ubuntu'da hardiskler daha mı çok yıpranıyor? kafamda danışmak istediğim sorular

Başlatan senmut, 30 Aralık 2008 - 00:46:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Arkadaşlar windows ile son 5 senedir hiç hdd kaybetmedim.. Fakat tamamen windows u yokettiğim  son 6 aydır, çeşitli nedenlerle 3 tane hardiskim uçtu. Benim sormak istediğim ubuntu veya linux sistemleri external hardiskleri daha çok mu yoruyorlar?

Birde şu maddelerde merak ettiğim konulara cevap olabilecek fikirleriniz varmı?

1- Windows da scandisk gibi diski arasıra taratıp sağlık durumunu tespit edebileceğimiz programlar  varmıdır?

2- Hardiski 4.7 gb lik bölümlere sanal olarak kendi bölen ve dvd lere yazılmasını sağlayan bir yazma programı varmıdır. meselea 250 gb lık bir arşiv, olası bu programla yaklaşık 50 dvd bölümüne ayrılıp her takılan dvd ile bir sonraki bölünmüş alandaki bilgiler yazılsın. Duydunuz mu böyle bir program?

3- Son zamanlarda ssd tipi hafızaların hem hdd den daha hızlı hemde dayanıklı olduğunu duydum. Ubuntu sisteminin kurulması ve bazı gerekli programların kurulması için min kaç ssd gb lık ürün alınmasını tavsiye edersiniz.

4- 50 gb lık medyalara bilgi yazabilen blu-ray medyaları gördüm, blu-ray sata bir drive alınacak olursa, bu drive ubuntu da çalışırmı? Çalışırsa double layer 50 gb medyalar ubuntu da yazılabilir mi?

5- Wİndows için bir program tanıtımı duydum, programı kurunca belli açıdan ekranın görülmesini engelliyormuş, ubuntu da böyle bir iş yapan program biliyormusunuz?

6- Ubuntu da mirror tipi hardiskin kopyasını aynı model başka bir hdd e aralıklı backup alan bir program biliyormusunuz.

7- Uygun fiyatlı olayı abartmayan bir hdd kurtarıcı şirketi biliyormusunuz, milyonlarca bilgisayar kullanıcısı var, her bozulan hardisk peşinde insanlar bilgi kurtarmak için 400-500 dolar  vermiyordur diye düşünüyorum, uygun ve profesyonel çalışan bir firma tavsiye edermisiniz.

Teşekkürler

Çağlar

Öncelikle genel bir harddisk yıratma sorunu duymadım şahsen.
1- Fsck isimli olay var ve Ubuntu otomatik yapıyor gerekli gördüğünde. Ya da manuel fsck komutu ile yapabilirsiniz.
2- Arşiv dosyanızı oluştururken parçalar halinde oluşturursanz elbette ki yazarsınız.
3- Ssd üzerinde çalıştığı kesin bakınız eeepc. Bence şu anlık pahalı bir teknoloji.
4- Fikrim yok.
5- Varsa iyi olur ancak Windows karşılığının adını verirseniz incelerim.
6- Backup programları forumda ararsanız bulabileceğiniz şeyler. @erginemr anlatmıştı.
7- Mecidiyeköy'de bir çok firma var ve aralarında rekabet söz konusu oraya bakın derim.
We got a badass over here!

Felâsife

6 ayda 3 HDD  kaybetmeniz için, kasanızın topraklamasını kotrol ediniz, kaçak elektrik varsa yapabilir.
Ayrıca HDD ler hareketli parçalar oldukları için, kasanın titremesine veya sökülüp takmaya pek gelemezler.
Söküp takmalarda kesinlikle kasanın elektrik bağlantısı kesin,
Böyle sebepler yüzünden günde 2 HDD yakanlar da gördüm maalesef, sonuçta hassas aletler. :)

Ha siz böyle yapıyor diye demedim bunları, sadece bir hatırlatma yapmak istedim, diğr konular da fazla bir bilgim yok.
Geçmiş olsun.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?