[Çözüldü] Laptop trackpad yüzeyinde tapping (tıklama) çalışmamakta

Başlatan ciwans, 20 Aralık 2008 - 22:25:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ciwans

Evet arkadaşlar konu başlığında da belirttiğim gibi trackpad'in sadece imleci hareketlendirme fonksiyonu etkin. Uzun zamandır ubuntu kullanmaktayım bu sorun hep vardı. Fakat genelde mouse takıp kullanıyordum o sebeple okadar önemli bir problem değildi. Ama gerçekten mouse olmadan tıklama olmazsa olmaz. Ubuntu 8.10 kurulu. Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum. İlgili arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

heartsmagic

Dizüstü marka ve modeli ile araştırma yapılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ciwans

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2008 - 02:34:42
Dizüstü marka ve modeli ile araştırma yapılabilir.
Apple Macbook Air 1.6 kullanıyorum. Kısıtlı ingilizcemle Yabancı forumlara baktım bu markalarda pek linux kullanan yok galiba pek bir şey bulamadım. Ses problemim vardı onun içinde baya bir araştırma  yapmıştım. Sağolsun @erginemr çözmüştü problemi. Ubuntu'nun bu problemin de üstesinden gelebileceğine eminim.
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

heartsmagic

Şunu bir dene bakalım:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Şu satırları ekle:

deb http://ppa.launchpad.net/mactel-support/ubuntu intrepid main

sudo aptitude update
sudo aptitude install bcm5974-dkms

Daha sonra sistemi bir yeniden başlat bakalım. Belki X'i yeniden başlatmak işe yarayabilir fakat biz işi garantiye alalım.

ciwans

heartsmagic

ciwans

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2008 - 03:56:15
O zaman müsait bir zamanda derinlemesine şurayı incelemek gerekiyor: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=840040

Verdiğiniz bağlantıya baktım kısıtlı ingilizcemle anladığım kadarıyla sorunu tam olarak çözebilen çıkmamış. (ya da ben öyle anladım) Bir özelliği aktifleştirmişler başka bir özellik gitmiş. Ve konu baya bir uzamış. İyi olan arkadaşlar bakıp anladıklarını aktarabilirlerse çok makbule geçecek.

heartsmagic

Başlık çok uzun olduğundan ben bakamadım ve yakın bir zamanda da bakabileceğimi sanmıyorum. Hoş, biz baksak da bir şeyleri deneme imkanımız olmaz. Senin yanında bu işten anlayan birisi ile denemen gereken şeyler olabilir. Başlığı açan kişi aslında meseleyi çözmüş ancak sanırım ardından güncelleme olunca pakette sorunlar çıkmış. Müsait olduğumda göz gezdirmeye çalışırım.

ciwans

İlgin için çok teşekkürler @heartsmagic. Çözüme ulaşabilirsem ilk işim buraya aktarmak olacak.

ciwans

Bu problem Jaunty Jackalope ile çözüldü.
Bana hayırlı olsun :D

heartsmagic