ubuntu ve debian arasındaki ilişki

Başlatan bsod1, 11 Aralık 2008 - 20:37:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsod1

ubuntu ile debian arasındaki ilişki nedir? ubuntu kullanmama rağmen grub ekranında debian yazıyor, .deb dosyalarıyla paket yüklüyoruz(.deb debian paket dosyası değil mi?), ubuntu forumlarında debian bölümü var..

egitimist

Ubuntu ve türevleri, debian temelli dağıtımlardır. Paket sistemi olarak .deb paketlerini kullanırlar. Ubuntu için; "Debianın son kullanıcı seviyesine indirgenmiş hâlidir." denebilir. Yani aralarında direkt ilişki vardır. 

bsod1

peki o zaman salak bir soru olacak ama ne farkları var hangisinin ne avantajı?

yani son kullanıcı ubuntu mu kullanmalıdır yani? debian ın kararlı sürümünü kullanması daha iyi olmaz mı son kullanıcının?

açıkçası linux kullanmaya ilk pardus(o zamanlar hiçbir işe yaramıyordu donanım olarak doğru düzgün hiçbir şeyi desteklemiyordu yazılımlarda hatalar doluydu..) kurmuştum daha sonra ubuntu ya geçtim 8.04 sürümü ile fakat bir sürü hatalarla karşılaştım son kullanıcı olduğum düşünülürse ubuntu pek ideal değil son kullanıcı için, biraz abartmış olucam ama neredeyse windows vista bile daha sorunsuz, sayaısız sorun yaşadım ubuntu da aklıma ilk gelenler açılmaya programlar(ki şu anda 8.10 kullanıyorum bunlar hala var ilk aklıma gelen gnash), açılmaya başka şeyler(ehua bunun adı nedir bilmiyorum ama yazıcılar menüsü örneğin, 8.10 a güncelledim düzeldi), açılmayan dosyalar(şifreli powerpoint sunumları mesela)........

egitimist

Ubuntu'yu tavsiye ederim. Sistemini güncel tutup takıldığın konular için forumdan arama yaptırırsan pek çok sorununu çözebilirsin. Ubuntu son günlerde en popüler dağıtım durumunda. Ama eksikleri de yok değil. Hoş open office'nin (Ubuntu'nun değil!) şifreli powerpoint dosyalarına destek vermemesi benim açımdan bir eksik değil.

esrama

Bu uyumluluk artık benim de canımı sıkmaya başladı. Sadece ms officeyi açmak zorunda olduğum için windowsu da yüklüyorum (ubuntuyu wine ile kullanmak ta istemiyorum) . Openoffice umarım bu uyumluluk sorunlarını yakın zamanda halleder. doc ve docxleri doğru dürüst açamıyor , dediğiniz gibi şifreli ppt dosyalarını da açamıyor ... :( elden hiçbirşeyde gelmiyor. Bence openfoffice gelişimine kısa bir süre ara verip tüm yazılımcıları şu ms office ile uyumluluğu düzeltse çok iyi olur! Linux dünsyasında en büyük sorun yaratan uyumsuzluk bu olsa gerek diye düşşünüyorum :(

Felâsife

Alıntı yapılan: bsod1 - 11 Aralık 2008 - 21:05:47
açıkçası linux kullanmaya ilk pardus(o zamanlar hiçbir işe yaramıyordu donanım olarak doğru düzgün hiçbir şeyi desteklemiyordu yazılımlarda hatalar doluydu..) kurmuştum daha sonra ubuntu ya geçtim 8.04 sürümü ile fakat bir sürü hatalarla karşılaştım son kullanıcı olduğum düşünülürse ubuntu pek ideal değil

Parantez içine aldığınız cümleye maalesef katılmadığımı bildirmek isterim, bugün Pardus'ta en az Ubuntu kadar donanımsal destek vermektedir.
Burada ki sorun(larda) maalesef %80 den fazla kullanıcıların ya yanlış kurulumları yüzünden yada kurduktan sonra sistemi karıştırmaları yüzünden olmaktadır ki Pardus hiç bir şeyi desteklemiyor yazılım hatalarıyla dolu demek, Pardus'un haketmediği bir sözdür.

Ubuntuya nazaran Pardus'un eksik olduğu taraflar vardır ama bahsettiğiniz yöndeki hatalar asla değildir.
X bir dağıtımla sorununuz olabilir, onu kuramayabilirsiniz veya size yabancı gelebilir ama  bu onun kötü olduğu anlamına gelmez(!)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

bsod1

yanlış anlaşılma olmuş, o kastettiklerim pardus'un ilk sürümlerindeydi, o zamanlar anlattığım gibiydi şu anda nasıldır bilmem..

o zaman pardus'u deneme sebebimde dergiler sürekli pardus'u veriyordu türk malı işletim sistemi diye ilk linux tecribemi de o zaman yaşadım dolayısıyla hiçbir bilgim yoktu ve tabii ki bir sürü hayal kırıklığı ve yanlış anlamalar oldu

Felâsife

Alıntı yapılan: bsod1 - 11 Aralık 2008 - 22:22:20
yanlış anlaşılma olmuş, o kastettiklerim pardus'un ilk sürümlerindeydi, o zamanlar anlattığım gibiydi şu anda nasıldır bilmem..

o zaman pardus'u deneme sebebimde dergiler sürekli pardus'u veriyordu türk malı işletim sistemi diye ilk linux tecribemi de o zaman yaşadım dolayısıyla hiçbir bilgim yoktu ve tabii ki bir sürü hayal kırıklığı ve yanlış anlamalar oldu
Anlayışınız için teşekkür ederim,
Linux konusun da yaşadığınız her olumsuz deneyim, görünürde kayıp gibi olsada, size birikerek tecrübe olarak geri gelirler.
O yüzden donanımsal çok büyük destek sorunlarınız yoksa, azminizden  vazgeçmeyiniz,
Linux'ların hepside güzeldir çünkü :)
İnşallah sorunlarınızı aşarsınız.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Başlık amacından sapmadan sanırım sonlanması en güzeli. Fakat aşağıdaki satırları eklemeden geçemeyeceğim.
@esrama, senin isteğin bir başka başlığın konusu fakat OoO'nun öyle bir zorunluluğu olması gerektiğini ben düşünmüyorum. Örneğin MS Office acaba .odt dosyalarına tam destek veriyor mu? (Cidden bilmiyorum)
Bu istenen bir zorunluluk değil olsa olsa lütuf olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.