[Arşiv]Kurulu sistemin yedeğini nasıl alabilirim?

Başlatan eromess, 14 Nisan 2008 - 17:02:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eromess

Arkadaşlar sistemi yeni kurdum tüm güncellemeleri yaptım ve bana gerekli uygulamaları da ekledim.Şimdi bu sistemi gerektiğinde başka bir bilgisayara kurabilmek için bir live cd veya dvd halinde nasıl oluştururum? Ya da mümkün mü? Teşekkürler.

Daha önce  <kendi dağıtımımızı nasıl yaparız?> konusu var (Live cd diye aratmıştım ikinci konu olmasın diye , sonradan farkettim )ama ilgili link İngilizce ve çok fazla * bir şey anlamadım açıkcası.

Sypro

Apt ON CD gibi bir yazılımla sistemdeki paketlerin yedeğini alıp daha sonra kuracağınız bir sisteme aktarabilirsiniz. daha işlevsel olabilir.

ya da acronis ture image veya norton ghost gibi yazılımlar ile hdd'nin tümden yedeğini alabilirsiniz. bu pek de zahmetsiz olmaz. sanıyorum ki ikisi için de windows ortamı gerekli (sanıyorum; çünkü ikisine de verecek param olmadı hiç :( ), hdd'nin tamamın yedekleyeceğiniz için bir o kadar boş yere ihtiyacınız var ve en önemlisi sadece aynı marka/model hdd üzerine yeniden kurulum yaptığınızda %100 performans alabiliyorsunuz.

diğer konuyu diğer başlık altında tartışalım.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

dd diye sihirli bir komut var. Tüm diskin (veya bir bölümün) yedeğini alır, istediğiniz yere tekrar çakar. Fakat bu olay aynı donanıma sahip makinelerde uygulanır, diğer türlü zaten bir anlamı kalmıyor. Eğer senin istediğin kendi ayarlarımla bir kurulabilir çalışan iso yapayım ise onu biraz araştırmak lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

potasyumsiyanur

windows için geçerli olan durumlardan birisi acronis true image yazılımı sanırım :( yakınlarda baktım da ben mi göremedim:S
eğer hardiskinizin markası maxtor veya seagate ise bu yazılımı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.(bknz:seagate sitesinde discwizard tool uygulamasına)
seagate in sitesine baktığımda linux için destek göremedim sanırım ingilizcesi iyi olan birisi konuyu araştırırsa yararlı bir program geçebilir linux kullanıcılarının eline:)
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

Sypro

http://www.remastersys.klikit.org/  böyle bir şey buldum. kullanıp sonuç yazmak için zamana ihtiyacım var ama..

açıklama yeterli şimdilik:

Alıntı YapWhat is remastersys?
   Remastersys is a tool that can be used to do 2 things with an existing Klikit or Ubuntu or derivative installation.

• It can make a full system backup including personal data to a live cd or dvd that you can use anywhere and install.
  • It can make a distributable copy you can share with friends.  This will not have any of your personal user data in it.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eromess

Bende şunu buldum:pclos

xwes

remastersys dediğin işi mükemmel yapıyor, üstelik kullanmak çocuk oyuncağı

Felâsife

Alıntı yapılan: potasyumsiyanur - 14 Nisan 2008 - 23:50:59
eğer hardiskinizin markası maxtor veya seagate ise bu yazılımı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.(bknz:seagate sitesinde discwizard tool uygulamasına)
Ben aylardır Seagate ile kullanıyorum discwizard'ı
Aslın da herşeyiyle bildiğimiz Acronis,tek farkı başka disklere olmuyor.
Programı kurup boot CD aldıktan sonra,artık programa da gerek kalmıyor.
Severek ve gönül rahatlığıyla kullanıyorum discwizard'ı

Bu arada başka marka diski olanlar da üzülmesin Doctus kampanyalar bölümün de haberi verilen
Acronis True İmage 8 Personal
ve
Paragon hard disk manager-8 var.

Bu programlar Linux dosya sistemlerini desteklemekle beraber bir de Linux'a kurulabilseler çok daha iyi olacak.
Zamanla onlar da olur elbet.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

maxspacemax

Bu konuda PclixuOS birkaç tıklama ile sistemi live cd olarak yedekleyebilir

Le0n

Alıntı yapılan: Sypro - 14 Nisan 2008 - 18:10:20
Apt ON CD gibi bir yazılımla sistemdeki paketlerin yedeğini alıp daha sonra kuracağınız bir sisteme aktarabilirsiniz. daha işlevsel olabilir.

ya da acronis ture image veya norton ghost gibi yazılımlar ile hdd'nin tümden yedeğini alabilirsiniz. bu pek de zahmetsiz olmaz. sanıyorum ki ikisi için de windows ortamı gerekli (sanıyorum; çünkü ikisine de verecek param olmadı hiç :( ), hdd'nin tamamın yedekleyeceğiniz için bir o kadar boş yere ihtiyacınız var ve en önemlisi sadece aynı marka/model hdd üzerine yeniden kurulum yaptığınızda %100 performans alabiliyorsunuz.

diğer konuyu diğer başlık altında tartışalım.
Ghost programını kullandım hatta linux imajı bile almıştım ama başka makinaya atıp çalışıp çalışmadığını denemedim. bu tür programlarla yedeği alabilir ama live cd yapamazsınız ve aldığınız yedek sadece imajını aldığınız pcde çalışır. farklı konfigurasyonlarda driverler farklı olduğu için çakılır.
ghost için windows başlangıç diski ve 1.3 mblık ghost.exe'sini çalıştırabileceğiniz bi ortam yeterli. imaj fat yada ntfs ortama alınıp yine aynı disk formatlı partitionlardan geri yüklenebilir.  isterseniz cd yada dvdye de yazabilirsiniz, ama bu sefer başlangıç diskinizde cd desteğide olması lazzım
sudo apt-get purge windows