[Çözüldü] /Root sorunu

Başlatan yasars, 04 Aralık 2008 - 19:52:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yasars

Arkadaşlar ben bir hata yapıp hesap haklarıyla bir oynama yaptım.Yaptığım olay ise kullanıcılar bölümünde kullanıcı ismimin özelliklerinde oynama yapıp açılış dizini bölümünde yazan xx-home yazan yeri silip oraya /root yazdım ve yeniden açtığımda başbelam olan tanımsız frekans kabusu geri döndü ve bu sefer gitmiyor.Ctrl+alt+F1 ile giriş yapıp sudo nano/etc/X11/xorg.conf komutu veriyorum ama bana command not found uyarısı veriyor.Yardımlarınıza ihtiyacım var

ihtiyar said

Alıntı yapılan: yasars - 04 Aralık 2008 - 19:52:05
Arkadaşlar ben bir hata yapıp hesap haklarıyla bir oynama yaptım.Yaptığım olay ise kullanıcılar bölümünde kullanıcı ismimin özelliklerinde oynama yapıp açılış dizini bölümünde yazan xx-home yazan yeri silip oraya /root yazdım ve yeniden açtığımda başbelam olan tanımsız frekans kabusu geri döndü ve bu sefer gitmiyor.Ctrl+alt+F1 ile giriş yapıp sudo nano/etc/X11/xorg.conf komutu veriyorum ama bana command not found uyarısı veriyor.Yardımlarınıza ihtiyacım var

sudo nano/etc/X11/xorg.conf

değil,

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

olacak. Yani nano komutundan sonra da bir boşluk olacak. ;) Kolay gelsin.

erginemr

Değişen dosya /etc/passwd dosyası mı, yoksa Gnome ev dizininizin kaydını başka bir yerde mi tutuyor, emin değilim ama şunu denemekte fayda var:

1. Yapabiliyorsanız, Ubuntu'ya Grub penceresinde "recovery mode"dan girip "root" konsoluna düşün.

2. Sonra şu komutla /etc/passwd dosyasını açın:
nano /etc/passwd

3. Sonlara doğru kullanıcı isminizi göreceksiniz. Bu satır bende şu şekilde:
Alıntı Yapergin:x:1000:1000:ergin,,,:/home/ergin:/bin/bash

4. Eğer sizde "/home/kullanıcı_adınız" yerine "/root" yazıyorsa doğru iz üzerindeyiz demektir. Bu bölümü:
Alıntı Yap/home/kullanıcı_adınız
olarak değiştirin. Dosyayı Ctrl+O ile kaydedip Ctrl%X ile pprogramdan çıkın.

5. Son olarak, "reboot" komutu ile bilgisayarı yeniden başlatın.

yasars

Değerli erginemr

Aynen doğru iz üzerinde olduğunuz ortaya çıktı.Yalnız nedense "recovery mode" başlattığımda nedense test yapmaya başlıyor.Bende normal modda girip ctrl+alt+F1 ile konsola düşüp ordan " sudo nano /etc/passwd"  ulaşıp dediğiniz düzeltmeyi yapıp çıktım.Sorun çözülmüş olarak giriş yaptım teşekürler

erginemr