ubuntuyu xp ye gömmek ?

Başlatan platonix, 17 Aralık 2008 - 01:10:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

selam
arkadaslar bisey ilgimi cekti !
ubuntu cd sini xp calisirken denedim ve cikan pencere ilgimi cekti orta secenekte soyle yaziyordu xp icine gömulu ubuntu ?

oyle bisey yaziyodu bu nedir ?

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

bytan

Wubi ile ubuntu, windows içerisine kurulabiliyor. Sıradan bir program kurup kaldırır gibi bu işlem gerçekleştiriliyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

platonix

Alıntı yapılan: bytan - 17 Aralık 2008 - 01:27:41
Wubi ile ubuntu, windows içerisine kurulabiliyor. Sıradan bir program kurup kaldırır gibi bu işlem gerçekleştiriliyor.
evet arastirdim bende simdi guzel bisewymis deniyicem bide win icine kurayimmondanasil oluyo bi bakim

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: platonix - 17 Aralık 2008 - 01:45:56
Alıntı yapılan: bytan - 17 Aralık 2008 - 01:27:41
evet arastirdim bende simdi guzel bisewymis deniyicem bide win icine kurayimmondanasil oluyo bi bakim

Windows içinde kurulmuyor. Windows açıkken Windows üzerinden kurulumu gerçekleştirebilirsiniz diyor.

xwes

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 17 Aralık 2008 - 07:19:56
Windows içinde kurulmuyor. Windows açıkken Windows üzerinden kurulumu gerçekleştirebilirsiniz diyor.
?

platonix

Alıntı yapılan: xwes - 17 Aralık 2008 - 08:30:53
Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 17 Aralık 2008 - 07:19:56
?
yani vin xp kullanirken o arada ubuntuyu boot etmeye gerek duymadan baska bir hdd bolumune kurabiliyon
benim anladigim bu

erginemr

Bir anlamda Windows içine kuruluyor sayılır. Zira, diski bölmek yerine, Windows disklerinden biri altında Ubuntu klasörü oluşturarak bütün sistemi aslında çok büyük bir dosya olan sanal bir dosya sistemi içine kuruyor.

Wubi hakkında daha fazla bilgi için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3155.0

xwes

Ben de oyle biliyorum. Yani resmen içine gomulu oluyor. Sanal makina gibi ya da sadece siradan bir program kurar gibi. Yoksa windows açikken başka bir hdd bolumune gerçek bir ubuntu kurmak degil.

bytan

Alıntı Yap
How does Wubi work?

Wubi adds an entry to the Windows boot menu which allows you to run Linux. Ubuntu is installed within a file in the Windows file system (c:\ubuntu\disks\root.disk), this file is seen by Linux as a real hard disk.
http://wubi-installer.org/faq.php

İlave olarak, Windows içerisinde Program Ekle/Kaldır yoluyla veya aşağıda anlatıldığı gibi el ile kaldırma işlemi gerçekleştirilebilir:

Alıntı Yap
How do I manually uninstall Wubi?

Remove C:\ubuntu and C:\wubildr*.

In Windows XP you need to edit C:\boot.ini and delete the Ubuntu/Wubi line. For Vista, you can use EasyBCD to edit the boot menu. Alternatively you can modify the boot menu via control_panel > system > advanced > startup_and_recovery and pressing "Edit". For Windows 98 you have to edit C:\config.sys, and remove the Wubi block.

To remove Wubi from the add/remove list, delete the registry key: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall\Wubi
https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide#Uninstallation

Bahsi geçtiği gibi, windows içerisinden bir yükleyici ile, hdd bölümlendirilerek yapılan gerçek bir ubuntu kurulumu değil.

PF @ ST

Gimp Uzmanı

Windows içinde bir klasör içine kuruluyor. Program ekle/kaldır'dan kaldırabiliyorsunuz. Kurulumu kolay FAT32 veya NTFS üzerine kurulabiliyor. Aslında gerçek bir kuulum ama sanal bir disk üzerinden çalıştırıyorsunuz. Ubuntu'yu ilk defa denemek için ideal.