cpp geany 2 sindede sorunum var....

Başlatan feyyazesta, 25 Aralık 2008 - 01:51:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

feyyazesta

Selamlar herkese....

Öncelikle build essential adlı paketi forumda okuduklarıma göre okudum...

gedit le deneme.c dosyası olusturup printf yardımı ile merhaba yazdırdım.. terminalde.. arkadaşların anlattıkları birçok şeyi yaptım

fakat şu geany programında kodlarımı çalıştıramıyordum forumda biyerde okudum xterm masaüstü ayarları değişmesi gerekiyormuş..

bende orda yazanları yaptım  konuma /usr/bin/gnome-terminal yazdım...Fakat programı kapatıp açtığımda sonsuz döngü şeklinde terminal penceresi açmaya çalıştı bende reset attım bilgisayara arkadaşlar öncelikle bu sorunu nasıl düzeltebilirim...

2. sorumda ne yaptıysam şu ubuntuda cpp dosyalarıyla çalışamadım.

geditle yazdığım ufak bi programı çalıştıramadım kodlarım şunlar...

#include <iostream.h>

using namespace std;

int main()
{
   cout<<"Selamlar"<<endl;
   return 0;
}
terminaldeki hata ise şu....

princely@princely-linux:~/Masaüstü$ gcc deneme.cpp -o deneme
/tmp/ccy2ppfn.o: In function `main':
deneme.cpp:(.text+0x1c): undefined reference to `std::cout'
deneme.cpp:(.text+0x21): undefined reference to `std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >& std::operator<< <std::char_traits<char> >(std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >&, char const*)'
deneme.cpp:(.text+0x29): undefined reference to `std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >& std::endl<char, std::char_traits<char> >(std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >&)'
deneme.cpp:(.text+0x31): undefined reference to `std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >::operator<<(std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >& (*)(std::basic_ostream<char, std::char_traits<char> >&))'
/tmp/ccy2ppfn.o: In function `__static_initialization_and_destruction_0(int, int)':
deneme.cpp:(.text+0x60): undefined reference to `std::ios_base::Init::Init()'
deneme.cpp:(.text+0x65): undefined reference to `std::ios_base::Init::~Init()'
/tmp/ccy2ppfn.o:(.eh_frame+0x11): undefined reference to `__gxx_personality_v0'
collect2: ld çıkış durumu 1 ile döndü
daha sonrasında iostream i iostream.h diye yazıp çalıştırdım..

deneme.cpp:7: hata: 'cout' bu etki alanında bildirilmemiş
deneme.cpp:7: hata: 'endl' bu etki alanında bildirilmemiş
bu hatayı aldım...... Ve iyice sıkıldım....

Yardımlarınızı Bekliyorum...

KOLAY GELSİN...

bytan

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
   cout << "Selamlar" <<endl;
   return 0;
}

Kod olarak yukarıdaki satırları kullanarak, aşağıdaki şekilde derleyebilirsin:

g++  -o deneme deneme.cpp

Daha sonra terminal ekranında aşağıdaki gibi küçük programını çalıştırabilirsin:

./deneme

Diğer sorun içinse, anlatılanları adım adım yapmana rağmen farklı bir sonuç çıkıyorsa, öncelikli olarak bir kez daha gözden geçirmelisin. Şayet hala sorun devam ediyorsa buna da bakarız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

feyyazesta

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum... Forumda hiç karşılaşmadım okadarda araştırmıştım... Meğer g++ ömür boyu unutmam :D:D

Diğer sorunumu şöyle ifade ediyim preferences ta ben terminal kısmına girdim o konumu ve programı açtığım gibi sonsuz döngüye giriyor...

İşin açıkçası windows olmadığı için CTRL+ALT+DELETE gibi bi kombinasyonu kullanamıyorum bilgisayarımın kapatma tuşuna basarak kapatıyorum.

heartsmagic

Alıntı yapılan: feyyazesta - 25 Aralık 2008 - 04:02:07
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum... Forumda hiç karşılaşmadım okadarda araştırmıştım... Meğer g++ ömür boyu unutmam :D:D

Diğer sorunumu şöyle ifade ediyim preferences ta ben terminal kısmına girdim o konumu ve programı açtığım gibi sonsuz döngüye giriyor...

İşin açıkçası windows olmadığı için CTRL+ALT+DELETE gibi bi kombinasyonu kullanamıyorum bilgisayarımın kapatma tuşuna basarak kapatıyorum.

Şu denenebilir:

rm -rf ~/.geany
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

feyyazesta

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum..... Verdiğiniz kod parçasını terminal de uyguladım ve programı çalıştırdım döngüye girmeden açtı.. Preferences den Terminal bölümüne geldim...

Terminal Emulation: Xterm
Shell : /Bin/Bash

diye kayıtlı peki buraları nasıl değiştiriyim geany de derleme ve execute yapabilmek için...

KOLAY GELSİN...

heartsmagic

Normal şartlar altında senin yapmış olduğun diye düşünüyorum. Fakat Geany kullanmadığım için net bir şey söyleyemiyorum. Eğer ayarlar senin yukarıda verdiğin gibiyse zaten xterm için yol kullanılmamış. Xterm sadece isim olarak bir şey ifade eder. Çalışması için ya /usr/bin/xterm gibi tam yol ya da en azından komtunun verilmesi lazım ki o da xterm'dir. Sende ise Xterm olarak görünüyor.

Sadece gnome-terminal olarak denedin mi?

feyyazesta

işin açıkçası gnome-terminal bin/bash dizininin icerisinde bulunmuyor....

gnome-terminal in şuanda yolunu unuttuğum bi dizinden cağırıyordum... Forum da tam anlatıldığı gibi yapmıştım fakat dediğim gibi sonsuz döngü yapıyordu...:S

Neyse çok problem değil geany de yazarım kodlarımı terminalden çağırırım hem terminalde uğraşmak daha eğlenceli:d en azından kendimi birşey zannediyorum :d

heartsmagic

Pek anlayamadım. Yolunu unuttuğun dizin derken neyi kast ediyorsun? İlk mesajında verdiğin gnome-terminal yolu doğru, kısacası doğru dizini vermişsin sen. Program diğerlerinde bu şekilde çalışıyor sende çalışmıyorsa ya yeni birböceğe denk geldin ya da ortada başka bir problem var demektir.