[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu'ya 5 Kala.

Başlatan swarf, 14 Nisan 2008 - 22:04:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

swarf

Yaklaşık 10 senelik Windows tecrübemden sonra, anladım ki Linux gibisi yokmuş. Onca yıldır Windows üzerine öğrendiğim ne varsa yalanmış.

Şu anda Ubuntu 7.10 indiriyorum (yaklaşık % 40 larda) ve ben de bir Linux kullanıcısı olacağım...
Birkaç sorum olacak (forumu gezdim ama tam bir yanıt bulamadım), kısa da olsa yanıtlarsanız sevinirim.

1- Bu Linux dağıtımları Linux çekirdekleri üzerine kuruluyor sanırım(baya acemice başladım ama) 7.10 hani çekirdeğin üzerinde(böyle * bir şey yoksa es geçin :) ) ve * masaüstü programı Gnome vs. sürümü nedir?

2- Windows'u yükledikten sonra İntel Anakart için birkaç şey yüklüyordum onboard ses kartı-on board ethernet kartı vs. Ubuntu'da bunu nasıl yapacağım?

3-- Ati linux destekliyormuş onu gördüm sevindim. Ekran kartı problemim yok gibi (bu nasıl sorudur :) )

4-- Windows için bir bölüm ayıracağım ( MORPG oynamak için :) ) bunu Ubuntu yüklerken veya yükledikten sonra ayrı bir bölüm oluşturup Windows Xp'yi nasıl kurabilirim?

Teşekkür ediyorum.

Sypro

Alıntı Yap
Yaklaşık 10 senelik windows tecrübemden sonra, anladimki linux gibisi yokmus..Onca yildir islatim sistemi uzerine öğrendiğim ne varsa yalanmış...
öyle demeyin illa ki bi yerle lazım olur.
Alıntı Yap
Şu anda ubuntu 7.10 indiriyorum (( yaklaşık % 40 larda)) ve bende bi Linux kullanicisi olucam..
Bikaç sorum olacak ( forumu gezdim ama tam bi yanit bulamadim)) kisada olsa yanitlarsaniz sevinirim..
keşke 10 gün daha bekleseydiniz, stable 8.04 ile başlardınız.
Alıntı Yap
1-- bu linux dagitimlari Linux çekirdekleri üzerine kuruluyor sanirim..(( baya acemice başladim ama)) 7.10 hani cekirdegin uzerinde(( boyle bisi yoksa es gecin :) )) ve masa ustu programi Gnome vs.. surumu nedir..
Kernel version: 2.6.23.x / Gnome version: 2.20.x
Alıntı Yap
2-- windows-u yukledikten sonra İntel Anakart-i icin bi kaç şey yukluyodum onboard ses karti-on board ethernet karti vs..Ubuntu da bunu nasil yapicam..
anakart ile sıkıntı yaşamazsınız, ses kartı sorun çıkarırsa forumda anlatımlar mevcut.
Alıntı Yap
3-- Ati linux destekliyomus onu gordum sevin dim...ekran karti problemim yok gibi(( bu nasi sorudur :) ))
Nvidia da ATI de sorun çıkarmıyor doğru işlemlerin yapılması halinde.
Alıntı Yap
4-- windows icin bi bolum ayircam(( MORPG oynamak icin :) )) bunu Ubuntu yuklerken veya yukledikten sonra ayri bi bolum olusturup Windows Xp kurabilirmiyim..nasil??
mmorpg dediğiniz WoW ise, WoW ubuntu üzerinde sorunsuz çalışıyor.
Alıntı Yap
tesekkur ediyorum...
ne demek, biz teşekkür ederiz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

swarf

Ubuntu sitesinde kararlı sürüm tarihini pek göremedim. ( Çok da araştırdığım söylenemez ) o yüzden 7.10 indiriyorum. Peki yeni sürümü güncelleştiriyor mu? Yoksa indirip de mi yükleyeceğiz?

( WoW hayatım bitti, burslar yüzünden :), Rappelz şimdiki )

heartsmagic

Yükseltme yapabilirsin ancak biraz daha meşakkatli olabilir. Ufak tefek sorunlar çıkabilir vs.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raptoid

Alıntı yapılan: swarf - 14 Nisan 2008 - 22:04:45
Yaklaşık 10 senelik windows tecrübemden sonra, anladim ki linux gibisi yokmuş... Onca yıldır işletim sistemi üzerine öğrendiğim ne varsa yalanmış...
Şu anda ubuntu 7.10 indiriyorum (yaklaşık % 40 larda) ve ben de bir Linux kullanicisi olucam...
Birkaç sorum olacak ( forumu gezdim ama tam bir yanıt bulamadım.) kısa da olsa yanıtlarsanız sevinirim.

1-- Bu linux dağıtımları Linux çekirdekleri üzerine kuruluyor sanırım.(baya acemice başladım ama) 7.10 hani çekirdeğin üzerinde(böyle birşey yoksa es geçin :) ) ve masa üstü programı Gnome vs. sürümü nedir?

2-- Windows'u yükledikten sonra İntel Anakart için birkaç şey yüklüyordum onboard ses kartı-on board ethernet kartı vs. Ubuntu'da bunu nasıl yapacağım?

3-- Ati linux destekliyormuş onu gördüm sevindim. Ekran kartı problemim yok gibi (bu nasıl sorudur :) )

4-- Windows için bir bölüm ayıracağım ( MORPG oynamak için :) ) bunu Ubuntu yüklerken veya yükledikten sonra ayrı bir bölüm oluşturup Windows Xp'yi nasıl kurabilirim?

Teşekkür ediyorum.

Sorularınıza yanıt olarak..

Tavsiyem Ubuntu 8.04 Stable (KARALI SÜRÜM) ile baslamaniz. 7 gün sonra çıkıcak. http://www.ubuntu.com/getubuntu/download bu adresten download edebilir veya CD/DVD siparişi verebilirsiniz.

1- Evet bir çekirdek üzerine kuruluyor. Daha fazla bilgi için bkz. www.kernel.org Kernel versiyonu 2.6.23.x - Gnome versiyonu 2.20.x

2- Anakartınız ve üzerindeki o/b ses kartı sorunsuz fakat ses karti ile sorun yaşarsanız forumlarda bunu dile getirebilirsiniz. Ayrıca Ubuntu bildiğim kadarıyla diğer dağıtıcılara göre daha fazla driver desteği sunmakta.

3- Hayır ekran kartı probleminiz olmayacak. Yineliyorum.. herhangi bir sorunda forumlarda yada canlı destek almak için IRC de irc.freenode.net #ubuntu-tr kanalında arkadaşlar yardımcı olucaktır.

4- Tavsiyem ubuntu yüklerken windows ada yer ayırmanız ancak ubuntu kurduktan sonra iş biraz yeni kullanıcı olduğunuz için size karmaşık gelebilir bununla ilgili bilgiyi yine forumlarda bulabilirsiniz.

İyi eğlenceler..
Linux for Human Beings