[Çözüldü]gtk2-engines-ubuntulooks ile çakışan paketler hangileri?

Başlatan ihtiyar said, 04 Aralık 2008 - 18:41:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Kurduğum yeni tema tam olarak çalışmıyordu. Hata olarak da "gtk2-engines-ubuntulooks" un kurulu olmadığını belirtiyordu. Ben de kurayım o zaman dedim. Kurarken diğer paketlerle çakıştığını fark etmeden -okumadan tamam dersen olacağı bu" kabul ettim kurulmasını. Birkaç paketi kaldırdığını kaldırırken fark ettim. Ama iş işten geçmişti. Şu anda conky bozuldu. Kaldırılan paketlerden birisi, sanırım ubuntu-desktop idi. Onu tekrar kurdum. Ama sanırım eskiye tam olarak dönemedim. Kaldırılmış olan diğer paketler hangileri, öğrenebilirsem tekrar kurmak istiyorum o paketleri.

Ek: conky bozuk demiştim. Şu anda o problemi aşmış bulunmaktayım. Sadece conky'yi kapatıp açtım. :) Eksik paket var mı sistemimde, onu bilmek istiyorum şimdilik.

heartsmagic

Eğer Synaptic kullandıysan orada kayıtlar vardır. apt-get veya aptitude kullandıysan şöyle bir yol izleyebilirsin:

tail -n 100 /var/log/dpkg.log | grep remove

Bu sondan 100 satırı (yani son 100 işlemi) sıralayacak ve kaldırılan paketleri gösterecektir. Eğer daha eskiye gidiyorsa kaldırma 100 değerini arttırabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Aralık 2008 - 20:20:09
Eğer Synaptic kullandıysan orada kayıtlar vardır. apt-get veya aptitude kullandıysan şöyle bir yol izleyebilirsin:

tail -n 100 /var/log/dpkg.log | grep remove

Bu sondan 100 satırı (yani son 100 işlemi) sıralayacak ve kaldırılan paketleri gösterecektir. Eğer daha eskiye gidiyorsa kaldırma 100 değerini arttırabilirsin.

Bu komutu konsolda vermem gerekmiyor mu? Konsolda bu komutu verdikten sonra hiçbir şey olmuyor da.

heartsmagic

Evet konsolda.

less /var/log/dpkg.log ile dosyaya bak bakalım, hiç kayıt görünüyor mu?

erginemr

Kaldırılan paketleri geri yüklemek için:
sudo apt-get install ubuntu-desktop human-theme ubuntu-artwork

Bu esnada "gtk2-engines-ubuntulooks" paketi de otomatik olarak kaldırılacak. Ayrıca masaüstü ayarlarından temayı da değiştirmelisin, örn. yine Human teması olsun. (Bugün başka bir arkadaşın tema sorununu çözmek için sanal bir sistem üzerinde denemiştim, oradan biliyorum :))

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Aralık 2008 - 20:31:44
Evet konsolda.

less /var/log/dpkg.log ile dosyaya bak bakalım, hiç kayıt görünüyor mu?

Bu şekilde kayıtlara ulaştım, teşekkür ederim. erginemr'in söylediği paketleri kurdum direk. Kayıtlar çok fazlaydı, ararken erginemr çıkageldi. :)

İkinize de çok teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Aralık 2008 - 20:32:30
...
Bu esnada "gtk2-engines-ubuntulooks" paketi de otomatik olarak kaldırılacak. Ayrıca masaüstü ayarlarından temayı da değiştirmelisin, örn. yine Human teması olsun. (Bugün başka bir arkadaşın tema sorununu çözmek için sanal bir sistem üzerinde denemiştim, oradan biliyorum :))

Böyle kalsa bir şey olur mu? Human temasını sevmedim :(

erginemr

Geçmiş olsun. :)

Bildiğim kadarıyla bir zararı yok. Tek yaptığı, arka planda uyarı vermekmiş gibi görünüyor. Bir süre kullan derim. Eğer performans düşüklüğü gözlemlemiyorsan, sorun olacağını zannetmiyorum.

Not: Bu arada, "/var/log/dpkg.log" kaydı da içeriği biraz karışık olmasına rağmen, kurulup kaldırılan paketleri göstermesi açısından altın değerindeymiş. Yeni bir şey öğrenmiş oldum. Sağ ol @heartsmagic.  8)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Aralık 2008 - 20:51:02
Geçmiş olsun. :)

Bildiğim kadarıyla bir zararı yok. Tek yaptığı, arka planda uyarı vermekmiş gibi görünüyor. Bir süre kullan derim. Eğer performans düşüklüğü gözlemlemiyorsan, sorun olacağını zannetmiyorum.

Tamam, teşekkür ederim. Performansımı gözlemlerken yeni tema arayışını da sürdürürüm o zaman. :)

heartsmagic

tail ve grep ikilisi kalabalığı gidermek için kullanılıyor ama sende nasıl boş dönüyor anlamadım ben @ihtiyar Said.

@erginemr rica ederim ne demek :)