Raid HDD / oylum?

Başlatan teneke, 18 Aralık 2008 - 20:09:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teneke

Merhabalar.
HDD raıd / oylum ayarları konusunda bilgisi olan arkadaşlar bu ayarların nasıl yapıldıgı konusunda bilği verirmisiniz.

casberg

Bunu bende denemek istiyorum örneğin ;
4 sata diskim var ve hepsini tek disk yaptıktan sonra bölümlendirmek ve içlerinde farklı işletim sistemlerini açmak istiyorum..

Aslında bunu daha önce çok defa denemeyi düşündüm ama cesaret edemedim biliyorum ki bu işlem sırasında birbirini desteklemeyen işletim sistemleri beni çok yoracaktı...

Deneyen arkadaşlar lütfen buraya fikirlerini sunsun(garip bi kelime oldu ama anladın sen..!) :D

1.Bu arada hala hazırda bir problemim daha var...Hem bu arada tam olarak ne yapmak istediğimide açıklamış olurum sanırım...;

Benim evimdeki bilgisayarlardan ikisi sadece oyun oynamaya yarıyo..bunlardan birisinin diskini Windows işletim sisteminden raid olarak ayarlayıp formatladım(performansı artırmak için)..yani makinada 3 disk var birisinin içinde(raid olmayan) Windows XP SP3,Ubuntu 8.10 x86_64,OpenSuse 11,MacOSx Leopard ve Solaris 10 var...Diğer ikisinide Windows tan raid olarak birleştirip formatladım...İçinede sadece oyunlarımı yükledim...Performans çok gözle görülecek kadar olmasada ilerleme kaydetti...

Fakat diğer işletim sistemlerinin hiçbirisi oyun diskini görmüyo...Bu diskleri (malumunuz burası ubuntu formu :D) ubuntudan göstermem mümkünmüdür..?

2.İlk cümlemde sorduğum şeklede çevirmem mümkünmüdür...? İşletim sistemlerinin tamamının kalması şart değil...Windows ve Ubuntu ile birlikte;

Örnek : 4 disk raid(toplam 1 TB), Partition 1 Windows XP (20 GB),Partition 2 Ubuntu(20GB) ve Partition 3 Oyunlar veya Back-up vs. (980 GB) Diskleri olarak...Sorunsuz bir şekilde her iki işletim sistemindende kullanabilirmiyim...?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

Alıntı yapılan: casberg - 25 Aralık 2008 - 15:48:40
Bunu bende denemek istiyorum örneğin ;
4 sata diskim var ve hepsini tek disk yaptıktan sonra bölümlendirmek ve içlerinde farklı işletim sistemlerini açmak istiyorum..

Bu pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. İşletim sistem/sistemlerinizi raid lenmiş tek bir diske kurmanız halinde herhangi bir aksilikte tüm sistem/sistemleriniz zarar görür. Her ne kadar siz bölümlere ayrılmış sürücüler görseniz de  aslında tüm veriler raid işlemi uyguladığınız her bir diske paylaşılarak yazılmaktadır. Bunun yanı sıra raid işlemi yapmak için seçeceğiniz disklerin okuma yazma hızları, kapasiteleri hatta marka ve modelleri bile raid in sağlıklı olmasını etkileyen faktörlerdir. Bilgisayar bileşenlerinden en yavaş çalışanı disklerdir ancak işletim sistemini kuracağınız bir diske raid işlemi uygulamanın özellikle önemli belgeler söz konusu olduğunda faydalı olmadığı sıkça söylenir. Bu yüzden raid işlemin raid0, raid5 v.d. gibi farklı yöntemleri vardır. Bence işletim sistem/sistemlerinizi sağlıklı tek bir diskte, oyunlar v.b gibi diskin yoğun olarak yükleme, işleme halinde olduğu uygulamaları raid lenmiş disk/disklerde bulundurmanızda fayda var. Ancak işletim sistem/sistemlerim de raid uygulanmış diskte olsun diyorsanız internetten raid dökümanlarını incelemenizde fayda var, böylece yapılan işlemleri yansı olarak diğer disklere uygulayan yedeklemeli raid yöntemini daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz.

1.Bu arada hala hazırda bir problemim daha var...Hem bu arada tam olarak ne yapmak istediğimide açıklamış olurum sanırım...;

Benim evimdeki bilgisayarlardan ikisi sadece oyun oynamaya yarıyo..bunlardan birisinin diskini Windows işletim sisteminden raid olarak ayarlayıp formatladım(performansı artırmak için)..yani makinada 3 disk var birisinin içinde(raid olmayan) Windows XP SP3,Ubuntu 8.10 x86_64,OpenSuse 11,MacOSx Leopard ve Solaris 10 var...Diğer ikisinide Windows tan raid olarak birleştirip formatladım...İçinede sadece oyunlarımı yükledim...Performans çok gözle görülecek kadar olmasada ilerleme kaydetti...

En sağlıklı raid işlemini yapmışsınız bence. Performansın özellikle oyunlar söz konusu olduğunda gözle görülecek kadar artmış olması gerekiyor. Genelde raid yöntemiyle özellikle oyunlarda %30-50 yi bulan hız farkları gözlenir.

Fakat diğer işletim sistemlerinin hiçbirisi oyun diskini görmüyo...Bu diskleri (malumunuz burası ubuntu formu :D) ubuntudan göstermem mümkünmüdür..?

Forumda sıkça bahsi geçen ntfs-config uygulaması ya da disk bağlama komutlarıyla oyunların bulunduğu diski rahatlıkla görebilmeniz gerekiyor; disklerin raid lenmiş olmasının bu hususta bir engel teşkil edeceğini sanmıyorum. Forumdaki yöntemleri denemiş miydiniz?

2.İlk cümlemde sorduğum şeklede çevirmem mümkünmüdür...? İşletim sistemlerinin tamamının kalması şart değil...Windows ve Ubuntu ile birlikte;

Örnek : 4 disk raid(toplam 1 TB), Partition 1 Windows XP (20 GB),Partition 2 Ubuntu(20GB) ve Partition 3 Oyunlar veya Back-up vs. (980 GB) Diskleri olarak...Sorunsuz bir şekilde her iki işletim sistemindende kullanabilirmiyim...?

Kişisel fikrim bu yöntemin işletim sistem/sistemleri söz konusu olduğunda pek güvenilir olmadığıdır. Değeri tartışılır tecrübelerim raid uygulanmış disklerde kurulan işletim sistemlerinin sıkça çöktüğünü gösterdi ayrıca sisteme kazandırdığı aman aman bir hız da yok.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles