Ubuntu 8.1e kde kurdum ubuntu bi tuhaf oldu!

Başlatan esrama, 02 Aralık 2008 - 15:32:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

esrama

Ubuntu 8.1i gnome ile mis gibi kullanıyordum. KDE yi de kuruyum dedim. Arada onu da öğrenmek amaçlı fakat artık ubuntuda ses alamıyorum. Hiç ses gelmiyor. Önceden hiçbir sorunum yoktu. KDE yi sorunsuz kurdum. KDE ye girdim ses çalmayıcan önce kde dendir dedim. PC yi yeniden balatıp gnome ile açtığımda da ses gelmedi :(
Yukarıda yazdığım ses sorunu dışında kde kurduktan son her pc başlangıcında artık iki tane ubuntu linux varmış gibi windows seçeneğinin üstünde iki tane recovery mode ve normal linuxa giriş seçenekleri çıkıyor. ONun dışında varsayılan masasütü yöneticim gnome olamsına rağmen ubuntu kapanış ve açılışında kubuntu logosu çıkıyor.... :( Bunlar olağan şeyler mi ? Her masaüstü yöneticisi yüklendiğinde böyle şeyler olur mu ?
Bu arada gnome yi kaç aydır kullanıyorum KDE çok tuhaf geldi (tahmin ettiğiniz gibi :) ) . Ama kde'de oturumu kapatmak çok uzun sürüyor neden bilmiyorum. KDE nin neden bu kaar övüldüğünü bir türlü anlayamıoyurm. Gnomenni kde den eksiği nedir ? Basit görüne sahip olması mı ?

teneke

" Grup açılış ekranını değiştirme "  başlığındakı konuyu forum googlunda ararsanız sorularınızın çogu cevabı mevcut zannederim size yardımcı olur. http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1753.0.html

heartsmagic

- Ses sorunu için sistemin ne kullandığına bakabilirsin. Eğer eskiden pulseaudio kullanıyorsan yine ona geçersin, böylece sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.
- İki tane recovery kernel olması garip, acaba arada güncelleme mi yaptın? Eğer yapmadıysan ve birebir aynı satırlarsa /boot/grub/menu.lst dosyanı düzenleyerek sorunu ortadan kaldırabilirsin.
- Kubuntu logosunun görünmesi giriş yöneticisi olarak GDM yerine KDM'nin seçili olmasıdır.
sudo dpkg-reconfigure gdm komutu ile çıkacak ekrandan GDM'yi seçerek bu sorunu aşabilirsin.
- Gnome'un KDE'den eksikleri varsa, artıları da vardır. Kısacası Gnome ve KDE bir tercih meselesidir. Aynen dağıtımlar gibi.

Not: Grub açılış ekranı değiştirme biraz daha kişiselleştirmeye yönelik. Oradakileri yapmaya elbette gerek yok. Yapılacak şey söylediğim dosyanın açılarak gereksiz kernel satırlarının temizlenmesi. Tabi bunu yaparken dikkatli olmalısın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

İlginize teşekkürler ... Ses sorunu haricinde önemli şeyler değil. Onları dediğiniz yöntemlerle halledebilirim. Ama ses problemi kafamı karıştırdı :( Pulse audio veya ona benzer bir program yüklemedim. Varsayılan neyse onu kullanıyorum kde'de de hiç ses ayarı yapmadım. Hadi kde'de ses gelmemesini anlarım ama niye gnomeye döndüğümde ses gelmedi :(?

heartsmagic

Eğer KDE'ye geçtiğinde kendisi ses sistemini değiştirmişse ve o ses sistemiyle senin problemin varsa sorun yaşayabilirsin. PulseAudio zaten kurulu gelir ve yeni ses sistemdiri. Eski kullanılan ise ALSA'dır. Yönetim altından biraz kurcalaup değiştirmeyi denersen belki netice alırsın.

erginemr

KDE'de eskiden aRTS ses sistemi kullanılıyordu. aRTS istemden kaldırılmış, ancak varsayılan olarak seçili kalmış olabilir.

"Çokluortam Seçicisi" ayarlarıyla oynamak çözüm olabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4025.msg44445.html#msg44445
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4620.msg51279.html#msg51279

esrama

Bu arada yeni farkettim temada yarı kde yarı gnome gibi duruyor. sağ tuşla açtığım menüler ve web sayfalarındaki buttonlar kde temasında,diğer çoğu şey ise gnome teması :) baya bir karıştı herşey. Sanırım bir windowstarzı format lazım oldu buna :) Bir de ben diğer başlıklarda e17 kurmak için yardım istiyorum :) Neyse bari onu da kurup kurcalıyım sonra bir format çakarım.... yardımlar için teşekkürler....

heartsmagic

Formata gerek yok, KDE için kurduğun paketleri kaldırırsın olur biter. Tema değiştirmek falan zor olmasa gerek.

esrama

Temayı değiştiriyorum classik yapıyorum şu ubuntunun varsayılanlarından koymama rağmen değişmiyor :( format lazım ... zaten e17 yi de kurdum. ona da girdim çok karıştı herşey... :)  ben en kısa zamanda format atacağım...