[Çözüldü] Film altyazı

Başlatan 52xmax, 13 Nisan 2008 - 23:48:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

52xmax

Merhaba,

Ben Kaffein programını yükledim ve neredeyse büyün filmleri açabiliyorum. Hatta altyazılar da ekleniyor. Ancak alt yazıların boyutlarını bir türlü değiştiremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Selçuk.

demir

Kaffein konusunda sana yardımcı olamam.. Ama daha süper iki video programı söyleyim.. Herşeyi çok rahat ayarlarsın..  Ayrıca çok da yeteneklidir ikisi de.. Hele SMplayer :)

vcl player için:
sudo aptitude install vlc

smplayer için:
sudo aptitude install smplayer

bu ikisini yükledikten sonra açamayacağın program yoktur..

Umarım yardımcı olabilmişimdir..
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

52xmax

SMPlayer'i kurdum. Dediğiniz gibi tüm ayarlamaları yapabiliyorum. Çok teşekkür ederim.

munirekinci

Ayrıca Mplayer'ıda denemek istersiniz belki.

demir

52xmax rica ederim.. bir arkadaşımıza yardımcı olmak büyük mutluluk.. Bu arada  Münir'in de dediği gibi Mplayer var.. O hepsinden de yeteneklidir.. Sen biraz ilerleyince "konsol insanı" na yaklaşınca artık kendin kullanırsın..

Not: Linux'ta konsolla çok iyi haşırneşir olup rahat hareket eden arkadaşlara kendimce konsol insanı diyorum..
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

Kutadgu

Vlc player de alt yazı sorunu yaşıyorum. Sm player ile Mplayerin ara yüzlerini sevemedim ve onlarda düzgün çalışmıyor. Vlc player için .srt uzantılı alt yazı dosyaları tam çalıştırmıyor. Mesela film boyunca 5 dakika da bir tam osıradaki konuşma altta çıkıyor ancak filmin geri kalanında hiç alt yazı görünmüyor.Ne yapabilrim?

munirekinci

Smplayer ile Mplayer nasıl düzgün çalışmıyor? Sorun nedir?
Ayrıca şimdiye kadar VLC nin hiçbir altyazıyı doğru dürüst açtığını görmedim.

komikimben

erginemr

@ozguran,

Eğer vlc'den de mplayer'dan da hoşlanmadıysanız ve Gnome masaüstünü kullanıyorsanız, size üçüncü bir seçenek olarak Xine altyapısını kullanan totem-xine programını kurmanızı öneririm. Konsoldan:
sudo aptitude install totem-xine
Böylece, GStreamer altyapısını kullanan ve öntanımlı olarak gelen Totem video oynatıcısının yerine, bence daha iyi bir performans veren totem-xine kurulacaktır.

Yine de, mplayer hakikaten hem desteklediği dosya türleri açısından, hem de performans olarak çok başrılı bir program. Bence bir süre daha mplayer kullanarak, programın başlangıçta farklı gelen yapısına alışmaya çalışmalısınız.

heartsmagic

Bunu çok defa söyledim, tekrar söyleyeyim. Senelerdir kullandığım yegane program mplayer'dır. gmplayer değil saf mplayer. Konsola mahkum mu edeceksin bizi diyenlere tekrar belirteyim az alıştıktan sonra GUI'lerin yaptığı hiçbir şey eksik kalmıyor hem de çok daha hızlı bir şekilde. Hep konsolda mı komut vereceğiz? Hayır. İstediğiniz ayarları bir dosyaya kayıt edersiniz, /usr/local/bin altına koyarsınız. Misal benim yapılandırma:

Alıntı Yap
#!/bin/bash
mplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl  -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 0 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 25 "$1"

İsmi MP. Tüm videoları bununla açmaya ayarladım, tıkla-aç prensibi kullanılıyor yani. Alt yazı filmle aynıysa kendiliğinden yükler.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tyler78

@heartsmagic
Dediğin şeyleri nasıl ayarlıyoruz? Mplayer'la bir film açıp konsoldan girdim yazdıklarını ama bir değişiklik olmadı.

heartsmagic

Değişiklik olmaması imkansız.

sudo gedit /usr/local/bin/MP

ile dosyayı aç, yukarıda verdiklerimi kayıt et, kaydet, kapat.

sudo chmod +x /usr/local/bin/MP
ile çalıştırma hakkı ver.

Daha sonra videonun üzerine git ve Başka Uygulama ile Aç de, program olarak alt tarafa Özel Komut kullan kısmına MP yaz, kaydet kapat.

Not: GUI kullanmaz, mplayer'ın klavye ile yönetilmesini bilmen lazım. Örneğin q kapatır, sağ-sol ok ileri geri alır gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Kutadgu

Cevaplar için teşekkürler. Kaffeine yükledim ve sorun halloldu.

Gnome, masaüstü olarak daha iyi ancak Kde uygulama olarak daha üstün gibi geldi bana.

ufuk_k

Serkan abi, verdiğin scripti denemiştim çok güzel olmuştu. Hatta şunu diyim, GUIden tonla ayar yapmama rağmen türkçe karakterleri düzeltmemiştim ama konsoldan belirtince çok güzel çalışıyor. Yalnız lost izlediğimde farkettim, ekran ve alt yazı sanki biraz yanlardan basık gibi oluyor. Görüntüyü 16:9 yerine 4:3 falan yapıp bir bakıcam.

Edit: Evet öyleymiş. 16:9 alt ve üstteki kenarlıkları kaldırıyor fakat boyutunu bozuyor bendeki .avilerin. 4:3 yapınca normale döndü.

tyler78

@heartsmagic
Şimdi oldu teşekkürler.

kursat

bi şey sormak isterim ben windows ta klite codec kurdum ve videoları öyle izliyorum
ubuntuda görüntü kalitesi windowsa göre daha düşük nasıl bir codec kurabilirm acaba

munirekinci

Arkadaşlar başlık altında konu ile alakalı sorular sorun lütfen, eğer sorunuz için başlık yoksa açma zahmetine katlanın.

Konu kilitlenmiştir.