Videoların fps sini nasıl öğrenebilirim?

Başlatan OKAN, 20 Aralık 2008 - 12:20:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

Kaffeine, totem gibi video oynatıcılarda fps yi nasıl öğrenebilirim? Altyazı indirmek için lazımda. :D

zeitgeist

Video dosyasının özelliklerine sağ tuşla baktığınızda çıkan sekmelerden birinde fps değeri yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Burak

Video dosyasına sağ tıklayıp özelliklere girdiğimizde görünmüyor fps ya da ben bugüne kadar defalarca baktığım halde bulamadım. Kaffeine'le de fps'yi göremedim. Totem denemedim ama SMPlayer ile fps'yi görmek çok kolay. Görüntüye sağ tıkalyıp video bilgilerine baktığınızda görebiliyorsunuz.

OKAN

Evet smplayer bu konuda gayet iyi. Ama benim bu aralar smplayer la aram iyi değil. O yüzden kullanamıyorum.

zeitgeist

OKAN

Sanırım fps oranını yuvarlayıp veriyor. :D Çünkü fps nin 23.976 olduğunu öğrendim. Başka fps oranı yoktu divxplanet' ta.

zeitgeist

Doğru. Resmini verdiğim fps oranı 23.976 fps değerine sahip bir filmden. Ancak altyazı ararken bu yeterli oluyor bana.

koenig

Arkadaşlar benim bildiğim kadarıylada çerçeve oranıdır ( Frames per Second) ve dosyaya sağtıklayınca çıkmaktadır
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Burak

.mpg uzantılı dosyalarda da .avi uzantılı dosyalarda da ben sağ tıklayıp özelliklere girdiğimde, sizdeki SES sekmesi çıkmıyor bende.

@OKAN, divxplanet'te başka fps oranı olmaması sendekinin de aynı fps'ye sahip olduğu anlamına gelmez.

koenig

Alıntı yapılan: Burak - 20 Aralık 2008 - 15:20:06
.mpg uzantılı dosyalarda da .avi uzantılı dosyalarda da ben sağ tıklayıp özelliklere girdiğimde, sizdeki SES sekmesi çıkmıyor bende.

@OKAN, divxplanet'te başka fps oranı olmaması sendekinin de aynı fps'ye sahip olduğu anlamına gelmez.
Tam olarak bilmiyorum ama gstraemer paketi yüklü olmadığından olabilirmi acaba önceden çıkıyormuydu dikkat etmedim ama gstraemer yükledikten sonra çımaya başladı bende yeni fark ettim :)

OKAN

Dosya ismi aynıydı. (Dexter - 3x09 - About Last Night.HDTV.0TV) Bu yüzden böyle düşündüm.

heartsmagic

Alıntı yapılan: OKAN - 20 Aralık 2008 - 16:03:50

Dosya ismi aynıydı. (Dexter - 3x09 - About Last Night.HDTV.0TV) Bu yüzden böyle düşündüm.

Dexter'ın o bölümünün 0TV ripi 23,976 FPS'ye sahip. Özellikler Ses/Video kısmından bakabilirsin. Sende neden çıkmıyor o sekme cidden garibime gitti.

Ancak alternatif arıyorsan:

file Dexter.S03E09.About.Last.Night.HDTV.XviD-0TV.avi | cut -f4 -d,

:)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OKAN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Aralık 2008 - 03:00:27
Alıntı yapılan: OKAN - 20 Aralık 2008 - 16:03:50

Dexter'ın o bölümünün 0TV ripi 23,976 FPS'ye sahip. Özellikler Ses/Video kısmından bakabilirsin. Sende neden çıkmıyor o sekme cidden garibime gitti.

Ancak alternatif arıyorsan:

:)

@heartsmagic, teşekkür ederim.

23.98 fps

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: koenig - 20 Aralık 2008 - 14:10:35
Arkadaşlar benim bildiğim kadarıylada çerçeve oranıdır ( Frames per Second) ve dosyaya sağtıklayınca çıkmaktadır

Bu sağ tıklama ile ulaşılan özellikler penceresi hangi pakette acaba?

koenig

8.10 İnterpid dağıtımı ama hangi paket sayesinde bu özelliği kazandım inanın farkında değilim bulduğum her paketi yükledim deneyip öğrenmek amaçlı Fakat en son burda forumda download linki verilen türkçe natilius betikleri ve gstreamer i yüklemiştim onlardan biri olabilir inanın hangi paket olduğunun farkında değilim :)

heartsmagic

Bu özellik Nautilus'a ait değil mi? Ben ona ait diye biliyorum. Sıfır kurulumda gelmiyor mu acaba bu özellik?

Burak

Ben Hardy kullanırken de yoktu şimdi de yok. Gstreamer filan da yüklü bende.

heartsmagic

İlginç bende Lapis üzerinde mevcut. Ubuntu üzerinde de olduğunu hatırlıyorum. Fazladan kurduğum bir şey olduğunu da hiç sanmıyorum. Ubuntu'ya geçtiğimde bir kurcalayayım bakayım.

hasanyılmaz

Bende de vardı her zaman. Orda birkaç çeviri eksiği gördüm ama bulamamıştım hangi paket olduğunu. Bu yüzden sordum. : )

Burak

"Ekle/Kaldır"daki "Film Oynatıcı (Gstreamer)" adlı programı yükleyince (ki kendisi Totem'dir) bu "SES" sekmesi de eklendi videoların özellikler kısmına. Ben Totem'i sevmediğimden, sistemi kurduktan sonra yaptığım ilk işlerden birisi onu kaldırmak olmuştu. Bu yüzden bilmiyordum o "SES" sekmesini.

heartsmagic

Anlaşıldı o zaman, esas oğlanımız Totem :D

Çağlar

Ben onu orjinal özellik sanıyodum bir de o kadar hava atmıştım millete zamanında :)
We got a badass over here!

TurKuaZ

Alıntı yapılan: zeitgeist - 20 Aralık 2008 - 13:56:35
[IMG]http://img34.picoodle.com/img/img34/3/12/20/t_EkranGrnts8m_551474c.png[/img]

Ekran çerçeve oranı fps değil mi, yoksa ben mi yanlış biliyorum?
Alıntı yapılan: koenig - 20 Aralık 2008 - 14:10:35

( Frames per Second) FPS = videoda saniye başına düşen kare sayısıdır.
altyazı ve FPS uyumlu olmazsa genelde sorun oluyor. Çünkü, altyazılar ya zaman'a göre yapılıyor yada  film karelerine göre yazılıyor  örneğin ;
25 fps için yazılan altyazı 23.967 de kullanılırsa saniye başına yaklaşık 1 fps yani 1 kare kayar yani yaklaşık 1 dakikada 2,4 sn uyumsuzluk olur 10 dk da 24 sn filim bitene kadar bu katlanarak devam eder ve hiçbişey anlaşılmaz.

terrarin

VLC 'de durum şöyle:
1-Film oynarken sağ bas,
2-Çıkan menüde;
Çeşitli --> Medya Bilgisi
3-Gelen Panelde;
Advanced Information bölmesine tıkla.
4-Çerçeve oranının karşısında yazan değer izlemekte olduğun videonun fps'dir.
Öğreniyorum..

Heisenberg

beyler bana şu torrent sitelerinde her torrentin açıklama kısmının altında yer alan alandaki kayar sütun halinde verilen codec bilgisinden tutunda fps ye kadar avi mi mkv bir çok bilgiyi veren ve windowsda "medya bilgisi" olarak tanımlanan bilgiler lazım bunları nasıl alırım vlcyi denedim olmuyor aynı zamanda çözümünüz o bilgilerin kopyalanıp yapıştırılabilir şeklinde vermesi gerek. Teşekkürler

arkadaşlar media info diye bir program var her os için sürümü var aşağıdaki linkten indirdim ancak yazılım kaynakları hata veriyor:

"Bağomlılık sağlanamadı:libmediainfo0(>=0.7.52)" şeklinde hata veriyor program linki budur:

http://sourceforge.net/projects/mediainfo/files/binary/mediainfo-gui/0.7.52/mediainfo-gui_0.7.52-1_i386.Debian_5.deb/download
ALLES WAR DIE SEKTE !