UYAP : Ulusal Yargı Ağı Projesi ve Avukat Portal E İmza Giriş Sorunu

Başlatan arkhon, 15 Aralık 2008 - 17:56:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arkhon

Avukat Portal'a elektronik imza ile giriş mecburiyeti getirildiğinden bizde bağlı olduğumuz baronun anlaştığı e-tuğra şirketinden elektronik imza satın aldık ama akıllı kart ve cd elimize geçtiğinde sadece WİNDOWS kurulum desteği olduğunu gördük...

Prensip olarak 3 yıldır bilgisayarımda windows kurmadım kullanmadım. Önce pardus sonra da ubuntu ile tüm ihtiyaçlarımı karşıladım ve hiç windowsun eksikliğini hissetmedim taa ki bugüne kadar. Becereksiz bir bilgisayar kullanıcısı değilim zaten linux kullanan biri de bilgisayarlar konusunda bilgisiz olamaz diye düşünüyorum aklıma gelen yolları denedim ama e imza ubuntuya nasıl kurulur nasıl çalışır anlamadım çözemedim. Tabi gereğini de yapıp şirkete eposta ile durumu bildirip derhal linux kurulum desteği eklenmesini de istedim.

Bana gönderilen CD wine ile otomatik çalıştırılınca ortaya şöyle bir görüntü çıktı

[IMG]http://img246.imageshack.us/img246/5127/5773oc7.th.jpg[/img]

Wine ile İD kurulumunu yaptım oldu java da kuruldu ancak akıllı kart okuyucumu (ACS Kart Okuyucusu) bir türlü kuramadım. Bana ve e-imza kullanmak zorunda olan linux severleri windowsa mahkum etmeyecek bir BABAYİĞİT in yardımını bekliyorum.

Unutmadan ekleyeyim GİRİŞ yapmaya çalıştığımda bana başka bir tarayıcı ile giriş yapmaya çalıştığımı ve diğer tarayıcıyı kapatmam gerektiği şeklinde abuk bir mesaj ile tarayıcı pencerelerim kapanıyor

Tek istediğim Avukat Portal başarılı giriş yapabilmek ve dava dosyalarıma erişip içeriğini görebilmek şimdiden herkese teşekkür ederim.

// İmaj küçültüldü ve konu başlığı düzenlendi.

heartsmagic

Peşinen belirteyim, konuda bahsedilen soruna yardımcı olamıyorum zira hiç uğraşmadığım bir alan. Fakat şunu biliyorum ki önümüzdeki senelerde bu e-imza/m-imza olayı için ciddi anlamda desteğe ihtiyacımız olacak. Bu kavramlara bile yeni yeni alışıyorken nasıl Linux üzerinden destek alacağız şu an ben de bilmiyorum. Ancak bildiğim o ki eğer destek alamazsak ciddi bir sıkıntı içerisine gireceğiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Felâsife

Bende GİRİŞ dediğiniz linke Opera10 beta ile giriş yaptım önce sözleşmeyi kabul etmemi istesi, kabul ettim, adından sayfa böyle görüntülendi kod'ları girdim "enter" dedim sonrada böyle dedi. :)
Yasal olmayan bir yol ile UYAP Avukat Portala giriş yapmaya çalıştınız. IP bilginiz sistem yöneticilerine bildirildi.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

arkhon

sanırım ellerinizi başınızın üstüne götürüp yere yatmanız ve polisi beklemeniz gerekiyor üzgünüm.
entere basmak yerine giriş yazan yere tıklamanız gerekiyordu bu yasadışı eyleminiz çok üzücü ama kural kuraldır.

Bana dün on kez bildirdi bu yazıyı ve şuan en çok arananlar listesinde olabilirm

arkhon

Dün ne yazıkki windows kurmak zorunda kaldım e imza sorununuda bu şekilde aşmış olmaktan utanç duyuyorum

umutubuntu

Bu sizin değil dünyada Windows dışında aklınca başka işletim sistemi olmadığını düşünenlerin utancıdır.

tasy

bu sorunun çözümü olarak, virtualbox ile xp yükleyip sadece bu amaç uğruna xpyi kullanabilirsiniz yani ben olsaydım öyle yapardım. Tekrar xp için partition harcamazdım... Birde wine aracılığı ile ie6 yada yükleniosa (hiç denemedim) ie7 yükleyerek denemekte fayda olacağını düşünüyorum.

esrama

virtualbox ile rahat bir şekilde diğer işletim sistemleri kullanılabiliyormu? Kurulumu zormu  ? Daha hiç denemdim :( vista, xp kurlursa baya bir kasmazmı ? mesela windows haricinde fedora gibi diğer linux dağıtımlarını da kurabilirmiyim ?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: esrama - 16 Aralık 2008 - 13:08:39
virtualbox ile rahat bir şekilde diğer işletim sistemleri kullanılabiliyormu? Kurulumu zormu  ? Daha hiç denemdim :( vista, xp kurlursa baya bir kasmazmı ? mesela windows haricinde fedora gibi diğer linux dağıtımlarını da kurabilirmiyim ?

Hiç kurmadım ama bildiğim kadarıyla söyleyeyim. Virtualbox ve bir kaç yazılım daha var. Bunlar aracılığı ile windows dahil birçok işletim sistemini kurabilirsin. -birçok linux dağıtımı buna dahil(belki de hepsi)- Kurulumu zor mudur, bilemiyorum ama yakında deneyeceğim. Forumda virtualbox ile yeni işletim sistemi kurmak adına bir konu vardı diye hatırlıyorum ve sizi aramaya davet ediyorum. ;)

advocate

Selamlar, eskiden Ubuntu kullanmıştım fakat şu an için Pardus kullanıyorum.
Ben de yaklaşık bir ay önce  e-imza aldım, fakat kart okuyucumu Pardus'ta tanıtamadım.
O yüzden mecburen windows ile giriş yapıyorum. 
Satın aldığım şirket ile de görüştüm, şimdilik linux sistemler için bir çalışma olmadığı söylediler.
Acaba virtualbox ile deneyen arkadaşımız oldu mu? Çünkü bildiğim kadarıyla virtualbox'ta usb'leri tanıma sorunu vardı bildiğim kadarıyla.

advocate

14 Ocakta yardığım cevaptan bu yana Pardus forumlarından aldığım yardım ile akıllı kart okuyucumu Pardus'a tanıttım.
Benim kullandığım e-güven'in kart okuyucusu için gelen cd'de windows için driver var. Ancak linux için driver da bulunmakta.
Tam burada: http://www.acs.com.hk/drivers-manual.php?driver=ACR38

Ben kurdum ve akıllı kart okuyucumu tanıdı ancak wine ile kurdum "token yönetim aracı"nda halen e-imza'mı görememekteyim.
Yani sorun tam olarak çözülmüş değil ancak bunu kendim için bir ilerleme görmekteyim ve bu konuda çalışmaya devam ediyorum,
Ubuntu kullanan arkadaşlara da yardımı olur düşüncesi ile paylaşmak istedim.

[IMG]http://img225.yukle.tc/thumbs/2086e-imza.png[/img]

[IMG]http://img224.yukle.tc/images/6715e-imza1.png[/img]

Not: Resim boyutu düzenlenmiştir.

heartsmagic

Kartın Linux sürücüsü olması bile sevindirici. Umarım diğer uygulamayı da çalıştırmayı başarırsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagatayc

elektronik imzanin linuxte kullanımı ile ilgili sorunu çözebilen meslektaşım var mı ?

bytan

İmzager ile e-imza'yı görebiliyorsunuz. Gerçi zaman zaman sorunlar çıkartıyor, bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Biraz keyfi davranıyor. Ama UYAP üzerinde görünür mü bilemiyorum:

http://www.kamusm.gov.tr/tr/Urunler/Yazilimlar/
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST