Direct x ve Linux ?

Başlatan RexWolker, 02 Aralık 2008 - 22:00:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RexWolker

bu konuyu nereye acacağımı bilmediğimden burada bi fikir almak istedim
windows altında directx kurarız burada sadece ekran kartını kuruyoruz directx görevini üstlenen herhanqi bi yazılım warmı sistemde yoksaki gerek yokmu
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER
WOLKER OLKER LKER KER ER R

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Aralık 2008 - 00:11:45
Opengl.

Windows, Linux ve Mac'te OpenGL kullanılabilir..OpenGL ile yazılmış oyun ve programlar derlendiğinde mevcut çoğu işletim sisteminde çalışırlar.

Bu arada Ekran kartı sürücülerinin kurulması yeterlidir.

RexWolker

anladım benim pc windowsda opengl de sorun veriyordu belki linuxda oyunlarda kitleme yapması ondan olabilir
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: o2hrea - 03 Aralık 2008 - 07:33:55
anladım benim pc windowsda opengl de sorun veriyordu belki linuxda oyunlarda kitleme yapması ondan olabilir

Bir ihtimal ekran kartı ile alakalı olabilir.

esrama

OpenGL ve directx i karşılatırsak hangisi önde gelir ? Oyunların directx e göre yazılması, opengl ye göre yazılmasından daha zor diyebilirmiyiz ?

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: esrama - 03 Aralık 2008 - 11:46:17
OpenGL ve directx i karşılatırsak hangisi önde gelir ? Oyunların directx e göre yazılması, opengl ye göre yazılmasından daha zor diyebilirmiyiz ?

Dünyanın en çok oynanan multiplayer oyunu WOW Hem DirectX Hemde OpenGL ile çalışabiliyor. Enfes grafikleri var. Demek ki OpenGL ile güzel oyunlar yazılabiliyormuş Ayrıca WOW Linux'te wine ile çalışabiliyor. Mac sürümü var ve Windows platformunda çalışabiliyor.   Basitlik konusunda yorum yapamayacağım. Ama yazdığım oyun her sistemde çalışsın istiyorsanız OpenGL tavsiyem.

erginemr

Ben de tamamen kişisel (sübjektif) bir yorumla; eskiden oynadığım ve hem OpenGL, hem de DirectX destekli oyunlarda, OpenGL'i seçtiğimde grafiklerin DirectX'li versiyona göre çok daha göz alıcı olduğunu hatırlıyorum.

Neden sonra, bir MS ürünü olan DirectX, MS tekelinin etkisiyle piyasaya hakim oldu, ayrı konu...

MeBuNtU

Bana göre MS in en harika ürünü Dx.Diğeri de MSN protokolü ve WLM.Diğer ürünleri (bence) 5 para etmez.

erginemr

Yalnız, Windows Live Messenger'dan önce de bir fenomen olan ICQ vardı. Messenger'ın eski versiyonları çok ilkeldi. Bence MS, bu alanda da, tekel olmanın ağırlığını kullanarak piyasaya hakim oldu.

esrama

MSN protokolü ve WLM ??? nesi var bunların? Diğer sistemlerde windows kadar kullanılsa daha iyileri de çıkardı diye düşünüyorum. Bunları öne çıkaran tek şey çok kullanılması değilmi ?

RexWolker

ms piyasaya hakim oldugundan WLMye rakip zor cıkar aslına bakarsanız skype yada kopete WLM'e kadar iyiler ama işte müşteri çekmiyor öyle bi olduki aramızda msn protokolü dışında kullanımdan pc üzerinden haberleşme cok nadir kullanılıyor. haberleşmede google bile rakip olamadı:) gtalk ile.
REXWOLKER
EXWOLKER
XWOLKER

MeBuNtU

Nasıl arama deyince aklımıza google geliyorsa sohpet dediğimizde de MSN geliyor.Google ın yerine yahoo da kullanılabilir ama google daha çok kullanılıyor neden ?

Not:Bu durumdan bende hoşnut değilim ama gerçekleri de görmemek olmaz.

esrama

MeBuNtU o zaman ms office de openofficeden çok önde :) doğru düzgün doc ve docx açamıyor . onlar en önemli uzantılar. O zaman winxp de çok iyi çünkü exe dosyaalrını ancak onunla çalıştırabiliyorsun :)
Böyle düşünürsen hiçbişi olmaz. Ben opengl nin ne kadar iyi bir yazılım olduğunu sordum . Belki çok az kullanılabilir ama directx e göre çok iyi olduğunu duymuştum. Birde burda sormak istedim. Şimdi directx üzerinde daha çok oyun var diye directx e iyi diyemeyiz , ama kullanmak zorundayız diyebilriz :) diye düşünüyorum.....
Google nin şu duruma gelme sebebi çok kullanılması ama çok kullanılmasınında iyi bir sebebi var. Diğer arama motorlarına göre aramaları çok daha akıllı bir mantıkta yapıyor.... Bu yüzden çoğu kişi onu seçti ve bu yüzdne onun şu anda bu kadar çok kullanıcısı var. (Ben öyle biliyorum ama yanlışta olabilir)
ama ms programlarının çok kullanılma sebebi iyi pazarlamacılarımı var,satış işinden mi iyi anlıyorlar nedir bilemiyorum artık :) :)

Exodus

Alıntı yapılan: esrama - 03 Aralık 2008 - 21:41:01
MeBuNtU o zaman ms office de openofficeden çok önde :) doğru düzgün doc ve docx açamıyor . onlar en önemli uzantılar. O zaman winxp de çok iyi çünkü exe dosyaalrını ancak onunla çalıştırabiliyorsun :)
Böyle düşünürsen hiçbişi olmaz. Ben opengl nin ne kadar iyi bir yazılım olduğunu sordum . Belki çok az kullanılabilir ama directx e göre çok iyi olduğunu duymuştum. Birde burda sormak istedim. Şimdi directx üzerinde daha çok oyun var diye directx e iyi diyemeyiz , ama kullanmak zorundayız diyebilriz :) diye düşünüyorum.....
Google nin şu duruma gelme sebebi çok kullanılması ama çok kullanılmasınında iyi bir sebebi var. Diğer arama motorlarına göre aramaları çok daha akıllı bir mantıkta yapıyor.... Bu yüzden çoğu kişi onu seçti ve bu yüzdne onun şu anda bu kadar çok kullanıcısı var. (Ben öyle biliyorum ama yanlışta olabilir)
ama ms programlarının çok kullanılma sebebi iyi pazarlamacılarımı var,satış işinden mi iyi anlıyorlar nedir bilemiyorum artık :) :)

Google'in arama motoru su anda rezil durumda. google.com.tr de arama yapilmiyor, sacma sapan tag sitelerinde buluyorsunuz kendinizi.
Arch Linux FTW!