Bir Linux dağıtımı nasıl kaldırılır?

Başlatan ASPEKT, 15 Aralık 2008 - 17:10:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ASPEKT

Öncelikle açık kaynak kodlu yazılımlardan desteğini eksik etmeyen kullanıcı * ya da geliştirici yerli-yabancı bütün arkadaşlara teşekkürler...

pc yi elime aldımı bazen haftada bir formatlayan (maksat öğrenmek_ bunun içinde kurcalamam gerekiyo:) ; ama linux'a henüz şu an merak sarmış bi arkadaşınızım. Ubuntuyu indirdim ve cdye çektim fakat henüz kurmadım. Hangi sistemi kuracağım konusunda ise şüphelerim var.Kaldı ki ben rahat duramam bu gün kurar çok beğensem bile  bir hafta sonra suse vs denemek isteyebilirim.

Uzatmayayım:

vista * ya da xp yüklü pc lerden ubuntu, pardus, suse gibi yazılımların güvenli bir şekilde nasıl kaldırılacağını anlaşılır bir şekilde anlatan bi üstad olursa çok sevinirim. Nasıl kaldırılacağını soran bi arkadaşa çeşitli sitemler edilmiş:) Nasıl kaldıracağımızı, ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğimizi bilirsek kurma yönündeki cesaretimiz kesinlikle artar.(benim için önemli değil, her halükarda kurcam)

bu konunun kesinlikle '' konuların listesi ''başlığı altında  bulunması gerektiği kanatindeyim.

Şimdiden teşekkürler.....

heartsmagic

Başlığın yeri burası değil. Bu genel bir soru olduğundan dolayı taşıyorum.
Cevaba gelelim.

1. Eğer bir Linux dağıtımını kaldırıp, yerine bir başka Linux dağıtımı kurmak istiyorsan yapacağın şey çok basit. Yeni kuracağın dağıtım için kurulum aşamasında / (kök) bölüm olarak eski dağıtımın bölümünü göstermek. Gerisini yeni dağıtım yapar. Bölümü biçimler ve kendisini kurar.

2. Eğer bir Linux dağıtımı kurulu bölüme başka bir dağıtım kurmayacaksan ve bu bölümle işin bittiyse bunu nasıl yapacağın sana kalmış. İstersen Windows tarafındaki disk yöneticisi ile bu bölümü sil, istersen Gparted gibi bir çalışan ISO'ya sahip uygulama ile bu bölümü sil. Son olarak da Grub'u temizlemek için Windows ile nasıl yaparsın bilmiyorum ama MBR'yi sıfırla. XP ile fixmbr vardı, Vista ne alemdedir hiçbir fikrim yok.

Burada verilen tepki ne yazık ki ikinci şık için. Zira bu konunun Linux'la pek alakası yok. Bir Windows kullanıcısının disk yönetimini bildiğini var sayıyoruz hepimiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.