[Çözüldü] Open Office'te simge ekleme hakkındadır

Başlatan emrah_13, 31 Aralık 2008 - 00:33:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emrah_13

Merhaba arkadaşlar,

Microsoft Word adlı programda "ekle" bölümünün "simge" kısmından özel karakterlerin kısayolları eklenebiliyor. Benim bir fontum ve bu fonta ait kısayollar var. Bu kısayolları ben open office'te nasıl ekleyebilirim. Mesela alt+a ya birlikte bastığımda üzerinde bir çizgi olan "a" karakterinin yazılması gibi.

Bununla birlikte "ı,ş,ğ" gibi Türk alfabesinde bulunan harfleri kullandığımda, belgeyi Microsoft Word'da açtığım zaman bu karakterler tuhaf bir şekilde görülüyor. Bu iki sorunu nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Dua ile.
Gönül neyi severse güzel odur.

heartsmagic

Eğer kendine ait fontun varsa bunu font olarak sistem ekleyerek Open Ofis içinden kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Türkçe karakter meselesi ise Open Ofis altında kullandığın fontla alakalı olabilir mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

emrah_13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2008 - 00:46:08
Eğer kendine ait fontun varsa bunu font olarak sistem ekleyerek Open Ofis içinden kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Türkçe karakter meselesi ise Open Ofis altında kullandığın fontla alakalı olabilir mi?

Söylediğim sorun benim fontumla alakalı. Onun fonttan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorum.

Kendime ait olan font sistemde var. Font programlarından biri ile yüklemiştim. Özel karakterler metinlerde görünüyor, Ancak benim bu konudaki problemim, bu karakterlerin kısa yollarını nasıl ekleyeceğim hususunda. Bunu öğrenebilirsem, bana biraz ayrıntılı bir şekilde nasıl yapabileceğimi anlatabilirseniz iyi olur. Teşekkürler ilginiz için.

heartsmagic

http://documentation.openoffice.org/HOW_TO/various_topics/Howto_special_char.pdf

Eğer İngilizcen yoksa yine yardım etmeye çalışırız. Bu arada öğrendim ki bu iş Open Ofis ile biraz meşakkatli.

koenig

Alıntı yapılan: emrah_13 - 31 Aralık 2008 - 00:33:10
Merhaba arkadaşlar,

Microsoft Word adlı programda "ekle" bölümünün "simge" kısmından özel karakterlerin kısayolları eklenebiliyor. Benim bir fontum ve bu fonta ait kısayollar var. Bu kısayolları ben open office'te nasıl ekleyebilirim. Mesela alt+a ya birlikte bastığımda üzerinde bir çizgi olan "a" karakterinin yazılması gibi.

Bununla birlikte "ı,ş,ğ" gibi Türk alfabesinde bulunan harfleri kullandığımda, belgeyi Microsoft Word'da açtığım zaman bu karakterler tuhaf bir şekilde görülüyor. Bu iki sorunu nasıl düzeltebilirim? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Dua ile.

Arkadaşım eğer yanlış anlamadıysam kısa yol tuşları kullanarak özel karakterlerini belgene eklemek istiyorsun
Bunun için
Uygulamalar>Donatılar>Karakterharitası  var onu kullanarak kısa yollar atayıp dilediğince ekleme yapabilirsin
Eğer sende yoksa bu
Uygulamalar>Ekle/Kaldır dan ekleyebilirsin :)
Umarım faydası olur ve işini görür.

Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

koenig

Özel Fontlarını ve ayrıca tüm winfoss fontlarını openoffice' te kullanabilmek ve aynı zaman karakter haritasında görmek için aşağıdaki resimlerdeki gibi onları sistem olarak install etmelisin

emrah_13

ARkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim, yalnız ben henüz yapamadım. Dediklerinize baktım ancak nasıl yapılacağını bulamadım. Yukarda "heartsmagic" arkadaşımızın gösterdiği İngilizce belgeye de baktım. Orada Open Office'te eğer yanlış anlamadıysam "EKLE" bölümünün "ÖZEL KARAKTER" ve "ARAÇLAR" bölümünün "OTOMATİK DÜZELTME" kısımlarından karakter eklendiği yazıyor. Benim eklemek istediğim ekleme şeklini alttaki resimde göstermeye çalıştım. Bu şekilde eklemek istiyorum. Sizleri uğraştırdığım için kusura bakmayın. İlginiz için teşekkür ederim.

[IMG]http://img255.imageshack.us/img255/4876/29438376nd1pv2.th.png[/img]

// imaj düzenlenmiştir.

koenig

Arkadaşım senin kullanmak istediğin özellik openoffice de daha henüz yok yada ben bilmiyorum yinede yanlış yönlendirmiş olmayayım seni fakat benim gönderdiğim 1 nci resimdeki karakter haritasında eklemek istediğin karakterin üstüne fare ile çift tıklarsın o karakter aşağıya geçer ordaki kopyala butonuna tıkladıktan sonra belgenin içinde Ctrl+V tuş kombinasyonu ile yapıştırırsın .
Fakat Bukadar uğraş niye senin kendi fontun TTF karakteristiğini taşıyorsa Fontinstaller kullanarak sisteme install etmen durumunda Openoffice otomatik olarak fontunu tanıyacak ve kullanacaktır.

heartsmagic

Font zaten mevcut @koenig, arkadaş klavye için bir kısayol istiyor. O da benim verdiğim belgedeki otomatik düzeltme veya makro yazımı ile oluyormuş.

emrah_13

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2008 - 17:26:23
Font zaten mevcut @koenig, arkadaş klavye için bir kısayol istiyor. O da benim verdiğim belgedeki otomatik düzeltme veya makro yazımı ile oluyormuş.

Evet ben fontu yüklemiştim, font mevcut. Lâkin ben PDF formatlı belgedeki bilgilerden de bir sonuç çıkaramadım. Orada yazılı olanları yapmaya çalıştım ancak olmadı. Eğer bu klavye kısayollarını bulabilirsek benim için çok iyi olur. Çalışacağım zamanlar Windows tarafına geçmeme gerek kalmaz.

Sizlere bir de müzik ve film dosyaları ile ilgili bir şey sormak istiyorum. Mp3 formatlı müzik dosyalarında sorun olabiliyor. Mp3 dosyalarının kimisinde müzik bir saniye çalıyor, bir saniye duraksıyor. Bir de film ya da internetten görüntü izlerken iki-üç saniyede bir ekran kararıyor. Bu sorunları nasıl düzeltebilirim acaba? Yardımlarınız için teşekkür ederim. Selamlar.

heartsmagic

Dediğim gibi klavye kısayolu yok. Benim verdiğim belge resmi OoO belgesi olduğundan o şekilde olacağını düşünüyorum. Belki hangi adımda takıldığını söylersen bu şekilde kullanan arkadaşlar sana yardımcı olabilirler.

Diğer problemin bu başlıktan ayrı, farklı bir yerde konuşsak daha güzel olacaktır. Ancak mp3 meselesi için aklıms ses kartı sorunu geliyor. Filmlerde de aynı şey mevcut mu? Ekran kararması için de Compiz'i kapatıp deneyebilirsin yaptıklarını. Fakat lütfen bu dediklerimin sonuçlarını ayrı başlıklar altında dile getir.

emrah_13

Sanırım kısayol ekleyemiyoruz bu sistemde. Buna bir çare bulunursa iyi olurdu aslında.Yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

@emrah_13 klavye ile kısayol eklenmediğini zaten iki defa söyledim. Benim verdiğim belgede iki farklı yol mevcut, neresinde takıldığını söylersen belki yardımcı olmaya çalışırız. Hoş henüz kendim denemedim ancak sen bize bir şeyler döndürmedikten sonra pek bir katkım olacağını sanmıyorum.

emrah_13

Ben henüz yeni bir kullanıcıyım. Sizin verdiğiniz belgedeki yollara baktım ama pek bir şey anlamadım. O yüzden size sordum tekrar çözebilir miyiz diye. Eğer böyle bir özellik yok diyorsanız ne yapalım sağlık olsun. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: emrah_13 - 10 Ocak 2009 - 10:27:09
Ben henüz yeni bir kullanıcıyım. Sizin verdiğiniz belgedeki yollara baktım ama pek bir şey anlamadım. O yüzden size sordum tekrar çözebilir miyiz diye. Eğer böyle bir özellik yok diyorsanız ne yapalım sağlık olsun. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Belgede anlamadığınız kısmı belirtirseniz ona göre yardımcı oluruz. Siz baştan sonra hiçbir şey anlamadım diyorsanız önce forumu biraz gezip araştırın derim.

emrah_13

Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun bir zaman önce açtığım bu konu hakkında bilgi vermek isterim. Sorumun cevabını tesadüfen buldum. Bu sorundan ötürü çok uzun bir süre Windows işletim sistemi kullandım. Ama artık yeniden Ubuntu kullanıyorum.

Makro olarak bahsettiğim kısayolları atayabiliyoruz. Aynı husus, aynı şekilde LİbreOffice programı için de geçerli. "Makro Kaydet" seçeneğini tıkladıktan sonra yukarıdan "Ekle/Özel Karakter" seçeneği ile bir karakter seçiyoruz ve sonra makroyu kapatarak makromuza bir ad veriyoruz. Araçlar/Özelleştir seçeneğinden kendi makromuza bir kısayol seçiyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor. Burada bahsi geçen husus, bilimsel çalışmalarda çok gerekli olan bir özelliktir.

Yardımı olan herkese teşekkür ederim. Konunun kapatılması ve bu bilgiden başkalarının yararlanabilmesi için cevap yazma gereği hissettim. Konuyu 31 Aralık 2008'de açmışım. Tekrar teşekkürler.  :)

heartsmagic

Dört senelik bir konuyu etiketleyerek kapatalım o zaman :) Geri bildirim için teşekkürler @emrah_13.