[Çözüldü] Yedeklemede oluşan dosyalar.

Başlatan teneke, 11 Aralık 2008 - 20:28:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teneke

Yedekleme sonrasındaki dosya tarayıcıdaki oluşan.
1-fstab.old
2- home.tgz---------->bu üçünü DVD yazdırdım.
3- root.tgz
----------------------
4- inittrd.img
5- inittrdimg.old ------>bu dördünüde DVD yazdırmam gerekirmi acaba?
6- vmlinuz
7-vmlinuz.old     
---------------------
bu dosyaların üstlerindeki ok işaretlerinin anlamı nedir?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

teneke

Ergınemr"in ubuntuda sistem yedeğini almak yazısını uyğuladım. bende yazıda 7adet dosya oluşunca ilk üçünü yazdırdım, orda çelişkiye düştüm digerlerinide yazıp,yazmama sorusu oluştu bende ne yapmam gerekir?
Ayrıca yazıda text dosyası oluşturmayıda anlatmış ben onu henüz yapmadım HDD"imde sadece ubuntu kurulu live cd olarak başka linux dağıtımlarınıda ara ara kullanıyorum.

btermeli

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

heartsmagic

Yedekleme işlemini bilmiyorum ama genelde .old dosyaların yedeklenmesi gerekmez. Yine de bu konuda en iyi açıklama @erginemr'den gelecektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@teneke,

Zaten DVD'ye yazmış olduğunuz 3 dosya yeterli. Aslında bir de, o başlıkta geri yüklemede başvuru kaynağı olarak önerdiğim "benioku.txt" dosyası vardı ama çok da önemli değil. Geri yüklemeye ihtiyacınız olduğunda aynı sayfadan bulursunuz.

Diğerleri (inittrdimg.* ve vmlinuz.*) sistem tarafından daha önce oluşturulmuş dosyalar, ve bunlar sizin aldığınız yedek içinde de mevcut. (Ok işaretleri, o dosyaların başka bir dosyanın kısayolu olduğunu gösteriyor. Bunlara sağ tıklayıp özelliklerini görüntüleyerek, hangi dosyaya işaret ettiklerini görebilirsiniz.)

Öte yandan, benim elle yapılışını gösterdiğim yedekleme işlemini otomatik olarak yapan @btermeli'nin önerdiği QuickStart da çok güzel bir program ve Ubuntu ve Windows bölümlerinin birebir görüntüsünün alınması dahil, birden fazla yedekleme yöntemini yapmanıza olanak tanıyor.

Yalnız oradaki görüntü (image) yöntemini uygulayacaksanız, şuna çok dikkat edin: Yedekleme yaptığınız disk boyutu ile geri yükleme yaptığınız disk boyutu birbirinin aynı olsun. Aksi takdirde, disk boş alanının hatalı raporlanması, örneğin 15 GB boş alan varken, 5 GB göstermesi gibi ilginç sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Öte yandan, yukarıda yedeğini aldığınız tar.gz arşivlerini diskboyutu değişse bile (tabii /dev/sdx şeklindeki aygıt isimleri aynı kaldığı sürece) sorunsuz geri yükleyebilirsiniz.

teneke

@erginemr bilğilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
-sistemimi çok kurcalayan biri oldugum için ne olur olmaz diye yedeklemeyi ihmal etmiyerek yapmıştım. neyazık'ki sistemi bozdum tekrar yüklerken bir hata yaptım :(
(tabii /dev/sdx şeklindeki aygıt isimleri aynı kaldığı sürece) sorunsuz geri yükleyebilirsiniz. :(
- uyarınıza keşke dikkat etseydim şimdi aldıgım yedek elimde kaldı neyapalım tekrar başa döndük buda ders olsun bana. :)

erginemr

@teneke,

Aygıt isimlerini Live CD'den ayarlarız, sorun değil. Eğer sistemi yeniden kurmadıysanız ve bir deneme yapmak için istekliyseniz, aldığınız yedekten beraber geri yükleme yapmayı deneyebiliriz. Sizin için de iyi bir geri yükleme tecrübesi olur. Bunun için;

1. Sistemin şu anki durumunu (çalışıp çalışmadığını)?

2. Windows ile beraber kullanıp kullanmadığınızı?

3. Başka bir Linux versiyonu / dağıtımı yüklü olup olmadığını?

4. Detaylı olarak, bölümler üzerinde ne gibi bir değişiklik yaptığınızı?

5. Çalışan sistem ya da Live CD üzerinden şu komutların çıktılarını?
sudo fdisk -l
sudo blkid

bilmemiz gerekiyor...

teneke

yeniden sıfırdan kurdum şimdilik ubuntu kullanmaktayım.
Disk /dev/sda: 360.0 GB, 360080695296 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 43777 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x5c120642

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *           1       12958   104085103+  83  Linux
/dev/sda2           12959       24423    92092612+  83  Linux
/dev/sda3           24424       36771    99185310   83  Linux
/dev/sda4           36772       40106    26788387+  82  Linux takas / Solaris
cömert bir şekilde 3 dagıtımı alacak şekilde gördüğünüz gibi bölümlendirdim HDD'mi

/dev/sda1: UUID="7b4af6ae-a053-4f88-b8e3-aa3945daab73" TYPE="ext3"  ubuntuyu buraya kurdum.
Lİnux- swap'ı gereğinden fazla tuttum.

erginemr

Neyse o zaman. Ecnebilerin "bozuk değilse tamir etme" şeklinde güzel bir lafı var. Fazla karıştırmayalım...

teneke

Alıntı yapılan: erginemr - 15 Aralık 2008 - 20:18:53
Neyse o zaman. Ecnebilerin "bozuk değilse tamir etme" şeklinde güzel bir lafı var. Fazla karıştırmayalım...
@erginemr  ilğinize çok teşekkür ederim.forumda bilğilendirmerinizle biz oğrenenlere çok yardımlarınız oluyor tekrar teşekkürler. :)

erginemr

Rica ederim. "Bilgi paylaşıldıkça çoğalır" derler.

Quickstart gizel bir araç, denemenizi öneririm.

Artık başlığı kapatalım.