[Çözüldü] virtualbox ortak klasör sorunum

Başlatan master, 11 Aralık 2008 - 23:32:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

master

virtualbox ose ile xp kurdum fakat ortak klasör yapamıyorum..

virtualboxtan ortak klasör seçiyorum sonra xp den bilgisayarım sağ tık-> ağ sürücüsüne bağlan diyorum.

\\vboxsvr\murat\ortak diyorum ağ sürücüsü bulanamadı diyor. \\vboxsvr\home\murat\ortak , \\vboxsvr\ortak vs. diyede deniyorum.

ama olmuyor.. :(

master

erginemr

VirtualBox yardım dosyasından bir alıntı:

Alıntı YapIn a Windows guest, starting with VirtualBox 1.5.0, shared folders are browseable and are therefore visible in Windows Explorer. So, to attach the host's shared folder to your Windows guest, open Windows Explorer and look for it under "My Networking Places" -> "Entire Network" -> "VirtualBox Shared Folders". By right-clicking on a shared folder and selecting "Map network drive" from the menu that pops up, you can assign a drive letter to that shared folder.

Alternatively, on the Windows command line, use the following:

net use x: \\vboxsvr\sharename
While vboxsvr is a fixed name (note that vboxsrv would also work), replace "x:" with the drive letter that you want to use for the share, and sharename with the share name specified with VBoxManage.

Temelde sizin söylediğiniz gibi. Ancak ortak klasör özelliğini çalıştırabilmek için "Guest Additions" eklentisinin de sanal sisteme yüklenmiş olması gerekiyor.

Ayrıca sanal bilgisayar kapalıyken, Ayarlar >> Paylaşılan Dizinler bölümüne paylaşılacak klasörün eklenmiş olması gerekiyor.

Bedreddin

Virtualbox OSE için Guest Additions eklentisini yükleyemiyorum. Programın kendi menüsünden yükle dediğimde internet sitesinden dosyayı alamıyor, çaresiz kaldım. Ne yapmalıyım?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

erginemr

Alıntı yapılan: Verbatim - 23 Aralık 2008 - 22:57:23
Virtualbox OSE için Guest Additions eklentisini yükleyemiyorum. Programın kendi menüsünden yükle dediğimde internet sitesinden dosyayı alamıyor, çaresiz kaldım. Ne yapmalıyım?

Virtualbox OSE sürümü için de geçerli mi bilemiyorum, ama:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3421.msg37788.html#msg37788

aynshtein

Bir de şu yolu deneyin:

Sanal XP'nizi çalıştırın.
Masaüstünden veya Başlat > Ağ Bağlantıları yolunu takip ederek Ağ Bağlantıları'na girin.
Soldaki menüden Çalışma Grubu bilgisayarlarını göster'i seçin
Windows ağına bağlı bilgisayarların bulunduğu liste görünecektir. Herhangi bir windows ağına GİRMEDEN, soldaki listeden Microsoft Windows Ağları'nı seçin
Microsoft Windows Ağları ekrana gelecektir. (Workgroup, Mshome vb.) Bu ekranda, Pencerenin üstündeki ikonlardan Üst Ok simgesine tıklayıp bir üst seviyeye çıkın. Orada Virtualbox Shared Folders isimli Ağ olacaktır. O ağa girerek paylaşım klasörünüze ulaşabilirsiniz (diye düşünüyorum :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Bedreddin

erginemr, malesef geçerli değil. Ama orada olması gerektiğine göre ben kendi sitesinden OSE olmayan sürümü indirsem onun içinde gelecektir, bir bakacağım.

aynshtein, "Çalışma Grubu Bilgisayarlarını Göster" tuşu çalışmıyor çünkü çalışma grubu "x" diye ayarlı ve "x erişilemez." hatası veriyor.
      bu hasret bizim!

aynshtein

O zaman senin de dediğin gibi, kapalı kaynak kodlu versiyonunu denemekten zarar gelmez herhalde. Ben şu an Virtualbox kullanıyorum ve performansından memnunum. Kullandığım sanal XP işletim sistemini 1,5 yıl kadar önce VMWare ile oluşturmuştum ama Virtualbox VMWare sanal disklerini de gayat rahat bir şekilde okuyup işleyebiliyor...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

Bedreddin

İnternet sitesinden 2.1.0 sürümünü indirdim, "Guest Additions" paketi kendiliğinden geldi. Ubuntu depolarındaki sürümle ilgili bir durum galiba, eski olduğu dikkatimi çekmişti ama eksik olacağını düşünmemiştim. Başlık çözüldü olarak işaretlenebilir o halde.
      bu hasret bizim!