UPnP Destekleyicisi ?

Başlatan mrtt, 29 Kasım 2008 - 22:18:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrtt

genel olarak linux işletim sistemlerinde UPnP destekleyicisi var mı ? varsa nasıl kullanılır ...

torrent ve emule gibi p2p lerde çok yararlı oluyor ugraştırmıyor.
De Mysteriis Dom Sathanas

olaki

Sistemle ilgili bilgim yok.
'KTorrent' da vardı sanırım... ya da eklentisi vardı.

extremebrutal

Linux için yazılmış torrent programlarının ve aMule programının uPnP özelliği olmakla birlikte, dağıtımların da depolarında veya yüklü olarak uPnP kütüphaneleri bulunmaktadır (libupnp).

mrtt

fakat modem sayfamdan kontrol ettiğimde UPnp açılan portları aktif linux tarafından açık olan herhangibi bir port göremiyorum ne kadar çalışsada p2p programlarım.

mesela windows ta ağ bağlantısı yapıldı diyordu UPnp ile bunun gibi bir bağlantı söz konusumu acaba yada harici gereksinim var mı programların UPnP sağlayıcılarından yada ayarlarından bahsetmiyorum linux işletim sisteminin UPnp'nin çalışması için gereksinimlerini merak ediyorum...

heartsmagic

Bu UPnp destekleyicisi ne yapar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

extremebrutal

Universal Plug'n Play; en basit ifadeyle, otomatik olarak modemden port açar. Yani; nasıl eMule veya torrent kullanırken yüksek ID/bağlanabilirlik alabilmek için, programdan ayarladığınız port numarasını modemden de ayarlamanız gerekiyor, işte UPnP bunu otomatik olarak yapıyor, programda belirlenen portu modemden açıyor. Tabi modeminizin de UPnP özelliğinin açık olması gerekir.

heartsmagic

Bir uygulama mı bu? Kısacası bizim yerimize modemin üzerinden port açıyor?

mrtt

evet ama tam olarak uygulama da değil mesela win'de routher ve pc arasında harici bir bağlantı oluşturuyor ve bu bağlantı doğrultusunda (onun üzerinde) portlar açılıyor ve bağlantı ayarlarının kontrol edersek açılmış olan portları görüyoruz bunun benzeri birşey soruyorum harici bir yapılandırma varmı çünkü açmıyor port ne kadar destekliyorum desede birşeyler yapılması gerekiyor ama ne olduğunu bilmiyorum...

heartsmagic

Genelde bu işleri modem arayüzünden yaparım ancak bu program veya uygulama daha fazla bir şeyler sunuyorsa Google ile bir arama yapılabilir. Ben baktım bir hayli sonuç verdi. Özellikle http://blogs.gnome.org/uraeus/2007/09/11/upnp-tools-for-linux/ yazısında bir iki örnek mevcut.