Ubuntu'nun gözle görülür farkı nedir?

Başlatan Gençfuat, 29 Kasım 2008 - 11:38:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gençfuat

Arkadaşlar bende yeni bir linux kullanıcısıyım.Ubuntuyla başladım.Diğer dağıtımlarıda deniyorum yavaş yavaş  ama hepsi aynı gibi geliyor ubuntunun gözle görülür farkını anlatan bağlantıyı verebilirmisiniz acaba.
Saygılar.
böteci

Sypro

Hmm.. O olay biraz karışık. Her dağıtımın ne özelliği olduğunu uzun uzun yazacak bilgiye sahip kimse yok aramızda maalesef. Takdir edersiniz ki binlerce dağıtım var. Genel fark paket yöneticileri (apt, rpm gibi) ya da masaüstü ortamları (gnome, kde, xfce, lxde..) ile alakalı. Onun dışında mutlaka görsel farklar da var tabi.
Tam olarak nasıl bir özellik istediğinizi söylerseniz belki uygun bir dağıtım önerebiliriz. Kaldı ki yeni bir kullanıcı için Ubuntu gayet ideal. Hem linux kullanımına alışıyor hem de işlerinizi zorlanmadan halledebiliyorsunuz, insan daha ne ister ki.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: Sypro - 29 Kasım 2008 - 12:26:50
Hmm.. O olay biraz karışık. Her dağıtımın ne özelliği olduğunu uzun uzun yazacak bilgiye sahip kimse yok aramızda maalesef. Takdir edersiniz ki binlerce dağıtım var. Genel fark paket yöneticileri (apt, rpm gibi) ya da masaüstü ortamları (gnome, kde, xfce, lxde..) ile alakalı. Onun dışında mutlaka görsel farklar da var tabi.
Tam olarak nasıl bir özellik istediğinizi söylerseniz belki uygun bir dağıtım önerebiliriz. Kaldı ki yeni bir kullanıcı için Ubuntu gayet ideal. Hem linux kullanımına alışıyor hem de işlerinizi zorlanmadan halledebiliyorsunuz, insan daha ne ister ki.
Bir yıldan fazla Linux kullanıcısıyım. Ubuntu olmazsaydı. Şimdi Linux kullanıyor olmazdım. Ubuntu demek konfor demek. O sizin için herşeyi yapıyor donanımlarını algılıyor bölümlerinizi bağlıyor. Bize ise sadece işletim sistemini kullanmanın  tadı kalıyor. Ubuntu çok farklı. :D

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudocu

mesela ubuntu ile pardusu karşılaştırırsak; örneğin ubuntu bilinen masaüstü ortamlarının büyük çoğunluğuna az ya da çok destek verir. bunları kurması da inanılmaz kolaydır, misal, sudo apt-get install lxde yazarak lxde masaüstü ortamını kullanmaya başlayabilirsin. pardus üzerinde genelde bireylerin kişisel çabaları ile çok sınırlı olarak xfce veya gnome kullanabilirsin.
ubuntu'nun depolarında yüzbinlerce sayıda paket varken pardus bu konuda çok sınırlı ne yazık ki. bu eksikliğini belli başlı programları bünyesinde toplayarak gidermeye çalışıyor. sonuçta kaynak koddan da kurulabilir fakat bu hem bilgi hem de zaman gerektirir. internette, depoda olmayan bir çok program deb olarak bulunabilirken pisi paketi görmek mucize ile eşdeğerdir.
pardus'da aldığın bir hata mesajını google da aradığın zaman %95 ihtimalle ingilizce ubuntu sitesinde çözülmüş konuları görüp sorununu çözeceksin.
birçok dağıtım "kararlı" sürüm olarak kalmak yolunda güncel kernel, programlardan uzak dururken ubuntu ekibi sırf yenilik sunmak için bunları sorunsuz şekilde sunabiliyor. bundan diğer dağıtımlar da faydalanıyor tabi ki(linux mint gibi). bu nedenle ubuntu'ya öncü bir dağıtım diyebiliriz.
ubuntu'nun amaçları daha büyük. pardus ile ubuntunun hedef kitlesi çok farklı. ubuntu daha uluslararası tadında iken pardus daha çok türkçe bilenlere hitap ediyor diyebilir miyiz bilemiyorum ama bence öyle. (desteklenen dil sayısı)

ek olarak şunu da yazayım: pclinuxos gibi fazlasıyla kolay ve son kullancıya hitap eden dağıtımlar da var. sorun şu ki bu dağıtımların arkasında çok büyük bir topluluk yok. bu da ileride ne kadar destek alacağınızı bilememeniz anlamına geliyor. ubuntu lts sürümleri ile yıllarca destek vaad ederken pclinuxos projesi her an durabilir, bunu kimse bilemez.
her seyin basi sudo!

Burak

Bana göre Ubuntu'nun en gözle görülür farkı kullanıcı sayısıdır. Benim Ubuntu'yu ilk deneme nedenim buydu. Bu, kalabalığı takip etmek gibi bir şey değil. Bir dağıtımı ne kadar çok kişi kullanıyorsa, sizin yaşayabileceğiniz problemleri yaşayan başkalarının da olma ihtimali o kadar çoktur ve dolayısıyla o problemin çözülme süresi de o kadar kısadır.

karaf

Yıllardır "bir Linux sürümü deneyeyim" deyipte cesaret edemediğim zamanların sonunda Ubuntu ile tanışır tanışmaz, "yok canım o kadarda çekinmeye korkmaya gerek yokmuş. Hem bu Ubuntu çokta insancıl bir sistemmiş." moduna girdim sayesinde.

Çok kişisel oldu belki ama Ubuntu'nun benim için böyle bir farkı oldu  :)
...arıyorum.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: karaf - 02 Aralık 2008 - 17:47:57
Yıllardır "bir Linux sürümü deneyeyim" deyipte cesaret edemediğim zamanların sonunda Ubuntu ile tanışır tanışmaz, "yok canım o kadarda çekinmeye korkmaya gerek yokmuş. Hem bu Ubuntu çokta insancıl bir sistemmiş." moduna girdim sayesinde.

Çok kişisel oldu belki ama Ubuntu'nun benim için böyle bir farkı oldu  :)
Genelde böyle zaten. Şanslıydım tüm donamınlarım eksiksiz tanınmıştı. 7.10'dan beri kullanıyorum. Zenwalk, Mandriva, Debian denedim. Ubuntu'da karar kıldım.   

esrama

Aylardır linux dağıtımlarının farkını araştırıyorum. Buna benzer birçok başlık altına girdim fakat hala anlamış değilim.
Başta paket yöneticileri farklı, masasütü yöneticileri (doğal olarak masasütü yöneticileri ile gelen programlar(firefox,opeoffice vs...) Bunun dışında hiçbir farkı bilmiyorum. Tek fark bu saydıklarım olamaz, olsaydı ubuntuya kde kurduğunda, diğer deb kullanan kde tabanlı işletim sistemlerinden bir farkı kalmamalı.(ubuntu(gnome) + kde =! Kanotix :) ) Böyle olmayacağına göre daha başka farklar da mevcut.... Bir dağıtımın türevlerinin(ubuntu  kubuntu,linux mint...) farkını anlayabiliyorum fakat birbirinin türevi olmayanları anlayamıyorum...:(

heartsmagic

Alıntı yapılan: esrama - 02 Aralık 2008 - 19:42:19
Bir dağıtımın türevlerinin(ubuntu  kubuntu,linux mint...) farkını anlayabiliyorum fakat birbirinin türevi olmayanları anlayamıyorum...:(

Bunları da zamanla tecrübe edindikçe anlayacaksın. Şimdilik kullandığın dağıtımla beraber Linux'un (daha doğrusu dağıtımlardaki ortak paydaları) temellerini öğrenmeye çalış. Mesela elle program derlemem gerekir mi? Gerekirse nasıl yaparım? gibi sorulara cevap bulmaya çalış. Neden bir programı derlerken bağımlılık kurmak zorunda kalıyorumun cevabını öğren. Paket yöneticilerinin ve sinistemlerinin farklarını detaylarıya anlamaya çalış. Bir süre sonra bakacaksın ki genel mantığı anlamışsın. Bir başka dağıtıma geçtiğinde kendisini çözmen fazla vaktini almayacak. Belki kendisine has birkaç şeyi öğrenip yoluna devam edeceksin. Bu aşamadan sonra zaten karşılaşacağın problemlerin çözümünü doğru yerde ve doğru şekilde aramaya başlayacaksın ki, işte bu aşama belkide en önemlisi. Bu aşamaya gelen bir kullanıcının sırtı kolay kolay yere gelmez.

Bu bağlamda Ubuntu'nun avantajları bu başlıkta sıralanmış ve doğru. Ancak yukarıdaki tecrübeye ulaşan birisi için her dağıtımın kendisine göre bir avantajı olacaktır. Kullanıcı dostu olmadığı söylenen bir dağıtımın da kendisine göre avantajları olabilir.

Linux biraz sabır ve zaman gerektiriyor. Tabii boş geçirilen zaman değil bu. Problemle karşılaşıldığında araştırma yapacağımız ve tecrübe kazanacağımız türden bir zaman.

Gençfuat

Anladığım kadarıyla yazılım yapmadan linux türevlerine yüzeysel yorum yapabilirim.Yani görsel olarak eleştirebilirim.
böteci

omerismail

selamlar
yeni olmama rağmen denediğim sürümler:
mandriva 2009 free : wirellesimi tanımadı yapılandırmıyor. bana mandriva one veya powerpack kurmamı söylüyor. kaldırdım.
open suse 11         : çok methini duymuştum. benim notebookumda randıman alamadım. öok şey kuramadım. kaldırdım.
freespire, gentoo live cd, debian 4, mepis, dreamlinux 3.5, gOS 3, fedora 10 64 ve 32 bit, kubuntu 8.10, elive , ubuntu 8.04, 8.10 ve mint 6 gibi sürümlerin hepsini kurdum.
bence en iyisi 8.04 ubuntu. onuında wirelles olayı iyi değil.
sonra mint diyeceğim fakat şuan 32 bit ve rc1 sürümü. flash ve dvd codecleri yüklü geliyor. fakat ubuntu gibi işlevlik yok.
8.10 ubuntu 8.04 e göre sadece wirelles olayı güzel. 8.04 de yapılan çok şey bunda yok en başta codecler bile para etmiyor. dvd seyretmek için vlc kurmalısınız.
8.04 wirelles olayını güncelleseler 8.10 kurmam bile.

debian wirelles tanıtamadım. gento live cd  ile baktım ondada her şeyi kendiniz yapacaksınız diyorlar benim gibi acemilerin işi değil.
fedora 10 aynen ubuntu gibi.
şu an 8.10 ubuntu kurulu.
o kadar sürüm kurdum. bana göre ubuntu en kolayı ve kullanılabilirliği en rahatı hele benim gibi yenilere.

erginemr

@omerismail,

Aslında burası yeri değil ama, Gnome'un varsayılan film oynatıcısı olan Totem'de DVD filmleri izleyebilmek için gstreamer0.10-plugins-ugly paketini;
sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-ugly
ve Medibuntu depolarından işletim sistemi mimarinize uygun (32 bit / 64 bit) libdvdcss2 paketini kurmanızı öneririm:
http://packages.medibuntu.org/intrepid/libdvdcss2.html

Ayrıca mplayer / smplayer ikilisi de film izlemek için iyi birer seçimdir:
sudo apt-get install mplayer
sudo apt-get install smplayer

heartsmagic

Alıntı yapılan: palewar - 03 Aralık 2008 - 01:10:51
Anladığım kadarıyla yazılım yapmadan linux türevlerine yüzeysel yorum yapabilirim.Yani görsel olarak eleştirebilirim.

Yazılımla alakası yok olayın. Sadece kullanmak ve yeterli tecrübeye ulaşmak yeterli. Windows kullanımından pek farkı yok yani. Eğer Windows 95 ile Vista'yı karşılaştırmak istiyorsan ikisini de kullanman gerekir (Biraz kaba bir örnek olmuş olabilir fakat benziyor).

aqua

uzun süre windows kullandıktan sonra pardusa geçtim ama çok da istediğimi alamadım önceleri alışık olmadığım programları kullanmak zorladı.alıştıktan sonra yetersiz gelmeye başladı pardus aradığım her linux destekli programı pardusun deposunda bulamamaya başladım.sonra ubuntunun deposunun çok daha büyük olduğunu öğrendiğim için ubuntuya geçtim ama sadece deposu değil herşeyi büyük :) diğer arkadaşların da yazdığı gibi çok konforlu bi kullanımı var özellikle yeni sürümü çıktığında yükseltmek windowstaki gibi uğraştırıcı bir iş değil.ubuntu her şeyi hallediyor ben sadece izliyorum :) ayrıca ubuntu diğer linux işletim sistemlerinin çoğundan daha önce yapıldı yani daha tecrübeli mühendislerin ellerinden çıkıyor.

atomkarinca

Alıntı yapılan: aqua - 06 Aralık 2008 - 18:12:46ayrıca ubuntu diğer linux işletim sistemlerinin çoğundan daha önce yapıldı yani daha tecrübeli mühendislerin ellerinden çıkıyor.

İşte burası abartı olmuş:

http://www.linuxscrew.com/wp-content/uploads/2007/10/gldt76.png

Çağlar

Tablo da Pardus direk başlıyor ama pardus gentoo tabanlı değil mi?
We got a badass over here!

utferd

Gözle görülür farkı nedir sorusuna benim ilk vermek istediğim yanıt, düzenli olarak sürüm yapmasıdır derim. Her 6 ayda bir yeni sürüm. Oh mis. :) Ve her 2 senede bir diğer bir deyişle 4 sürümde bir LTS desteği gelmesi.

@Çağlar,
Artık gentoo ile linux dağıtımları olmaları dışında pek bir ortak noktaları kalmadığını düşünüyorum. Belki yamuluyorda olabilirim, nihayetinde anavatanım ubuntu :o

http://tr.pardus-wiki.org/Pardus:Kulu%C3%A7ka_Da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m_Se%C3%A7imi
utferd.wordpress