olmuyor. öyle normal devam ediyor.
2. basamağa geçemiyorum

fiko273

7.10 dan yükselttim sorunsuz şimdilik. Diğerine göre görsel olarak daha çekici ve hızlı olmuş bu sürüm.