virtual box'da ekran kipi

Başlatan platonix, 13 Nisan 2008 - 03:32:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Selam, virtual boxla Windows kurdum ve windows açıkken ekran kipini tam yaptım sonra tam oldu ama siyah bir çerceve içinde küçük bir win :)

Sorun şu; geri küçük kipe getiremiyom çünkü bir seçenek yok.

Sypro

sağ ctrl + f öntanımlı halidir. ayarlardan sağ ctrl tuşunu değiştirebilirsiniz, f sabit (full'den geliyor)..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

platonix

Alıntı yapılan: Sypro - 13 Nisan 2008 - 03:53:30
sağ ctrl + f öntanımlı halidir. ayarlardan sağ ctrl tuşunu değiştirebilirsiniz, f sabit (full'den geliyor)..

tesekkurler o cozuldu ama beni kafama takilan bi kac soru var konu acikken sorim

1. asagidaki resimde gordugun gibi win kucuk ekranda ve goruntu ful oilmuyor, goruntunun buyumesi icin ne yapabilirim  ???

[IMG]http://img147.yukle.tc/images/1761Ekran_Goruntusu.png[/img]

2 vin icin driver felan lagzim degilmi ???

simdilik bi kadar

Sypro

1- resim görmüyorum :S
2- vin? windows mu? eğer öyle ise onun driverları kendi içinde mevcut, misafir bilmemne kipi gibi birşey olcak. onu etkin yapınca cd yerleştirmiş gibi algılayıp bir setup başlatması gerek..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

platonix

resim ok :)

Sypro

cmd isimli ekranda sağ ctrl + f 'e basman gerek. daha önce full halini küçültmek için kullanılan kısayol.
F kısmı sabit bunu söylemiştim. sağ crtl tuşu da (benim klavyemde yok mesela) Vbox penceresinde ayarlardan düzenleniyor, programın ayarlarından.

platonix

Alıntı yapılan: Sypro - 13 Nisan 2008 - 14:00:39
cmd isimli ekranda sağ ctrl + f 'e basman gerek. daha önce full halini küçültmek için kullanılan kısayol.
F kısmı sabit bunu söylemiştim. sağ crtl tuşu da (benim klavyemde yok mesela) Vbox penceresinde ayarlardan düzenleniyor, programın ayarlarından.

O şekilde olmuyor ama biraz daha büyüttüm oda şöyle oldu: win ayarlarından çözünürlüğü yükselttim biraz büyüdü.

Sypro

balık tutmayı öğretemedik, bari balığı verebilelim:)

şimdi, virtualbox'ı açtınız; ama sanal makineyi başlatmadınız, Dosya > Tercihler > Girdi 'ye gelin, Sunucu Anahtarı diye belirtilen klavye tuşunu düzenleyin, istediğiniz bir tuşa koyun, üçüncü kere söylüyorum ama default hali sağ ctrl'dir. siz sol yapın alışkanlık açısından. "Hot" diye ifade edilen tuş artık o. Kaydedin, sonra da makinenizi başlatın. Hot + F yaptığınızda full ekran olması full ekran iken yaptığınızda da küçülmesi gerek.

Hala bir sorun var mı ?

platonix

Alıntı yapılan: Sypro - 13 Nisan 2008 - 14:25:02
balık tutmayı öğretemedik, bari balığı verebilelim:)

şimdi, virtualbox'ı açtınız; ama sanal makineyi başlatmadınız, Dosya > Tercihler > Girdi 'ye gelin, Sunucu Anahtarı diye belirtilen klavye tuşunu düzenleyin, istediğiniz bir tuşa koyun, üçüncü kere söylüyorum ama default hali sağ ctrl'dir. siz sol yapın alışkanlık açısından. "Hot" diye ifade edilen tuş artık o. Kaydedin, sonra da makinenizi başlatın. Hot + F yaptığınızda full ekran olması full ekran iken yaptığınızda da küçülmesi gerek.

Hala bir sorun var mı ?

Tamam dediğini anladım bu işlemle ekran tam moda geçiyor ama tam olmuyor. O da şöyle; Windows siyah bir çerçvenin içinde ekranın yarısını kaplayacak şekilde görünüyor.

Sypro

garip, benimki de ekrana sığmıyor. hem Ubuntu hem Win 1024*768 çözünürlükte olduğu için..

tam ekran yapmak yerine ekranı kapla dediğimde oluyordu o 800*600 çözünürlükte.

windows penceresi üzerinde Hot + F yaparsanız ekranı kaplamasını sağlarsınız, eğer hala boşluk kalırsa çözünürlüğünü düzenleyebilirsiniz windowsun.
başka yolu yok sanıyorum ki.

platonix

Alıntı yapılan: Sypro - 13 Nisan 2008 - 15:17:11
garip, benimki de ekrana sığmıyor. hem Ubuntu hem Win 1024*768 çözünürlükte olduğu için..

Tam ekran yapmak yerine ekranı kapla dediğimde oluyordu o 800*600 çözünürlükte.

windows penceresi üzerinde Hot + F yaparsanız ekranı kaplamasını sağlarsınız, eğer hala boşluk kalırsa çözünürlüğünü düzenleyebilirsiniz windowsun.
başka yolu yok sanıyorum ki.

Bende olmuyor  çözünürlük 1024*768 de ama hala ekranı tam kaplamıyor.

Neyse başka bir önemli sorun;

usb ile bağladığım fotograf makinesi ya da web kamerayı linux tanıyor.

windows devrede ve kullanıyorum ama aynı anda usb ye birşey bağlanınca linux buluyor onu.

Bunu nasıl değiştiririm ???

Sypro

eheh bir sanal makineden beklentiniz bu kadar fazla olmamalı, ben de daha ext hdd'mi windowsa gösterebilmiş değilim. bir kaç denemeden sonra yıldım ve bıraktım hatta. ama ubuntu ile arasında paylaşılan klasörler yardımı ile dosya transferi yapmak mümkün.
hatta açık ifadeyle windows üzerinden webcam kullanmak istiyorsanız -gördüğüm kadarıyla- hayal bu biraz. yapabilen varsa öğrenmekten zevk duyarım, o da ayrı konu tabi.

platonix

Alıntı yapılan: Sypro - 13 Nisan 2008 - 15:37:43
eheh bir sanal makineden beklentiniz bu kadar fazla olmamalı, ben de daha ext hdd'mi windowsa gösterebilmiş değilim. bir kaç denemeden sonra yıldım ve bıraktım hatta. ama ubuntu ile arasında paylaşılan klasörler yardımı ile dosya transferi yapmak mümkün.
hatta açık ifadeyle windows üzerinden webcam kullanmak istiyorsanız -gördüğüm kadarıyla- hayal bu biraz. yapabilen varsa öğrenmekten zevk duyarım, o da ayrı konu tabi.
sorun da bu ya
Web cam sorununu çözmek. :)
Çünkü ben elimde 2 tane kamera olmasına ve ikisini de uyum sorunu yaşamasına rağmen 3 kamerayı almaya razıyım ama hala uyum sorunu var.

Neyse bu konuda gereken yere yazacağım şimdi link bırakacağım o sitelerdeki kameralardan sorunsuz çalışan çıktı çıktı hoca çıkmadı , o zaman bizim linux sevdası gene oyuncak gibi kalacak makinede :)

hasansahin

vmware'de tam ekran kipine geçebiliyorsunuz. exclusive mode seçeneğini seçtiğinizde tam ekrana geçiyorsunuz. ctrl+alt kombinasyonu ile ekranlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca donanım desteği anlamında vmware çok daha fazla donanımı daha yüksek performanslar ile tanıyabiliyor. Virtualbox yerine vmware kullanmanızı öneririm.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

platonix

Alıntı yapılan: hasansahin - 15 Nisan 2008 - 11:43:24
vmware'de tam ekran kipine geçebiliyorsunuz. exclusive mode seçeneğini seçtiğinizde tam ekrana geçiyorsunuz. ctrl+alt kombinasyonu ile ekranlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca donanım desteği anlamında vmware çok daha fazla donanımı daha yüksek performanslar ile tanıyabiliyor. Virtualbox yerine vmware kullanmanızı öneririm.

Hocam, vmware dediğiniz nedir, neler yapar, nereden indirilir ve nasıl yüklenir?

hasansahin

Neden google'dan aratma yapmıyorsunuz? Ben aratınca ilk olarak aşağıdaki linkleri buluyorum.(windows sürümleri anlatılmış, ama linux altında da kurulum haricinde herşeyi aynı)

http://www.bilgiportal.com/v1/idx/38/1132/Yazlm/makale/VMware-kullanm-Virtual-Machine.html
http://www.frmtr.com/japko/1169371-vmware-kullanimi-alintidir.html
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.