vlc player den başka hiçbir medaya oynatıcıdan ses gelmiyor

Başlatan goldfinger, 17 Aralık 2008 - 21:17:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

goldfinger

benim sorunum biraz ilginç vlc playaer dışında diğer medya oynatıcılardan ses duyamıyorum mp3 yada diğer ses dosyalarını Rhythmbox ve film oynatıcıda açıyorum şarkıyı çalıyor fakat ses çıkmıyor aynı sorun firefox ta videolari izlerken ve ubuntu ile gelen oyunlar da oluyor restricted packages kurdum sorun çözüldü pc yi kapattım ertesi gün pc açtığımda yine aynı sorun devam ediyor ubutu yu açarken oturum açma sesini ve donanım testindeki ses sınaması gayet sorunsuz duyuluyor fakat vlc player dışında diğer medya oynatıcılardan ses gelmiyor forumda konuyu baya bi araştırdım ses ayrlarını kurcaladım ama bitürlü işin içinden çıkamadım iki gündür tırmalayıp duruyorum

heartsmagic

Sistem genelinde ses sistemi ne?
Ses çıkmayan uygulamalar hangi sistemi kullanıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

goldfinger

sistem genelinde ses sistemi HDA ATISB(Alsa mixser) vlc player de seçili ses sistemi varsayılan ayar görünüyordu ben bunu HDA ATISB(Alsa mixser) yaptım sorunsuz bişekilde sesleri çaldı film oynatıcı ve rhytmbox müzik çalar bu uygulamalar da vlc deki gibi bi ayar bulamadım sesle ilgili ayarlarda sadece steryo 4kanallı,4.1,5.0,5.1,AC3 Passthorugh gibi ayarlar var bunları da tek tek dendim bi sonuç alamdım

heartsmagic

Sistem genelini Alsa yerine PulseAudio olarak değiştirip dener misin?

goldfinger

sistem genelini pulse yapınca programlar yanıt vermiyor ama vlc player hiçbir şekilde sorun çıkarmadan çalışıyor

heartsmagic

goldfinger

Felâsife

Sisteminiz de 2 tane ses kartı olabilir mi?
Hem tümleşik hemde PCI kart yuvasına takılı olan.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

goldfinger

Felâsife

Eğer 2 tane olsaydı şöyle olabilirdi belki, yani Medya oynatıcıların bazısı pasif olan ses kartınızı görebilirlerdi,
O yüzden çalıyor gibi görünür ama ses çıkmazdı.
veya VLC aktif olan ses kartınızı görüyor da ondan dolayı ses çıkabilir derdim ama tv kartına bir şey diyemeyeceğim.

Eğer size zor gelmeyecekse, birde tv kartını çıkarıp öyle dener misiniz?

goldfinger

bi deneyim bakayım
anakartta 6 kanal ses çıkışı var windowsta her çıkış serbestce yapılandırılabiliyor benzer bişey
ubuntu da mümkünmü bilmiyorum bide hoparlörü farklı çıkışlara takmayı denyecem 

Felâsife

Alıntı yapılan: goldfinger - 19 Aralık 2008 - 23:04:28
bi deneyim bakayım
anakartta 6 kanal ses çıkışı var windowsta her çıkış serbestce yapılandırılabiliyor benzer bişey
ubuntu da mümkünmü bilmiyorum bide hoparlörü farklı çıkışlara takmayı denyecem 
Tamam bir deneyin bakalım.

Dediğiniz 6 kanal ses olayı Pulseaudio ile mümkün, forumda ayarları ve kurulumuda vardı zaten, örneğin kartınız 5+1 se ilgili yerde ki conf dosyasında ki ayarı 6 yapıyorsunuz oluyor.
Bunuda arada hatırlatmış olalım :)

goldfinger

Felâsife

Alıntı yapılan: goldfinger - 20 Aralık 2008 - 19:59:21
tv kartını da çıkarıp denedim sonuç yine aynı

Tüh, sizede zahmet verdik ama bir sonuç çıkmamış.
Bu arada ses kartınızın modelini da eklerseniz, iyi olur aslında.
Olay beni aşıyor maalesef,. :(
sudo  lspci |  grep audio

goldfinger

ses kartımın modeli
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 14)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
aslında pek de önemli bi sorun değil ama kafama takıldı vlc de herşey sorunsuz diğer programalrda ses yok garip bi durum aslında bide vlc yi kaldırıp deneyim beki çakışma yapıyordur

zeitgeist

http://www.automaticable.com/2008-05-28/how-to-enable-surround-sound-on-ubuntu-hardy/

Bu sayfada 5+1 ses sistemi için Ubuntu Hardy yapılandırma ayarları var. Sorununuz doğrudan 5+1 ses yapılandırmayla ilgili olmasa da, konu içinde bahsedilen ayarlar, sorununuzla ilgili olabilecek farklı unsurları değerlendirmenizde yardımcı olacaktır sanırım.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

goldfinger

Alıntı yapılan: zeitgeist - 20 Aralık 2008 - 21:45:56
http://www.automaticable.com/2008-05-28/how-to-enable-surround-sound-on-ubuntu-hardy/

Bu sayfada 5+1 ses sistemi için Ubuntu Hardy yapılandırma ayarları var. Sorununuz doğrudan 5+1 ses yapılandırmayla ilgili olmasa da, konu içinde bahsedilen ayarlar, sorununuzla ilgili olabilecek farklı unsurları değerlendirmenizde yardımcı olacaktır sanırım.
benim sorunum  5+1 le değil benim sorunum vlc playerden başka medya onatıcılar dan sesleri duyamamak yani vlc de hersey normal diğer oynatıcılar da ses çalınıyor görünüyor ama hoparlörden hiç ses gelmiyor donanımsal olarak her şey yerli yerinde

zeitgeist

Alıntı yapılan: goldfinger - 20 Aralık 2008 - 22:25:35
benim sorunum  5+1 le değil benim sorunum vlc playerden başka medya onatıcılar dan sesleri duyamamak yani vlc de hersey normal diğer oynatıcılar da ses çalınıyor görünüyor ama hoparlörden hiç ses gelmiyor donanımsal olarak her şey yerli yerinde

Sorununuzun 5+1 ses sistemi olmadığını biliyorum, bir önceki mesajımda açıkça belirttim.

Verdiğim linkte sadece 5+1 ses yapılandırması yok aynı zamanda Alsa Mixer ayarları resimli olarak anlatılmış sayfa sonlarına doğru. Ubuntu' da volume simgesine sağ tılayarak ses seçeneklerinde ve cihazlarında yapılabilecek ayarlar da gösterilmiş. Ses sisteminiz sorgulayabileceğiniz komutlar da var. Sorununuzun donanımsal olmadığını düşündüğümden ses ayarlarıyla ilgili seçenekleri kontrol etmek gerekiyor. Eğer bahsedilen ayarlarda değişiklik yaparak sorunu çözemezseniz en azında bir ihtimal daha elenmiş dolayısıyla sorunu saptamak için bir adım daha atılmış olur.  Sizinkine benzer bir sorun yaşadım (mp3 lerimden ses gelmiyordu) ve verdiğim linkteki ayarları kurcalarken sorunu çözdüm.(Lfe sekmesi kapalıydı açtım) Bazen ufak bir detay gözden kaçabiliyor. Sorununuzla doğrudan ilgili olmasa da bu linki tavsiye etmemin nedeni/nedenleri bunlardı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

goldfinger

Alıntı YapSorununuzun 5+1 ses sistemi olmadığını biliyorum, bir önceki mesajımda açıkça belirttim.
verdiğin linkteki sayfayıda inceledim ayarları yeniden kontrol ettim gerekli yerlerde düzeltmeler yaptım sonuç değişmedi 

goldfinger

Alıntı yapılan: erginemr - 22 Aralık 2008 - 17:44:32
Bir de şu iki başlığa bakın:
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4080.0.html
http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5274.msg59467.html#msg59467
options snd-hda-intel model=laptop enable=1 index=0
# 5Dex.5AMyaH9p+FC:SBx00 Azalia
alias snd-card-0 snd-hda-intel

verdiğiniz linkte yukardaki komutu /etc/modprobe.d/sound altına ekleyince sorunun çözüldüğünden bahsedilmiş bende bu komutu uyguladım fakat sonuç değişmedi yalnız bu komut üzerinde kendi Pc me göre değişiklik yapmam gerekirmi kullandığımız ses kartları aynı  benim Pc m de Tv kartı ve Dvr kartı var bunların etkisi olurmu bilmiyorum bahsettiğim kartları da çıkarıp denedim     

erginemr

Yalnız ikinci başlıkta, bu satırların /etc/modprobe.d/alsa-base dosyasına yazılması gerektiğinden bahsedilmiş.

Bu kartların ses kartının çalışmasını etkileyeceğini zannetmiyorum. Genelde ikinci bir on-board ses kartı varsa sorun çıkar.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

goldfinger

garafatma

belki saçma olabilir ama

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

komutuyla gerekli codecleri vs.. kurmayı denermisin? bildiğim kadarıyla vlc kendi codeclerini kuruyor, ama diğerleri için ubuntu ilk kurulduktan sonra bu paketleri yüklemen gerekiyor.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010