Ubuntudan internet paylaşımı

Başlatan warzone, 26 Aralık 2008 - 13:57:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

warzone

Merhabalar, 10 gün önce pardusla tanıştığım linux hayatıma 2 gündür ubuntu ile devam ediyorum.
Lafı uzatmadan sormak istediğim konuya gelmek istiyorum. Kablosuz atheros alıcımla bir modeme bağlıyım ve interneti bu yolla kullanıyorum.  Yapmak istediğim ethernet kartımdan airties Ap-301 erişim noktasına internet verebilmek. Eğer bunu yapabilirsem kablosuz olarak erişim noktasına bağlı 2 windoz xp (en sevdiğimde gerçek adı değilde bu şekilde hitap etmek oldu =) ) makinaya ethernetten internet vermiş olacağım AP sayesinde. Anlatmak istediğim aslında yabancı bir forumda anlatılmış tamda benim kurguladığım şekilde. Ancak ne yaptıysam ne ettiysem beceremedim.
Link burda;
http://stas.nerd.ro/blog/index.php/read/172

Nasıl yapabileceğimi linuxa yeni geçmiş bu çaylağa anlatabilirmisiniz acaba :) Teşekkürler şimdiden.

warzone

Konfig. bu şekilde

(bu komutuda  zar zor buldum çaktırmayın =) )
omer@omer-desktop:~$ lshw -C network
WARNING: you should run this program as super-user.
  *-network               
       description: Ethernet interface
       product: RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller
       vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:04:00.0
       logical name: eth0
       version: 01
       ******: 00:1d:7d:02:c3:ff
       width: 64 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: bus_master cap_list ethernet physical
       configuration: broadcast=yes driver=r8169 driverversion=2.3LK-NAPI latency=0 module=r8169 multicast=yes
  *-network
       description: Wireless interface
       product: Atheros AR5001X+ Wireless Network Adapter
       vendor: Atheros Communications Inc.
       physical id: 2
       bus info: pci@0000:05:02.0
       logical name: wifi0
       version: 01
       ******: 00:13:46:6d:e5:ea
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: bus_master cap_list logical ethernet physical wireless
       configuration: broadcast=yes driver=ath_pci ip=192.168.2.5 latency=96 maxlatency=28 mingnt=10 module=ath_pci multicast=yes wireless=IEEE 802.11g
  *-network DISABLED
       description: Ethernet interface
       physical id: 1
       logical name: pan0
       ******: 5e:98:b3:a0:d4:7f
       capabilities: ethernet physical
       configuration: broadcast=yes driver=bridge driverversion=2.3 firmware=N/A multicast=yes
omer@omer-desktop:~$

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

warzone

denemediğim sanırım birtek bu çözüm vardı googledan aratıp/bulup denemedim. Son çare bunu deneyelim bakalım. Aslında xpde çok basit bir işlem. Linuxta neden bukadar karmaşıksa artık.

warzone

internette gördüğüm tüm seçenekleri uygulamaya çalıştım ama başaramadım. Muhtemelen linux acemiliğimden dolayıdır :(
İlk konu mesajında karışık gelebilir ama şuan çok sade bir şey istiyorum. Ubuntu kurulu kablosuz olarak aldığım interneti ethernet kartımdan dağıtmak istiyorum. Nerde hata yaptığımıda bulamadım. (acemiliğin gözü kör olsun saatlerdir uğrasıyorum.) Firestarter kurdum oda tahminim ethernet kartımın interface'ni * yanlış görüyor * ya da bana öyle geliyor.  Yardımcı olabilirmisiniz bu konuda. Korkum tüm konfigürasyonu altüst edip olacak komutlar yada çözümlerlede başarıya ulaşamamak. Kurcalamim diyorum burdan yanıt almadan ama dayanamıyorum ne yapim  :)

warzone

sanırım olmayacak. İlk kurduğumda ağ sürekli kopuyor diye madwifi driver'ı yüklemiştim. Sorun bundanmıdır acaba diye format atıp tekrardan olmassa hayal kırıklığına uğrayacağım. Tekrar xp ye dönmek istemiyorum. Bu sorunla uğraşmış kişilerin yardımını bekliyorum.  :(

heartsmagic

Açıkçası hiç internet paylaşımı yapmadım Linux ile. Aslında Windows ile de yapmamıştım bu zamana kadar. Fakat senin istediğin muhtemelen iptables ve masquerade ile gerçekleşecek. Oradaki olayı tamamiyle anladın mı sen? ethX senin kartına tekabül eder, alacağın IP ise sana ve ağına bağlı.

Yorumları okursan bazıları yapamadım derken, diğerleri ise yaptım ve mükemmel oldu diyor. Demek ki orada yazanlar ile bu iş oluyor.

Firestarter ise kolay bir alternatif. Sen neden kartını tanımadığını düşünüyorsun?

warzone

hocam ordakini 2 defa uyguladım ama çalıştıramadım * maalesef. Sorun zaten bende diye düşünüyorum. Ama harfi harfinede uyguladığımdanda eminim.

Firestarter da aşşağıdaki gibi hata alıyorum. Yine yabancı forumlardan interface isminin değiştirebileceğini öğrenip uyguladım ama sonuç hep kısır döngü ile sonuçlandı. Nedense çalışan wifi0 interface için hata veriyor.
[IMG]http://img228.imageshack.us/img228/507/omeret6.th.jpg[/img]

Bu arada ordaki aktiflikte internette gezinirken örneğin wifi0 dada aktiflik var ath0 dada. Yani KB cinsinden hareketlilik gösteriyor. Ama ben ath0'ı ethernet kartım olarak düşünüyorum ve çeşitli komutlarlada böyle olduğunu görüyorum. Sanırım okadar çok şey denememden sonra sistem de şaşırdı ne yapacağını.  :)

heartsmagic

Bu durumda elimden fazla bir şey gelmiyor. Firestarter'ı da normal sistemi de hiç kullanmadım zira ihtiyacım olmadı. Kart olarak wifi0 kullanıyorsun değil mi elle yapılan şekilde?

warzone

sanırım bunu iwconfig ile görüyoruz ? Çıktısı bu şekilde.

lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wifi0     no wireless extensions.

ath0      IEEE 802.11g  ESSID:"Bağlandığım_Ağ_Adı"  Nickname:""
          Mode:Managed  Frequency:2.462 GHz  Access Point: 00:1C:A8:XX:XX:XX 
          Bit Rate:18 Mb/s   Tx-Power:18 dBm   Sensitivity=1/1 
          Retry:off   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=16/70  Signal level=-80 dBm  Noise level=-96 dBm
          Rx invalid nwid:36826  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

pan0      no wireless extensions.

Şimdi buda ath0 olarak gösteriyor.     ::)

hatta ağa bağlanmak için kullandığım Network menager Uygulamacılığı 0.7.0 da ; edit connection>Wired Bölümünde de Auto eth0 yazıyor. Benmi uykusuz kaldığımdan bişey anlamıyorum yoksa bunda cidden gariplikmi var. Kendimden şüphe etmeye basladım. Az kaldı formatlayacam hem ubuntuya ceza hemde bana  :D Formatlayıp tekrardan olmassa kendimi öldürüp intihar süsü vereceğim. Tşkler bu arada heartsmagic.

heartsmagic

Bu durumda ath0'ı kullanman gerekiyor.

warzone

hocam son sorum sıktıysam kusura bakma;

http://armuting.blogspot.com/2008/04/pinp-v01-released-pardus-iin-internet.html  böyle bir program buldum. Pardus için olduğu yazılı.
indirme linkide bu;
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=224696&package_id=271731&release_id=592394

ben ortadakini indirdim ama derleme (deniliyor sanırım) yapmayı bilmediğimi gördüm :)
Bunu nasıl kurabilirim yardımcı olurmusun?

heartsmagic

Sıkılmam ancak çözüm üretemiyoruz. Derleme için şu başlığımıza bakabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html

Fakat bunu derlemek için fazladan neler kurulu gelmesi gerekiyor bilemiyorum. Sen derlemeye başladığında zaten program sana "şu yok, bu yok" diye mızıldanacaktır. İstediği geliştirme paketlerini depolardan kurup derlemelisin.

warzone

tar xvf dosya_adı.tar.gz olarak açıyorum;

çıkan klasör: bin
bin: içerisinde pinp diye bir dosya var.
çıkan klasör: data
içerisinde resim vs var gereksiz şeyler
etc klasörü:
std_firewall olarak bir dosya var.
lib klasöründe py uzantılı 5 dosya var. En dışta readme gibi işime yaramayan dosyalar var. doğal olarak make make install gibi komutları uygulayamıyorum. Neyse hocam sorduğum sorulardan ben usandım, sizide sıkmak istemem. Zamanla sanırım öğreneceğiz. Bir süre olmazsa wmware dan kullanmak zorunda kalacam ubuntuyu çünkü internet vermem gerekiyor. Format atıp olmaması durumunda çok canım sıkılacağındanformat atmak istemiyorum.Çünkü dünyanın update'i ve kablosuz ağın stabil çalışması için bi dünya eziyet çektim sistem anca iyi çalışmaya basladı. Sıfırdan uğraşmak zoruma gider. Teşekkürler tüm ilgin için.

heartsmagic

Programı indirdiğin dizindeki bin dizinine gir ve pinp dosyasına çalıştırma hakkı ver. Üzerine sağ tıklayıp özellikler altından yapabilirsin. Erişim hakları altında "Dosyayı bir program gibi çalıştırma hakkı ver" gibi bir ifade olacak, ona tik at. İstersen terminalden de yapabilirsin:

chmod +x pinp

Fakat programın çalışması için pyqt4 gerekliymiş. Ubuntu'da sanırım pyqt4-dev-tools sağlar bu paketi. Fakat program ne kadar verimli çalışır bilemiyorum.

Sen ath0 olarak denedin mi ecnebi referansı? iptables ve masquerade kısmını yani?

warzone

hocam sıfırdan ubuntu kurdum. Firestarter yine direk olarak çalışmadı. Hani driver sorunu var diyeceğim ama bir önceki ubuntumda madwifi driverında problem var diye süpheleniyordum bu seferde  :) Güncellemeler bitsin ecnebi kaynağı sıfırdan uygulayacam. Yapana kadar pes etmek yok  :)

warzone

Sorunun kaynağını buldum ama çözümü bulduğunu iddaa edenlerinde çözemediğini gördüm lakin ağları yönettiğimiz ara yüzü kaldırmadan çözüm olmuyor. Yani demek istediğim hem firestarter hemde (tam ismini unuttum şuanda) ağ yöneticisi sorun çıkartıyor. Tekrardan Pardusa Dönmek zorunda kaldım. 10 dk lık işlem sonrasında istediğimi yaptım burdaki yönergeleri izleyerek http://wiki.pardus-linux.org/index.php/Yerel_A%C4%9F_kurulumu_ve_%C4%B0nternet_Payla%C5%9F%C4%B1m%C4%B1
Ubuntu kısmet değilmiş bana  :)

heartsmagic

Ubuntu için de bir araç yazılırsa fena olmayacak demek ki. Gerçi Firestarter bu işi yapıyor ama sende çalışmadı.

warzone

Sanırım mantık olarak pardusta yaptığım ethernet kartına da sabit ip vermek çözüm olabilir. Ubuntuda bir bunu denemedim  :)
Tekrar formatlayıpta deneyecek kadar çılgın hissetmiyorum kendimi  ;D

Neden bunu yazdım ? aynı sorunlarla boğuşup bu konuyu okuyan olursa ethernet kartına sabit ip vermekle başlasın en başta uğraşmaya. Firestarter belkide çalışır ? Kim bilir  :) (Denersem sonucu yine buraya yazarım. Birgün ubuntuya nasıl olsa dönecem.)