[Çözüldü] Bluetooth yetkilendirme sifresi nasil atanir?

Başlatan secici, 11 Aralık 2008 - 13:34:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

secici

Bende billionton usb bluetooth dongle i var...

Dongle i taktiktan sonra hcitool komutlariyla nokia telefonumu taratip algilayabiliyorum.

Sonra komut satirindan gnome-obex-server'i calistiriyorum. Telefonumdan aratinca da ubuntuPC mi buluyorum. Daha sonra baglanmak icin sectigimde ise cep telefonumdan sifre soruyor ve ayni anda ubuntuPC min komut satirinda baglanti istegi bilgileri gorunuyor. Telefonda sifre olarak 0000 ya da 1234 gibi standart sifreleri denedim. Ve bekledim ki obexserver'da da ayni anda sifre sorsun ama olmadi. Kendim sormamasina ragmen elle girdim yine olmadi.

hcitool'un "cc" prametresiyle bilgisayardan cep'e baglanmayi denedim. Fakat komutu duzgun sekilde verebilmeme ve herhangi bir hata mesaji almamama ragmen baglantilari sorgulattigimda herhangi bir baglanti listelemiyor.

Bir turlu cozemedim su bluetooth eşleştirme işini...?

Teşekkür ederim.

heartsmagic

Normalde iki taraftan da bu işi sorması lazım dediğin gibi. Ancak 8.10 üzerinde bir bluetooth sorunu vardı yanlış hatırlamıyorsam. Hatta bilgisayardan telefona (veya tam tersi) erişilebiliyorken diğer taraftan erişilemiyordu. Launchpad üzerinde bir böcek girişi de yapılmıştı, çözüldü mü çözülmedi mi bilmiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: secici - 11 Aralık 2008 - 13:34:58
Bende billionton usb bluetooth dongle i var...

Dongle i taktiktan sonra hcitool komutlariyla nokia telefonumu taratip algilayabiliyorum.

Sonra komut satirindan gnome-obex-server'i calistiriyorum. Telefonumdan aratinca da ubuntuPC mi buluyorum. Daha sonra baglanmak icin sectigimde ise cep telefonumdan sifre soruyor ve ayni anda ubuntuPC min komut satirinda baglanti istegi bilgileri gorunuyor. Telefonda sifre olarak 0000 ya da 1234 gibi standart sifreleri denedim. Ve bekledim ki obexserver'da da ayni anda sifre sorsun ama olmadi. Kendim sormamasina ragmen elle girdim yine olmadi.

hcitool'un "cc" prametresiyle bilgisayardan cep'e baglanmayi denedim. Fakat komutu duzgun sekilde verebilmeme ve herhangi bir hata mesaji almamama ragmen baglantilari sorgulattigimda herhangi bir baglanti listelemiyor.

Bir turlu cozemedim su bluetooth eşleştirme işini...?

Teşekkür ederim.

Bende bluetooth kullanıyorum. Telefondaki kopyalama silme taşıma işlemlerini PC'de yapıyorum. O şifreyi ubuntu atıyor. Standart bir şifre değil. Yönergeleri izlerken dikkatli bakın şifreyi ekranda göreceksiniz. Hatta 8.10'da Bluetooth 8.04'ten çok çok daha iyi çalışıyor.

secici

benim makina daha yeni, bir ASUS eee pc... Hani su ultra mini - ultra mobil laptoplardan...

Asus eee ye ozel bir ubuntu paketlemesi yapmislar oradan kurdum. http://www.ubuntu-eee.com/

Bu dagitimda versiyon henuz 8.04, 8.10 daha yok ortalikta. O acidan bu sartlarda yapabilecegim birsey varsa ve daha fazla yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Daha once 7.10 gibi bir versiyonda desktop PC mde ubuntu kuruluydu. Orada komut satirina inmeme gerek kalmadan gnome uzerinden kolaylikla bluetooth islerimi yaptigimi hatirliyorum. Bunda isin temellerine de el atmama ragmen neden boyle oldu bir turlu anlayabilmis degilim.

Tesekkurler.

heartsmagic

Donanım ve 8.04'deki uygulama uyumsuzluğu olabilir sorun. Eğer denerim diyorsan 8.10'a yükseltmeyi deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

secici

İki şeyi yaptıktan sonra bluetooth ile ilgili sorunlarım ortadan kalktı.

Birincisi:
http://www.linuxquestions.org/linux/answers/Hardware/Bluetooth_Transferring_and_receiving_files_under_Ubuntu
adresindeki dokümandan aldığım ilhamla;

/etc/bluetooth/hcid.conf
dosyasını edit ettim.

security user;

olan satırı

security auto;

olacak şekilde değiştirdim.

# Default PIN code for incoming connections
passkey "1234";

olan bölümü de isteğime göre değiştirerek passkey'imi, yani bluetooth pairing şifresini belirledim.

Bunları yapmakla tüm sorunlarım çözülmüş olmadı.

Asıl bomba Blueman adlı yazılımı kurmak oldu.

https://edge.launchpad.net/~blueman/+archive

adresine gittim. Display sources.list entries for: yazan satırda ubuntu versiyonuma uygun değişikliği yaparak sources.list' e ilave etmem gereken satırları elde ettim. Bu satırları sources.list ime ilave edip kaydederek ve de
sudo apt-get update
sudo apt-get install blueman

komutlarını vererek blueman i kurdum.

Blueman'in bana asıl güçlü gelen özellikleri şunlar oldu. Edit / Tercihler menusunden ayarlara girip Make Blueman the default passkey agent in seçili olmasina dikkat ederek aşağıda passkey i belirleyip passkey ayarının bundan böyle blueman tarafından kontrol edilmesini sağlayabilmek bir de Edit / Services ayarlarına ulaşıp oradan Transfer bolumunu aktive ettikten sonra, programın ana sayfasında görülen uzaktaki bluetooth bağlantınıza (mesela cep telefonunuz) Create a file transfer connection with a remote device diyen turuncu butonun aktif olmasını sağlamak ve akabinde tıklayarak uzaktaki blutooth cihazının hafızasında/diskinde nautilus da dolaşır şekilde dolaşabilmek, her türlü çift taraflı dosya transferini yapabilir hale gelmek oldu...

İhtiyacı olan benden başka kullanıcılara da faydalı olması dileğiyle...

Selamlar.

Çağlar

8.10 kullanıyorum şu an fark ettim bu başlığı ancak bende bluetooth sorunu yok. Aynı dediğiniz gibi kendi klasörlerimde dolaşır gibi dolaşabiliyorum da. Şifre konusu ise şöyle eşleştir dedim bana şu şifreyi girin diye bir pencere açtı telefondan onu girdim eşleştiler. Kendi bluetooth yazılımı yeterli geldi bana. Ama anlatımızdan etkilendim o programı da denemeye karar verdim :) Teşekkürler
We got a badass over here!