ubuntu yükledim harddiskim küçüldü

Başlatan tantantan, 13 Aralık 2008 - 07:55:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tantantan

arkadaslar taptaze yeni formatlı 26 gb'lık bir bölüme ubuntu yükledim,sonra bir baktım 3 GB'a inmiş harddiskim,özelliklerde aynen bu yazıyor.inanamıyorum,resmen küçüldü gitti harddisk,bunun sebebi nedir,yandı mı ,yok mu oldu,noldu,rahat rahat çalışsın diye 26 gb ayırdım,maraz doğdu gibi sanki  :'(

zeitgeist

Ubuntu' yu yüklerken bölümlemeyi elle yaptıysanız swap alanına yanlışlıkla devasa bir bölüm ayırmış olmayasınız? Ubuntu menü>Donatlılar> altında hdd bilgisi veren bir uygulama vardı, root, home, swap alanı vesaire gibi bölümlerin ayrıntılı bilgisini verir, onunla bakmanızda fayda var, bu şekilde hdd bilginizi ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Sorunun nedeninden emin olmamakla birlikte diskin bir parçasının yanıp yok olmadığına eminim.)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Gimp Uzmanı

Korkmayın sabit diskinize birşey olmadı. Telaşa gerek yok.

Xenophobia

Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim yolunu izleyip, çıkan terminale aşağıdaki komutları yazın ve çıktılarını da buraya aktarın.

sudo blkid
fdisk -l

Sudo komutundan sonra, sizden yönetici parolasını isteyecektir. Yazmıyor gibi görürsünüz ama yazmaya devam edip, "Enter" tuşuna basmalısınız.

heartsmagic

df -h

komutu da pek yararlı olacaktır bu durumda. Normal Ubuntu kurulumunun o kadar alan işgal etmesi mümkün değil. Diskin küçülmesi gibi bir durum da söz konusu olmaz. Ortada sadece yanlış yapılan bir durum var diye tahmin ediyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.