sürüm güncelleme?

Başlatan okanlnx, 07 Aralık 2008 - 13:11:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okanlnx

başlığı umarım doğru yere açmışımdır. son kullanıcı olarak tarif edilen (tüketim>üretim) kullanıcı grubu yani bizler için uygun olan ubuntu'nun kararlı sürümleri (LTS olanlar sanırım) kurmak ve kullanmak mıdır? yeni sürümler kullanım açısından çok ciddi farklar oluşturmakta mı? sistemi sürekli güncel tutmak en mantıklı olanı ama kararsız sürümleri bilgisayarda kararlı yapana kadar cebelleşmek ne kadar doğrudur?

atomkarinca

Alıntı yapılan: okanlnx - 07 Aralık 2008 - 13:11:43
başlığı umarım doğru yere açmışımdır. son kullanıcı olarak tarif edilen (tüketim>üretim) kullanıcı grubu yani bizler için uygun olan ubuntu'nun kararlı sürümleri (LTS olanlar sanırım) kurmak ve kullanmak mıdır? yeni sürümler kullanım açısından çok ciddi farklar oluşturmakta mı? sistemi sürekli güncel tutmak en mantıklı olanı ama kararsız sürümleri bilgisayarda kararlı yapana kadar cebelleşmek ne kadar doğrudur?

LTS sürümler genelde bilgisayarları uzun süre hiç değiştirmek zorunda kalmadan kullanmak durumunda olanlar için önerilen sürümlerdir. Mesela bir kütüphanede bulunan bilgisayarlara LTS sürüm kurarsanız uzun süre hiç güncelleme yapmadan hatta bilgisayarları kapatmadan bile kullanabilirsiniz. Bu yüzden LTS sürümlerin daha kararlı sürümler olması için uğraşılır. Diğer sürümler ise yeni donanımların ve yazılımların sürekli eklendiği sürümlerdir. Mesela 8.10 sürümü yeni kernelle birlikte geldiği için 8.04'te desteklenmeyen bir sürü kablosuz modemi ve ekran kartını desteklemektedir. Bu sürümlerin tek eksisi sadece 1 sene destek görmeleridir (LTS'ler 3 sene desteklenir). Eğer sisteminizden memnunsanız, tanınmayan donanımınız yoksa, kullandığınız yazılımların yeni sürümleri size çok büyük bir fayda sağlamayacaksa önerilen LTS sürümü kullanmanızdır.

okanlnx

teşekkür ederim ilginiz için. ben yaklaşık olarak 1,5 yıldır linux kullanmaktayım. ilk deneyimim pardus 2007,3 ile olmuş ardından mandriva, suse ve sonunda ubuntu 8,04 kurduğumda da tüm diğer dağıtımlarda yaşadığım sorunların hiçbirine karşılaşmamış olmam ubuntu'yu tek geçerim dememe neden olmuştu. şimdi ise 2-3 haftadır 8.10'a güncelleme çabası içerisindeyim. güncelledim olmadı. tekrar baştan kurdum gene olmadı. falan falan derken sonunda kurdum. (ekran kartı ile 8.10'un geçinememesi sanırım) ardından network manager yüzünden internete bağlanamadım. neyse onuda çözmek üzereyim. ama sonuçta bu sorunların hiçbirisiyle 8.04'te karşılaşmamıştım. 8,10'a geçince daha fazla performans daha az sorun beklerken tam tersi oldu. şimdi yeniden 8.04'e dönsem mi demeye başladım. daha doğrusu aklımı karıştıran her yeni sürüm çıktığında sazan gibi atlamamalı mı? yeni sürüme geçerken strateji ne olmalı?

atomkarinca

Yeni sürümler genelde ilk başta sancılı oluyor. Çok fazla şeyi birden yetiştirmek zor olduğu için bazı ayrıntılar dikkatten kaçabiliyor. Mesela 8.04 çıktıktan sonra o kadar çok sorun çıkmıştı ki 8.04.1 diye ek bir sürüm çıkarttılar. Yeni bir sürüm çıktığında bence en azından bir ay beklenmesi gerekiyor. Eğer yenilikleri takip etmekte ısrarcıysanız tabii ki istediğinizi yapabilirsiniz fakat eski sürümle bir ay daha devam etmek bir şey kaybettirmez.