Kubuntu program kurmak / program simgeleri

Başlatan alibuntu, 05 Aralık 2008 - 12:57:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alibuntu

Arkadaşlar ilk defa linux kullanıyorum ve kubuntu kurdum şimdi amsn indirdim ama kurmayı beceremiyorum kate ile açıyor
ve firefox kurdum ama daha doğrusu kuramadım paketi bi yere çıkarttı deb diye bi program sanırım ordan firefox a tıklayınca direk açıldı ama görünümü çok kötü normali mi bu acaba

birde program kısayollarını plazmoid olarak nasıl atayacağız bi el atın gözünüzü seveyim  :)

btermeli

* amsn'i bu  adresten indirip, cift tiklamayla kurabilirsin;
http://www.getdeb.net/app/aMSN

*kubuntu hangi surum yukledin?

*Fiferox'un yuklu gelmesi gerekirdi, sen elle mi yukledin?

*Firefox hangi surum ve firefox ubuntu eklentileri yuklu mu?

*yuklemeden sonra guncelleme yaptin mi?
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

*Goruntu ayarlarini degistirdin mi? Fontlari degistirmek veya kucultmek gibi.

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

alibuntu

kubuntu 8.1 ya son sürümdü firefox içinde gelmedi başka bi tarayıcı geldi
güncelleme yaptı sanırsam 200 mb güncelleme yaptı çünkü
ekran kartı driver i de yüklendi

firefoxu daha yeni sitesinden indirdim bi eklenti de kurmadım yüklemeden sonra güncelleme derken firefox u mu kastediyorsunuz , firefoxun hiç bir ayarına dokunmadım

bi de bu kodları nasıl yazıcaz nereye

alibuntu

amsnyi indirdim bu sefer de altta GDebi paket kurucu yazıyo tabiri caizse başlat çubuğunun orda sonra gidiyo başka bişi olmuyo :S

ironic

Kubuntu'da standart olarak Konqueror geliyor. Oldukça başarılı ve güzel özelliklere sahip. içerisinde otomatik reklam engelleme listesi ekli geliyor.

Firefox'u sizin kurmanız gerekli. Depoda vardır.

btermeli

Firefox'u yeni yuklediyseniz, tekrar Update Manager (Guncelleme Yoneticisi) calistirip, guncelleme yapin.

Verilen kodlari Applications(Uygulamalar) menusunden Konsole(Ucbirim) acip, oraya yazip calistiracaksin.

amsn icin, o deb paket kurucusunu tiklayip, yukle diyebiliyor musun?

alibuntu

hayır yükle çıkmıyor aç çıkıyor basınca da hiçbirşey olmuyor

alibuntu

Alıntı yapılan: ironic - 05 Aralık 2008 - 13:34:38
Kubuntu'da standart olarak Konqueror geliyor. Oldukça başarılı ve güzel özelliklere sahip. içerisinde otomatik reklam engelleme listesi ekli geliyor.

Firefox'u sizin kurmanız gerekli. Depoda vardır.
arkadaşım depo nedir :) ilk defa kullanan biriyle konuşuyorsunuz daha dün kurdum :)

alibuntu

arkadaşlar şimdi mp3 desteği indirdim amarok a kurdum çalıyor ama ses vermiyor nedendir bu ? ses çıkıyo ama kubuntu başlayınca amaroktan niye ses gelmiyor :S

ironic

Eğer MP3 arşiviniz NTFS bölümde ise öncelikle diski başlatmanız gerek. (Yerler > Arşivin bulunduğu disk ( ör: 50.25811 GB ortam) )

Depo, sistemle ilgili her türlü yazılımın, kodek ,bileşen vs. nin topluca bulunduğu yerdir. Depodan arama yaparak istediğiniz yazılımı vs yüklersiniz . ( kubuntu sunucularına bağlanır ve ordan yükleme yapar)

kubuntu menülerini tam bilmediğimden yerini söyleyemeyeceğim. Synaptic paket yöneticisi ni bulun veya Alt+f2 yaparak açılan uçbirime synaptic yazın.

Doğrudan kodlarla firefox yüklemek içinse; Uçbirimi açıp aşağıdaki kodu girin.

sudo apt-get install firefox

şifrenizi isteyecek ,girin. (şifre girerken girdiğiniz karakterler hiçbir şekilde görünmez .Şifrenizi tamamlayın ve Enter'a basın. )

yeni kullanıcılara yardımcı olması açısından bu başlığı inceleyin. Ayrıca yaşadığınız birçok sorun forumda daha önce dile geldiğinden önce arama yapmayı deneyin.

Son olarak aramıza hoşgeldiniz. Yeni dünyada size başarı ve mutluluklar dilerim. Önce sabır ile başlayın öğrenmeye devam edin. Gerisi zamanla gelir.  ;)

heartsmagic

Alıntı yapılan: alibuntu - 05 Aralık 2008 - 14:10:36
arkadaşlar şimdi mp3 desteği indirdim amarok a kurdum çalıyor ama ses vermiyor nedendir bu ? ses çıkıyo ama kubuntu başlayınca amaroktan niye ses gelmiyor :S

Eğer oynatıcı yürüyor fakat ses çıkmıyorsa tüm ses kanallarını açmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

btermeli

Baslangic sorularin icin;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/board,142.0.html

6-10-12. basliklar.

Ses kanallariyla oynaman icin;  (MADDE 2)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4139.0.html

Alsa'yi etkin kilip, hicbir sorununun kalmamasi icin; :)
Alıntı yapılan: btermeli - 01 Aralık 2008 - 21:49:12
O zaman tavsiyem;

Sistem> Özellikler >Ses

Tüm araçları ALSA yapın, "Sesler" kısmında(Tab) sistem seslerini kapatın.
Ses karıştırıcısı olarak ESD'yi isaretleyin.

Ardından uçbirim;

sudo apt-get remove pulseaudio    **bu adımı zaten yaptıysan,gerek yok**
sudo apt-get install esound

Bilgisayarı yeniden  başlatın, güle güle kullanın.

Bu da benim icin :):):)

alibuntu

arkadaşlar teşekkürler ses sorunu tamam

yanlız ben acaba indirdiğim firefox u doğru kurabildim mi onu merak ediyorum home bölümüne çıkarttım dosyaları sonra da açarken şöyle yapıyorum

ordan firefox u tıklıyorum

sonra böyle açılıyor firefox

normal görüntüsü bu mu bunun bana eski gibi geldi ? hakkında kısmına bakıyorum sürüm 3 halbuki

Çağlar

Firefox'a tema yüklerseniz gıcır gıcır duracaktır :) bu orjinal hali.
We got a badass over here!

alibuntu

peki hocam demekki kurulumda falan bi hata yapmadık, ben bu firefoxu açarken her seferinde dosya dizinini mi takip etcem bi kısayol ataması falan yapılmıyormu ?

firefox için flash player eklentisi indirdim ama onu da kuramadım hiçbişey kuramıyorum yaw :(

Çağlar

Ubuntu'da restirected extras paketi sanırım sizde de kubuntu restirected diye geçer kurarsanız flash player gelecektir. Menüleri düzenlemek için menüye sağ tıklanıyor sanırım. Gnome kullandığım için tam bilmiyorum.
We got a badass over here!

alibuntu

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Kurulum#Kurulumdan_Sonra_Yap.C4.B1lmas.C4.B1_Gerekenler

burda yazan video codecleri için ;
"sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras" , yani benim yazacağım "sudo aptitude install kubuntu-restricted-extras" olacak

flash player için ise;
"sudo aptitude install libflashsupport"
bu şekilde mi yapmalıyım?

sürekli internetten mi kurmamız gerek arkadaşlar programları yani ben indirip HDD üzerinden kuramaz mıyım ?

alibuntu

"sudo aptitude install libflashsupport" yazdım böyle dedi :(

Bedreddin

Programları indirip kurmak için, kaynaktan derlemeyle ilgili konulara bakabilirsiniz. "libflashsupport" paketini niye kurmak istiyorsunuz bilmiyorum ama farklı bir çözüm yolu aramanız gerekecek, Intrepid depolarında böyle bir paket gözükmüyor.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

alibuntu

mozilla için flash player kurmaya çalışıyorum da o yüzden yazmıştım yanlış yapmışım sanırım
bilgisayarı ilk aldığım zamanlar aklıma geldi yahu hiç bir şey bilmiyorum sanki :)

alibuntu

ironic

sudo aptitude install kubuntu-restricted-extras

Eğer bu kodu çalıştırdıysanız Flaşın da yüklenmesi gerekir. Farklı olarak firefox ile flaş gerektiren herhangi bir siteye girin. Firefox size flaşın eksik olduğu ile ilgili uyarı verir. Bu yolla da yükleyebilirsiniz. Opera zaten firefox eklenti tabanını kullanıyor.

alibuntu

o kodu çalıştırmadım çünkü bayağı bir codec indircek bana sadece flash lazım aslında
zaten firefoxun uyarısıyla eksik eklenti kurmaya çalışıyorum ama olmuyor
sudo aptitude install kubuntu-restricted-extras

bunu deneyeceğiz o zaman ne yapalım ..

arkadaşlar bi de ben firefox a kısayol simgesi nasıl oluştururum

alibuntu

yaptım birşeyler indirdi en sonra java bilmemne yapılandırması dedi altta tamam yazıyodu tıklanacak hiçbirşey yoktu bende kapattım konsol penceresini , baktım flash hala yüklenmemiş ve codec yüklenmemiş divx filmlerimden ses geliyor görüntü yok

zeitgeist

sudo aptitude install kubuntu-restricted-extras işlemini tamamlamamışsınız. Konsoldan çıkmamanız gerekiyordu. Çıkan "tamam" "yes" "no" ibareleri lisans sözleşmesini kabul edip etmediğinizle ilgili, tab tuşuyla giderek tamam demeniz gerekiyor, siz kurulumu tamamlamamışsınız. Divx, mp3, flash ve java için bu paketi kurmanız gerekiyor. 
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles