Ubuntu için dialup modem önerisi.

Başlatan Ubuntu-az, 15 Aralık 2008 - 13:46:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ubuntu-az

Arkadaşlar Ubuntu CD-sini sipariş verdim...Ücretsiz olarak Azerbaycandaki ev adresime geldi. Doğrusu çok sevindim bilgisyaraıma kurdum. Ama kurduğumda çok beğenmeme rağmen. Donanım sürücü problemi yaşadım. Aslında 1440x900 ekranıma tam olarak uyduğunu söyleye bilirim. Yazıcım HP840c-yi anında tanıdı. O yönden problem yaşamdım.Problemlerim aşağıdakiler.

1. En önemlisi modemim D-Link DFM-562IS Hsfi PCI Modem yazıcısını yüklemeliyim.
2. Bi de ekran kartım Ati Radeon X1300
3. MP3 codec olmadığı için mi yoksa neden bilmiyorum ama mp3 çalışmıyor. Sanıyorum ki, codec sorunu yaşıyorum. Çünki Ubuntu çalışmaya başladığında kendi açılış müziğinin sesi geliyor. Belki de ses kartındandır ama...Yine de bilmiyorum.

Bir sözle modem için lazım olan sürücü yüklemek için bir kaç yol denedim. Bendeki Ubuntu Desktop Edition 8.10-dur. Belki de modem sürücüleri yüklenmişdir. Bir buna bakmayı bilmiyorum, bi de Windows-da Dial-UP için Create a new connection işini nasıl yapacağımı bilmiyorum. Ne olur yardım edin. Tüm Ubuntu kullanıcılarına sağlık ve Windows-dan kurtulmamı sağladıkları için teşekkür ederim.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

OKAN

1. si için deneyimli arkadaşlar yardımcı olacaktır. 2. si için envy adlı programı kurup ekran kartını tanıtabilirsiniz. 3. sü için de forumda bir arama yapıp nasıl yüklendiğini öğrenebilirsiniz.

Bu arada aramıza hoşgeldiniz. ;D

erginemr

Ubuntu'ya hoş geldiniz. Bir kaç küçük ama önemli uyarı:

(1) Başlıklarınızı sorunun özetini verecek şekilde oluşturun ve "Lütfen Yardım", "Çok Acil" şeklinde ifdelerden kaçının.

(2) Yazılarınızda koyu ve altı çizili biçemi, ancak önemli kısımları belirtmek için kullanın. Okunabilirlik açısından, yazınızı tümüyle koyu ve altı çizili yazmaktan kaçının.

(3) Sorunuzu Yazıcılar başlığında sormuşsunuz ancak yazıcınızın düzgün çalıştığını belirtmişsiniz. Sanırım modem yazıcısından kastınız, modem sürücüsü. Lütfen diğer sorularınızı ayrı ayrı ve uygun başlıklar altında sorun.

(4) Soru sormadan önce forumda araştırma yapın. Ekran kartınız ve MP3 yükleme konusu pek çok başlık altında konuşuldu. Belki soru sormanıza gerek bile kalmaz.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

Ubuntu-az

Arkadaşlar vallahi aradım ama bi şey bulamadım. Olmazmı ki, siz bana o yazdığım sorunların forumu hangi sayfasında çözüldüğü bilgisini link geçidi ile veresiniz. Yine de yanıtınız için teşekkürler. Görüyorum ki, Ubuntu insanda psikoljik de iyi geliyormuş. Vallahi çok güzel. Ubuntulu olduğum için çok sevindim. En esas da modem ve mp3 codec için yardım benim için en önemlisi.
Forumdakı tüm arkadaşlarıma güveniyorum. Bu yakınlığa ve desteye güvenerek Ubuntu Azerbaycan yolculuğuna başlıyorum. Hepinize teşekkürler!

erginemr

Alıntı Yap1. En önemlisi modemim D-Link DFM-562IS Hsfi PCI Modem yazıcısını yüklemeliyim.
Buradan kastınız yazıcı değil de sürücü, değil mi? İnternet'e bağlanabiliyor musunuz?

Mp3 sorununu çözmek çok kolay. Tek yapmanız gereken, herhangi bir mp3 dosyasına çift tıklayarak Totem (film oynatıcısı) ile açılmasını sağlamak. Totem, eksik kodekleri bularak otomatik olarak yükleyecektir. Ama tabii, bunun olabilmesi için çalışır durumda bir İnternet bağlantısı gerekiyor.

Alıntı Yap2. Bi de ekran kartım Ati Radeon X1300
Ekran kartı ile ilgili probleminiz nedir?

Xenophobia

@erginemr'in yazdıklarına ek olarak, aşağıdaki komut ile sistemdeki bir çok eksiği kapatabilirsiniz.

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Ayrıca modemin ethernet çıkışı varsa, usb yerine etherneti tercih ederseniz sorunsuz internete girebilirsiniz.

ihtiyar said

Bu arada, konu ilerliyor ama net bir başlık bulamadığımdan başlığı değiştirmedim. Konuya uygun bir başlık bulursanız yazın biz değiştirelim ya da değiştirebilen bir arkadaş değiştirsin. ;)

umutubuntu

En mantıklısı, konuyu açan arkadaşın araştırma yapması ve bulamadığı takdirde ilgili yerlere ayrı ayrı konuları açması olacaktır.

Ubuntu-az

Alıntı yapılan: erginemr - 16 Aralık 2008 - 08:33:31
Alıntı Yap1. En önemlisi modemim D-Link DFM-562IS Hsfi PCI Modem yazıcısını yüklemeliyim.
Buradan kastınız yazıcı değil de sürücü, değil mi? İnternet'e bağlanabiliyor musunuz?
Doğru söylüyorsun yazıcı değil de sürücüymüş....Bir az yalnışlık oldu özür dilerim. Ama yine de fark etmedi galiba. Çünki bi yöne hiç kimse bunu böyle bunu da böyle yap demiyor. Benim en önemli sorunum internet diyelim ki, modem driver-lerini yükledim. Peki 1. modemin driver-nin çalışıp çalışmadığına nerden baka bilirim. 2. bi de Windows-da olduğu gibi Ubuntu-da modem sürücülerini yükledikden sonra nasıl Create new connection > Diap-Up (Windows) yapa bilirim. Bi sözle Dial-Up ayarları nerden yapılır. Hepinize teşekkürler. Bence mevzunun adını D-Link Dial-up modem sürücüsü koyalım. Çünki sohbet bu yönde gidiyr.

Ubuntu-az

Neden yardimci olan yok ki? Belki de Azeriyim o bakimdan ola bilirmi. Vallahi hich bunu dushunmek istemiyorum ama, aklima da bashka bi shey gelmiyor... Cunki avatari koyana kadar her kes yardim ediyordu ama simdi chit yok yazan yok. Bence burada cok da problemli bi shey yok. Bundan onceki mesajimda detayli yazdim. Sadece onu yardim eden bulunursa cok sevinirim....Teshekkurler.

koenig

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 18 Aralık 2008 - 22:51:06
Neden yardimci olan yok ki? Belki de Azeriyim o bakimdan ola bilirmi. Vallahi hich bunu dushunmek istemiyorum ama, aklima da bashka bi shey gelmiyor... Cunki avatari koyana kadar her kes yardim ediyordu ama simdi chit yok yazan yok. Bence burada cok da problemli bi shey yok. Bundan onceki mesajimda detayli yazdim. Sadece onu yardim eden bulunursa cok sevinirim....Teshekkurler.
Arkadaşım öncelikle foruma hoşgeldiniz
Fakat yukarıda bahsettğiniz saptamalar bence yanlış hiç öyle şey olurmu :)
Birincisi bizler kardeşiz ve çok uzaklardada olsa bir şekilde köklerimiz aynı
İkincisi bu forumun tahmin ettiğiniz gibi bir etnik saplantısı olmuş olsaydı Azeri ve Türkmen kardeşlerimize ayrılmış bir bölüm yer almazdı bu forumda sanırım.
İnanın sorunlarınızla alakalı yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmuş olsaydım size yardımcı olurdum ama mutlaka bilen bir arkadaş vardır ve yazınız görür görmez yardımcı olmaya çalışacaktır.
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

koenig

Ltf terminalde yani Uygulamalar>Sistemaraçları>Yönetici uç birimi
lspci
komutunun çıktısını buraya aktarırsanız arkadaşlarımızın daha hızlı bir şekilde sorununuzu anlayıp yardımcı olmasını sağlamış olursunuz.
Ekran kartınız ile alakalı olarakta şu başlığı http://www.ubuntu-tr.net/index.php?action=printpage;topic=4417.0 incelemenizi tavsiye ederim bende bu arada bir araştırma yapıp size yardımcı olmaya çalışacağım :)

OKAN

Alıntı yapılan: Ubuntu-az - 18 Aralık 2008 - 22:51:06

Hiç öyle şey olur mu?

Sorunlarınızı ayrı başlıklar altında dile getirirseniz daha verimli olur.

koenig

OKAN

Ekran kartıyla ilgili sorununuzu çözdünüz mü?

koenig

Modem için şu
lspci | grep Modem
komutunun çıktısını verirseniz o çıktıya göre bir arama yaparız d link için herhangi bir şey bulamadım.

Ubuntu-az

Çok kötü oldum ya. Bu problemleri çözemediğim için hala Microsoft-un bu qıcık OS XP-ni kullanıyorum. Ama Ubuntu-yu çok beğenmişdim. Nedense hala hiç bi şeyi çözemedim. Ama anladığım kadarıyla qrafik kartıyla, mp3 sorunu internet hall olduktan sonra çözülecek. Onun için de ne olur yardımcı olun da. DFM-562IS modelli Dial-up modemimin sürücülerini buluyum, bi de sizde olursa da nasıl Ubuntu-ya yükleyeceğimi anlatırmısınız? Ama ben hiç Ubuntu-da donanımlardan hangisinin çalışıp çalışmadığını öyrenmek için nerden baka bileceğimi bile bilmiyorum. Mesela Vindovs XP-de Device Manager-i diyorum...Önceden teşekkür ederim.

heartsmagic

Üzülerek söyleyeyim ki bu bir Winmodem! Kısacası gerçek bir donanıma bile sahip olmayan, sürücü üzerinden iş gören bir aygıt. Şöyle bir bakınca da Ubuntu altında pek çalıştıran göremedim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 12 Ocak 2009 - 01:09:38
Üzülerek söyleyeyim ki bu bir Winmodem! Kısacası gerçek bir donanıma bile sahip olmayan, sürücü üzerinden iş gören bir aygıt. Şöyle bir bakınca da Ubuntu altında pek çalıştıran göremedim.

Sanırım burada birşeyler var.

http://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/ubuntu-7.04-modem-driver-for-d-link-dfm-562is-and-du-562m-usb-620467/

Ubuntu-az

Abi her kese teşekkür ederim. Hakikaten de Ubuntu farklı olduğu gibi Ubuntu-tr forumu da diğer forumlardan farklıdır. koenig yazdığı kodun çıktısını söyleyemedim. Çünki Ubuntu-yu kaldırmıştım. Çünki her bilgisayarda Ubuntu açıldığında ona bakarak interneti hall edemem için çok üzülüyordum. Ama şimdi sanıyorum ki, Gimp Uzmanı-nın yardımıyla bu sorunu çözüldü. Eğer bu yazılanları yaparken yine bi sorunla karşılaşırsam mutlaka size yazıcam arkadaşlar. Şimdi ben adım-adım bunu yapmaya çalışıcam. Hepinize teşekkür ederim. Gimp Uzmanı sana nasıl teşekkür edeceyimi bilemiyorum, çok sağ ol. Aslında bunun mümkün olacağını umudum yoktu. Ama şimdi yine bi umut var.

Ubuntu D-Link modem driver ve yükleme kılavuzu

Gimp Uzmanı

Rica ederim. Yardım edebilmişsem ne  mutlu bana. :D

heartsmagic

Sorun çözüldü ve internete bağlı mısın şu anda?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ubuntu-az

Arkadaşım bağlı değilim ama Gimp Uzmanı arkadaşın verdiği siteye girip, oradakıları götürdüm. Şimdi mutlaka deniğicem. Denediğim an internete bağlanırsam, mutlaka size söylüyücem.

Ubuntu-az

Arkadaşlar çok karıştırdım. Belki de sizin de başınıza geldi ama bilmiyorum. Windwos-dan Ubuntu-ya geçtiğim için Terminal-a pek laışık değilim. Ya arkadaşlar hem de Gimp Uzmanı arkadaşın verdiği sitede arkadaş bir az Ubuntu-dan anlayanlar için yazmış qaliba. Çünki ben pek açık ve net anlayamadım. Ya biliyorum sizi de bu sorunla bıkdırdım ama....Yine de biriniz bu sitedekini adım-adım ya türkçe her bişeyiyle anlatırmısınız? Ya da ki, mümkünse screen recorder-le kayıt yapmak mümkün olurmu? Bi de yüklenmiş package-i silemedim. Düşünüyorum ki, reinstall package iyi olmuyucak çünki çok yeri karıştırmış ola bilirim.

matafleur

Aslında zamanım olsa Türkçe ye çevirip wiki ye de atabilirdik.Ama ne yazıkki finallerim başlamak üzere ve elimde test edebileceğim bir makina yok.Geçici olarak internete bağlanmanın başka bir yolu varmı?