[Çözüldü] xfce, joomla, firewall

Başlatan Cemal, 30 Kasım 2008 - 19:19:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cemal

merhaba arkadaslar.

En sonunda sizi (ubuntu-tr) bulduguma cok sevindim. uzun suredir windows tan linux a gecmeyi dusunuyordum ve Windows XP license zamani dolunca en sonunda transferi yaptim.  Ubuntu calisiyor cok memnunum fakat bir iki tane sorum var.

1. XFCE theme in kucuk veya guclu olmayan donanimlarda cok rahat calistigini okudum. benim makinam P4 1.3ghz, 3xxmb ram ve 40gb hdd ye sahip olan bir sistem.  Sorum ise; acaba XFCE ye yuklersem makinam daha rahatlarmi? Su anda ubuntu gnome kullaniyorum. sistem sorunsuz calisiyor fakat yavasliginin farkindayim.

2. makinama joomla yukledim, cok begeniyorum. adsmanaager ve virtumart gibi extension yukledim. calisiyor sorunsuz. Simdi ben bir forum programi ariyorum joomla da calisabilecek. Eger bildiginiz bir forum programi varsa lutfen bana yazin.

3. Ubuntu 8.10 kullaniyorum ve anladigim kadariyla ubuntu firewall yuklu olarak gelmiyor artik. Dolayisiyla "firestarter" i yukledim calisiyor meret. Fakat benim emin olmadigim sey firestarter arka planda hep calisacakmi? yani firestarter i ben calistirmazsam ne olur?

Simdiden size tesekkurlerimi sunarim
Cemal
www.suppliersalliance.com
caymahallesi@hotmail.com

haritsu

Eğer sadece Web programlama üzerine çalışacaksanız; Xfce yetecektir size fazlasıyla.

Diğer taraftan eğer Joomla üzerine entegre edebileceğiniz Open Source ( açık kaynak kodlu ) bir yazılım tavsiyesi isterseniz; SMF ve MyBB'yi önerebilirim. Entegre ile uğraşmayayım diyorsanız; Fireboard tavsiyesinde bulunabilirim. Kendisi bir eklentidir :)

--

Firewall'a neden ihtiyaç duyuyorsunuz anlayamadım? :)

heartsmagic

Öncleikle hoş geldin. Keşke problemleri ayrı başlık altında konuşsak.

1. Evet nispeten rahatlama olur ancak Ram takviyesi daha çok iş görecektir.
2. @haritsu zaten gereken tavsiyeyi vermiş.
3. Yanlış bilmiyorsam arkada çalışacak kendisi. Çalıştırmazsan ne olur derken neyi kast ettiğini anlamadım ancak çalışmamış olur. Fakat senelerdir güvenlik duvarı kullanmayan biri olarak pek sorun olacağını sanmam. Sanırım Joomla vs. gibi uygulamalar ile web yayını yapacaksın. Eğer böyleyse modeminden de port güvenliğini kontrol altında tutabilirsin. Yok bir de sistem güvenlik sağlasın diyorsan Firestarter çalışsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

1- XFCE yerine LXDE çok daha farkedilir bir rahatlık getirecektir.

3- Firestarter sadece bir arayüzdür. Aslolan iptables'dır ve Ubuntu'nun açılışında otomatik olarak çalışır. Firestarter'la sadece iptables'ın ayarlarını değiştirirsiniz, yani bu programı sürekli açık tutmanıza gerek yok.

erginemr

1. + RAM takviyesi sizi çok rahatlatır.
2. Yorum yok.
3. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3710.0.html

Cemal

Merhaba arkadaslar,.

Makinami formatlayip, tekrar Ubuntu server sistemi yukledim makinama onunla ugrasiyordum, Joomla yi yukledikten sonra bir turlu extension yukleyemedim. anladigim kadariyla file permission sorunlari oldu. dun aksam tekrar makinami ilk haline (ubuntu-desktop) a donusturdum cunku sorunsuz calisiyordu. Simdilik sorun yok. Haa unutmadan tavsiyelerinizi okudum ve makinami degistirdim, cunku meret hala yavasti.

Herneyse,  yardimlariniz ve fikirleriniz icin tesekkurlerimi sunarim.

Cemal

erginemr

O zaman, başlığı çözüldü olarak etiketleyelim. :)