Arama yapamıyorum

Başlatan esrama, 16 Aralık 2008 - 22:07:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntuda herhangi bir klasör açıyorum. Gizli dosyaları göster yaptıktan sonra arama yapıyorum fakat aradığım kelimeyi içeren klasör olmasına rağmen sonuçların arasında çıkmıyor. Örneğin pidgin loglarını silmek için /home/user a girdim. /home/user/.xxx/logs  içerisinde loglar saklanıyor. Ben /home/user teyken search kısmına tıkladım ve log yazdım. Aramayı yaptım, logs klasörü çıkmadı. Sonra kendi elimle logs klasörüne girdim ve loglarımı sildim :(

heartsmagic

Sanırım bu bir Nautilus eksiği zira gnome-search-tool ile iyi anlaşamıyor gibi. Ben de baktım da seçenek göremedim orada. Eğer alternatif arıyorsan gnome-search-tool'u aç (Yerler-Dosya Ara), sağ tarafta seçenek ekleyebilirsin. Orada gizli dizin/dosyaları gösterme özelliği var.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

Böyle bir şey olabileceğini hiç tahmin etmezdim :(
ilginç olan bir durum var: Birçok arama yaptım, hataların hepsi sistem dosyaları içinde oluyor. Yani benim sonradan eklediğim belgelerde aramaları sorunsuz yapabiliyorum. Tüm hataların sistem dosyalarında olması ilginç.... Artık diğer alternatifleri denerim heralde ....

heartsmagic

Hangi hatalar?

Arama konusunda alternatif çok. Araştırırsan birçok kullanışlı yol bulabilirsin. Ben hâlâ emektar find ve locate'i kullanırım :)
Ancak güzel arayüzü olan programlar da var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3148.0.html başlığında da aynı şeyi söylemiştim :D
Ayrıca o başlıkta @erginemr'in bahsettiği Catfish de güzel bir programdır.

erginemr

ebubekirs

locate, locate, locate :) Bir komut bu kadar mı sevimli olur, şak diye bulur aradığını :D
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

erginemr

Alıntı yapılan: ebubekirs - 18 Aralık 2008 - 08:47:13
locate, locate, locate :) Bir komut bu kadar mı sevimli olur, şak diye bulur aradığını :D

Yalnız genel bilgi olarak; aranacak dosyalar yeni oluşturuldu ise, önce locate'in veritabanını aşağıdaki komutla güncellemek gerekiyor:
sudo updatedb

esrama

heartsmagic hata dediğim eksik (bulunamayan,oysa varolan) dosyalar..:) extra program yüklemek istemiyorum. Yüklesemde anlık arama yapabilen program yüklerim.ondada sürekli hdd deki dosyaları güncellemek gerekiyor . gerçi onu otomatik arkaplanda yapıyor ama bazen uzun sürebiliyor.ben bununla ilgili sorunlar yaşamıştım... ama alternatiflerinizi yüklemeyi ileride deneyeceğim.... teşekkürler!

heartsmagic

Ben de zaten ilk cevabımda bir Nautilus eksiği olduğunu belirtmiştim.
Ayrıca fazladan programa gerek yok. Yine ilk iletimde söylediğim gibi Yerler-Dosya Ara isteğini karşılayacaktır.